Festiwal w Ramach Sopotu 2022 - polscy fotografowie interpretują temat fenomenu

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Sierpień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Z początkiem września startuje kolejna, 8. już edycja festiwalu W Ramach Sopotu. Jak zwykle zobaczymy prace przygotowane specjalnie na tę okazję przez rezydentów. W tym roku twórcy zmierzyli się z szeroko pojętym tematem fenomenu.

(fot. okładkowa: Patryk Bułhak, z projektu „Porzucone córki tygrysa”)

Pojęcie fenomenu w najogólniejszym i potocznym ujęciu oznacza coś wyjątkowego, osobliwego, godnego podziwu, a nawet magicznego. Ale również określa zjawisko, rzecz podlegającą poznaniu i postrzegalną, będącą obserwowalnym obiektem lub wydarzeniem, przedmiot możliwego doświadczenia, który jest jednocześnie drogą do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości.

Artyści korzystający w swoich pracach z medium fotografii często posługują się tym elementem i sposobem obserwacji, zakładając możliwość nie tyle zobaczenia samego obrazu, co doświadczania świata, zdarzeń i rzeczy poprzez ten obraz. Sama fotografia jawi się tu jako jedna z najsilniejszych wielowrażeniowych metod kwestionowania naszych empirycznych możliwości badania i orientowania się w otaczającym środowisku.

8. Festiwal Fotografii w Ramach Sopotu - co zobaczymy?

Na tegorocznej edycji Festiwalu Fotografii w ramach Sopotu, jak w poprzednich latach pojawią się projekty trzech artystów, którzy uczestniczyli w programie rezydencji fotograficznej, będącym już charakterystycznym elementem tego wydarzenia, realizując swoje projekty w Sopocie. Nie obowiązują ich praktycznie żadne ograniczenia merytoryczne czy formalne, mają pełną swobodę w wyborze tematu i sposobu realizacji. Jednak ich metody pracy i podejście do interpretacji podjętych przez nich zagadnień mają wiele wspólnych cech wiążących się z hasłem fenomenu właśnie. Wyrażają tym samym potrzebę nowego spojrzenia na świat, nowej perspektywy, niż ta, którą mieli dotychczas. Poszukują nowej wizji świata, by móc go trafniej interpretować.

fot. Igor Pisuk

fot. Tomasz Kawecki

fot. Soren Lilholt

W tym roku do programu rezydencyjnego zaprosiliśmy Igora Pisuka, który dzięki scenerii i atmosferze miejsca powrócił wspomnieniami do lat dzieciństwa, Tomasza Kaweckiego, który zafascynował się tematem demonologii kaszubskiej, badając w jaki sposób przenika się z kulturą i tradycjami oraz Sørena Lilholta, artystę pochodzącego z Danii, który posługując się filozofią fenomenologii badał w jaki sposób medium fotografii w subiektywny sposób wpływa na jego obserwacje i możliwość adaptacji w nowej, nieznanej przestrzeni.

fot. Kacper Kowalski

fot. Hubert Humka

Tegoroczny festiwal będzie również obfitował w wyjątkową jak do tej pory ilość fenomenalnych wystaw premierowych, nie pokazywanych dotychczas szerszej publiczności. Swoje indywidualne ekspozycje pokażą: Kacper Kowalski z projektem „Horyzont zdarzeń”, Hubert Humka z wystawą o tytule „Divine” i Patryk Bułhak, który zagości w Sopocie z serią fotografii zatytułowaną „Porzucone córki tygrysa”. Indywidualne wystawy zaprezentują również Agnieszka Sejud, której kuratorem jest Adam Mazur i artystka o pseudonimie Eva Yarrow.

fot. Agnieszka Sejud

W ramach promocji młodych talentów zaprezentujemy poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi / PWSFTviT, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ósma edycja Festiwalu w Ramach Sopotu to również zagraniczni goście - tym razem w ramach współpracy nadbałtyckiej zaprosiliśmy artystów z Danii. Wspomniany wcześniej Søren Lilholt uczestnik programu rezydenckiego, z wielką przyjemnością zaprezentujemy także przekrojową wystawę wybitnej fotografki Trine Søndergaard. Ponadto będzie można zobaczyć grupową wystawę „Soil Studies” przygotowaną przez kuratorkę Galerii Image w Aarhus Beate Cegielska.

fot. Trine Søndergaard

„Soil Studies” fot. Fløe Christensen

Kiedy rozpoczyna się Festiwal Fotografii w Sopocie

8. Festiwal Fotografii w Ramach Sopotu odbędzie się w dniach 2-18 września 2022 roku. Więcej informacji o festiwalu na stronie wramachsopotu.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Sfotografuj wolność i wygraj aparat Canon EOS R10 z obiektywem
Sfotografuj wolność i wygraj aparat Canon EOS R10 z obiektywem
Cyfrowe.pl i Canon zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym, w którym nagrodą główną jest aparat Canon EOS R10 z obiektywem RF-S 18-150 mm. Wszystkie...
81
Jak patrzy system? Wystawa fotografii z Instytutu Pamieci Narodowej
Jak patrzy system? Wystawa fotografii z Instytutu Pamieci Narodowej
Wrocławska galeria Miejsce przy miejscu zaprasza na wystawę „Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści”, na której zobaczymy wyselekcjonowane...
14
Startuje Plener Festiwal - wystawy, spotkania i warsztaty, dzięki którym lepiej zrozumiesz fotografię
Startuje Plener Festiwal - wystawy, spotkania i warsztaty, dzięki którym lepiej zrozumiesz...
Już w najbliższy weekend, w dniach 5-7 sierpnia 2022 w Sokołowsku na Dolnym Śląsku rusza Plener Festiwal. Wydarzenia, którego celem jest pogłębianie zrozumienia medium...
15