Charakterystycznym elementem festiwalu fotografii W ramach Sopotu jest program rezydencji artystycznych, do których w tym roku zaprosiliśmy troje artystów korzystających w swoich działaniach z medium fotografii – Filipa Ćwika, Weronikę Gęsicką oraz Elisa Hoffmana. Bez narzuconej z góry dyscypliny i niezależnie od siebie poruszyli oni w swoich pracach temat współczesnych niepokojów, które w wymiarze społecznym, kulturowym i osobistym stały się podstawowym elementem naszej codzienności.
fot. Weronika Gęsicka
Obserwacje i refleksje nad wydarzeniami ostatniego roku przyniosły wielu z nas potrzebę ponownego określenia swojej postawy wobec rzeczywistości, zmiany punktu widzenia, a często też światopoglądu. Ten stan rzeczy stał się impulsem i punktem wyjścia indywidualnych artystycznych rozważań fotografów, co pozwoliło nam je zebrać pod jednym wymownym szyldem. Dyskomfort.
Motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu W Ramach Sopotu został zaczerpnięty z tytułu projektu, zrealizowanego ostatnio przez fotografa Sebastiana Rogowskiego, który mamy przyjemność pokazywać po raz pierwszy w formie wystawy.
fot. Sebastian Rogowski
Wystawa rezydentów, podobnie jak wspomniana wyżej indywidualna wystawa Sebastiana Rogowskiego, a także prezentacja projektów Martiny Hoogland Ivanow, jest komentarzem do wyjątkowo niepewnych i zmiennych obecnie relacji międzyludzkich oraz trudności z uformowaniem jednolitej i stabilnej koncepcji samego siebie. Refleksją nad obecnymi realiami, obrazem ogarniających nas coraz bardziej wewnętrznych lęków oraz wątpliwości dotyczących osobistego funkcjonowania w świecie i poczucia autonomiczności.
Paradoksalnie, pomimo naszych instynktownych prób uniknięcia dyskomfortu, to właśnie jego intensyfikacja może być jedynym katalizatorem i punktem wyjścia wprowadzanych zmian, początkiem ewolucji myślenia o rzeczywistości, uwolnieniem potrzeby kreatywnego myślenia na temat przyszłości.
fot. Elis Hoffman
Na tegorocznym festiwalu prezentujemy też m.in. grupową wystawę międzynarodowych artystów - Violety Bubelyte, Błażeja Pindora, Diany Tamane, Artura Żmijewskiego - zatytułowaną Szmuglerzy kwiatów, której kuratorem jest Adam Mazur, poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi/PWSFTviT prowadzoną przez prof. Janusza Tylmana i Huberta Humkę, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowaną przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Tekst: Maja Kaszkur, Kuratorka FFWRS
fot. Filip Ćwik
Kiedy i gdzie?
Festiwal fotografii W Ramach Sopotu odbędzie się w dniach 3-19 września 2021 roku. Poszczególne wydarzenia i wystawy będą odbywać się w różnych galeriach i przestrzeniach na terenie miasta Sopot. Pełny harmonogram prezentujemy poniżej.
W Ramach Sopotu 2021 - program wydarzenia:
2 września (czwartek)
- 18.00 - 21.00 - Warsztaty z Filipem Ćwikiem Sopocka Szkoła Fotografii
- 19.00 - Spotkanie z uczestnikami pleneru fotograficznego w Sopocie - studentami Szkoły Filmowej w Łodzi
3 września (piątek)
- 19.00 - Wernisaże wystaw w Państwowej Galerii Sztuki:
Wystawa Główna: Filip Ćwik, Elis Hoffman, Weronika Gęsicka, kurator Maja Kaszkur
Wystawa "O wiele za blisko" - Martina Hoogland Ivanow
Wystawa "Bursztynek" - wystawa pleneru fotograficznego Łódzkiej Szkoły Filmowej, Estella Dandyk, Kacper Godlewski, Karolina Golis, Maria Łukaszewska, Filip Preis, Aleksandra Szajnecka, Karolina Wojtas, opieka artystyczna Hubert Humka i Janusz Tylman
Wystawa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod opieką Małgorzaty Popinigis
Wystawa w kawiarni Cosma - 120 portretów na 120 lecie Sopotu, Krzysztof Salwarowski - 20.00 - Wernisaż w Goyki Art Inkubator - "FLOWER SMUGGLERS" - Violeta Bubelyte, Błażej Pindor, Diana Tamane, Artur Żmijewski, kurator Adam Mazur
- 21.00 - Wernisaż w KIT - "Dyskomfort" - Sebastian Rogowski, kurator Maja Kaszkur
- 21.30 - Wernisaż w Dwóch Zmianach - wystawa Sopockiej Szkoły Fotografii, kurator Paweł Klein
4 września (sobota)
- 12:00 - 15:00 Warsztaty z Weroniką Gęsicką, SSF WFH
- 13.00 - Otwarcie wystawy książki fotograficznej. Sopoteka
- 14:00 - Spotkanie z Beate Cegielski prowadzone przez Adama Mazura, kawiarnia Cosma w Państwowej Galerii Sztuki
- 15.00 - Podpisywanie książek w Sopotece
- 16:00 - Spotkanie z rezydentami ( Weroniką Gęsicką i Filipem Ćwikiem), prowadzone przez Maję Kaszkur i Adama Mazura, kawiarnia Cosma w Państwowej Galerii Sztuki
5 września - niedziela
- 12:00-14:00 - Spotkanie z Martiną Hoogland Ivanow i Elisem Hoffmanem, kawiarnia Cosma w Państwowej Galerii Sztuki
- 15:00-17:00 - Spotkanie z Sebstianem Rogowskim, kawiarnia Cosma w Państwowej Galerii Sztuki
- 18.00 - Spotkanie z Karoliną Jonderko, kawiarnia Cosma w Państwowej Galerii Sztuki
9 września (czwartek)
- 18.00 - Spotkanie z Tadeuszem Rolke - prowadzenie Marek Grygiel, Teatr Atelier
10 września (piątek)
- 12.00 - 19.00 - Dzień z Cyfrowe.pl, warsztaty, testy, nowości, SSF WFH
17 września (piątek)
- 17.00 - Wystawa Instagramersów, Hotel Molo
- 19:00 - Odsłonięcie fotopomnika Rafała Milacha przy Instytucie Oceanografii oraz spotkanie z autorem, kawiarnia Cosma w Państwowej Galerii Sztuki
18 września (sobota)
- 18:00 - Spotkanie z Arturem Żmijewskim, prowadzone przez Adama Mazura, Goyki 3 Art Inkubator
- 21:00 - Oficjalne zakończenie festiwalu, kawiarnia Cosma
Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie www.wramachsopotu.pl.