To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Kwiecień 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina Gugała i Sara Ahde. Zobaczcie czego spodziewać się po tegorocznej edycji jednego z najciekawszych wydarzeń na festiwalowej mapie polski.

„Wybitni polscy i zagraniczni artyści, m.in. Rafal Milach, Arnis Balcus, Elis Hoffman, Ilona Szwarc, Tadeusz Rolke, Kacper Kowalski, Konstancja Nowina Konopka, Diana Lelonek, Søren Lilholt, Magda Wunsche i Aga Samsel, Karolina Jonderko, Weronika Gęsicka, stworzyli w Sopocie prace będące inspiracją nie tylko dla zainteresowanej sztukami wizualnymi publiczności festiwalu, ale też samych Sopocian. Tym niezwykłym archiwum chcemy się w tym roku pochwalić" – zdradza jeden z wielu punktów programu najbliższej edycji FFWRS jego producentka Patrycja Tuchanowska-Ruszkiewicz.

„Północ” – tematem głównym 10. edycji FFWRS

Motywem przewodnim tegorocznej 10. edycji festiwalu będzie północ, w rozumieniu geograficznym i romantycznym, analogowym, czasowym, jako „godzina zero”, koniec dnia bądź początek nocy, ciemność i nadzieja światła. Północ stanie się kluczowym odniesieniem dla artystów fińskich i polskich zaproszonych na rezydencję oraz do wystawy głównej i pokazów towarzyszących.

„Spotkanie polskiej fotografii ze sztuką północnej Europy odbędzie się we wrześniu na północy Polski, w Sopocie. Dla niektórych będzie podróżą na południe, wschód, zachód lub na północ właśnie" – mówi Maciej Stępiński, kurator główny jubileuszowej edycji FFWRS, który po Tomku Bergmannie i Mai Kaszkur przejmuje opiekę nad festiwalem.

Maciej Stępiński, Fot. Józef Urbański

„Czy północ jest początkiem, czy końcem procesu twórczego dnia? Światło czy ciemność? Negatyw, pozytyw, plik, klisza, fake news, AI, manipulacja? Czym jest północ, czym może się stać? Jak bardzo należy wytężać wzrok, aby coś zobaczyć? Jakie będą punkty styczne dla opowieści artystów o północy?" – zastanawia się kurator.

Podczas festiwalu odbywającego się w dniach 6-22 września w Sopocie zobaczymy też premierowy projekt Szymona Rogińskiego pt. „Alkohol 24". Nowa seria kilkudziesięciu fotografii powstaje na terenie Polski i stanowi kontynuację wcześniejszych cykli („Internety”, „Nagrobki”, „Kebab”), w których artysta przyglądał się architekturze miejskich punktów usługowych. Badając tematykę ulotną, często trudną w interpretacji, fasadową, Rogiński pokazywał ewolucję cyfryzacji społeczeństwa, kulturę usług pogrzebowych i śmierci czy historię migracji osób. 

Współpraca nadbałtycka

Wystawę „Obrazy, które spadają z nieba” Helsińskiej Szkoły Fotografii zobaczymy w ramach współpracy nadbałtyckiej. Gośćmi festiwalu będą artyści z Finlandii: Elina Brotherus, Sanna Kannisto, Eeva Karhu, Milja Laurila, Janne Lehtinen, Anni Leppälä, Niko Luoma, Santeri Tuori, Niina Vatanen. Kuratorem prezentacji ikonicznych wielkoformatowych prac, ale też mniejszych, wymagających uważności formatów zdjęć połączonych z wideo i photobookami artystów reprezentujących Helsinki School of Photography, jest Adam Mazur, który przy wyborze prac współpracował z Timothym Personsem i Asią Żak.

Fot. Anni Leppälä, Girl in Green, 2007 / Dzięki uprzejmości Persons Projects

„Sztuka i kultura Finlandii są słabo rozpoznane w Polsce. Niesłusznie! Oprócz muzyki, architektury i literatury również w zakresie sztuk wizualnych Finlandia jest jednym z ciekawszych miejsc na współczesnej mapie Europy. Szkoła Helsińska należy do najbardziej znaczących fenomenów w sztuce europejskiej i światowej XXI wieku” – przyznaje Mazur.

Na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zwiedzający będą mieli szansę podzielić zachwyt krytyków i kolekcjonerów sztuki, według których połączenie refleksji nad naturą medium, zanurzenie w tradycji sztuki konceptualnej i wielowarstwowa, bogata wizualność fotografii fińskiej zasługuje na najwyższe uznanie. Wystawa w PGS prezentuje wybór dziewięciu najbardziej znaczących spośród kilkudziesięciu nazwisk tworzących szkołę.

Jan i Janusz Bułhak

10.edycji Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu towarzyszyć będzie wystawa prac Jana Bułhaka i jego syna Janusza, eksponowana w Dworku Sierakowskich – siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Fot. Jan i Janusz Bułhak, Sopot, molo, data powstania: 1948, ze zbiorów MuFo

Jan Bułhak, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli piktorializmu w Polsce, twórczość fotograficzną rozpoczął ok. 1905 roku. Do wybuchu wojny był kierownikiem Zakładu Fotografii Artystycznej na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie i zaangażowanym organizatorem życia fotograficznego w Polsce, prezesem Fotoklubu Polskiego, a po II wojnie światowej Związku Polskich Artystów Fotografików. Niestety, jego wileńskie archiwum liczące ok. 30 000 negatywów i fotografii przepadło w trakcie wojny. Główną tematyką prac Bułhaka był polski krajobraz w ujęciu symbolicznym, zabytki architektury oraz przejmujące portrety.

Fotografie prezentowane na wystawie pt. „Jan Bułhak i syn – Sopot odzyskany 1945-1949” zostały wykonane w II połowie lat czterdziestych XX wieku podczas wędrówki z aparatem po ziemiach odzyskanych, w którą Jan Bułhak wyruszył wraz z synem Januszem. Ukazują one odradzające się życie w powojennym Sopocie. Sielski klimat prac i ich poetycki charakter stanowią silny kontrast do obrazów właśnie zakończonej wojny. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Fotografii w Krakowie, a jej kuratorką jest Klaudyna Karczewska-Szymkowiak.

Fotopomnik, spotkania z artystami, pokazy zdjęć

Niepowtarzalną pamiątką po kolejnych edycjach festiwalu jest fotopomnik, którego ideą jest spontaniczne zderzenie widza ze sztuką. Dotychczas w przestrzeni miejskiej Sopotu pojawiły się zdjęcia takich legend polskiej fotografii, jak Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Zbigniew i Maciej Kosycarze, Rafał Milach, Wojtek Wieteska oraz Zofia Rydet. Autorem fotopomnika, który zostanie odsłonięty w Sopocie w tym roku, jest Jan Bułhak.

Fot. Janne Lehtinen, Moment of Happiness, 2023 / Dzięki uprzejmości Persons Projects

Tradycyjnie podczas festiwalu zostaną zaprezentowane najciekawsze polskie fotoksiążki ze stale uzupełnianego archiwum FFWRS, a także premierowe wystawy studentów Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dziesiątej edycji sopockiego festiwalu będą towarzyszyły spotkania z artystami i kuratorami. Szykujemy też niespodziankę w związku z jubileuszem FFWRS.

Kiedy i gdzie?

10. edycja festiwalu W Ramach Sopotu odbędzie się w dniach 6-22 września 2024 roku. Program już wkrótce znajdziecie na stronie wramachsopotu.pl

Tymczasem organizatorzy zapraszają na spotkanie z tegorocznymi rezydentami (Jacek Poremba, Antonina Gugała i Sara Ahde), które odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godz. 19.00. Wydarzenie poprowadzi Agata Passent. 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie polsko-kanadyjski fotoreporter i podróżnik, Andrzej Kiełbowicz. Start 28 maja o...
3
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Powiązane artykuły