Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 500 f/5.6 R LM OIS WR - profesjonalne długie tele wkracza do systemu
By przyciągnąć naszą uwagę do świata niepełnosprawności, autor posługuje się czytelną kompozycją i wyrazistym kolorem, które nieodparcie kojarzą się z malarstwem Edwarda Hoppera.
Fotografie z cyklu Hotel autorstwa Krzysztofa Gołucha przedstawiają pracę osób niepełnosprawnych, będąc jednocześnie refleksją nad przeznaczeniem człowieka. Statyczne postacie ze zdjęć zdają się być zatrzymane w czasie. Nikt tutaj nie biegnie, nie spieszy się, nie walczy z upływającymi czasem. Niespieszna praca, otoczona barwą i oblana światłem nie ma końca. Nie znajdziemy w nich nic zbytecznego, a czystą kompozycję buduje specyficzny układ postaci, przedmiotów oraz barw. By przyciągnąć naszą uwagę do świata niepełnosprawności, autor posługuje się czytelną kompozycją i wyrazistym kolorem, które nieodparcie kojarzą się z malarstwem Edwarda Hoppera.
Hopperowski realizm zdjęć Gołucha, wypełniając duże powierzchnie obrazu czystą barwą i klimatycznym światłem, oddziałuje równie silnie jak malarstwo amerykańskiego artysty. Wszystko to wydaje się być umiejscowione w terytorium, w którym czas stracił jakiekolwiek znaczenie. Jak opisuje fotografie z cyklu Hotel profesor Vladimír Birgus, autor zdjęć poprzez czyste, przemyślane kompozycje balansuje na pograniczu między klasycznym dokumentem a inscenizowaną twórczością.
Wernisaż wystawy odbędzie się 1 czerwca 2023 roku o godz. 19:30, w Starej Galerii ZPAF przy Placu Zamkowym 8 w Warszawie. Ekspozycja zaplanowana jest do 25 czerwca 2023 roku.
Projekt fotograficzny Hotel realizowałem w latach 2015-2020 na terenie Zakładu Aktywności Zawodowej św. Marcin prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Czas spędzony wśród niezwykłych ludzi pracujących w katowickim ZAZ był dla mnie bardzo twórczy i inspirujący. Przede wszystkim było to spotkanie z niesamowitymi i dobrymi ludźmi tworzącymi społeczność katowickiego ZAZ. W tamtym czasie i miejscu powstały fotografie, które w znaczący sposób zmieniły kierunek mojej twórczości.
Bardzo dziękuję moim niepełnosprawnym bohaterom fotografii za zaproszenie mnie do swojego świata. Jak napisał ks. Łukasz Stawarz - dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej, dopuścili mnie do jego zdaniem „egzystencjalnej samotności człowieka w pracy, przeżywanej przez każdego z nas i potrzebnej jako przestrzeń do spotkania z samym sobą”. Dziękuję terapeutom oraz pracownikom katowickiego ZAZ za pomoc i życzliwość podczas pracy nad projektem Hotel.
Artysta fotograf i pedagog. Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując tematy w cyklach długoterminowych projektów. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób z niepełnosprawnościami, z którymi od kilkudziesięciu lat pracuje w ośrodku „Caritas“ w Knurowie.
Za swoją działalność w 2017 roku został uhonorowany został medalem “Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznanym przez papieża Franciszka. Laureat wielu konkursów fotograficznych. Nagrodzony polskim Grand Press Photo w 2018, 2021, 2022. Autor albumów fotograficznych „Co siódmy”, "Hotel" oraz "Smak życia". Swoje fotografie wystawiał w kraju i za granicą.