Wystawa "Hotel" Krzysztofa Gołucha do obejrzenia w Starej Galerii ZPAF

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

By przyciągnąć naszą uwagę do świata niepełnosprawności, autor posługuje się czytelną kompozycją i wyrazistym kolorem, które nieodparcie kojarzą się z malarstwem Edwarda Hoppera.

Fotografie z cyklu Hotel autorstwa Krzysztofa Gołucha przedstawiają pracę osób niepełnosprawnych, będąc jednocześnie refleksją nad przeznaczeniem człowieka. Statyczne postacie ze zdjęć zdają się być zatrzymane w czasie. Nikt tutaj nie biegnie, nie spieszy się, nie walczy z upływającymi czasem. Niespieszna praca, otoczona barwą i oblana światłem nie ma końca. Nie znajdziemy w nich nic zbytecznego, a czystą kompozycję buduje specyficzny układ postaci, przedmiotów oraz barw. By przyciągnąć naszą uwagę do świata niepełnosprawności, autor posługuje się czytelną kompozycją i wyrazistym kolorem, które nieodparcie kojarzą się z malarstwem Edwarda Hoppera.

Hopperowski realizm zdjęć Gołucha, wypełniając duże powierzchnie obrazu czystą barwą i klimatycznym światłem, oddziałuje równie silnie jak malarstwo amerykańskiego artysty. Wszystko to wydaje się być umiejscowione w terytorium, w którym czas stracił jakiekolwiek znaczenie. Jak opisuje fotografie z cyklu Hotel profesor Vladimír Birgus, autor zdjęć poprzez czyste, przemyślane kompozycje balansuje na pograniczu między klasycznym dokumentem a inscenizowaną twórczością.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 czerwca 2023 roku o godz. 19:30, w Starej Galerii ZPAF przy Placu Zamkowym 8 w Warszawie. Ekspozycja zaplanowana jest do 25 czerwca 2023 roku.

Od Autora

Projekt fotograficzny Hotel realizowałem w latach 2015-2020 na terenie Zakładu Aktywności Zawodowej św. Marcin prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Czas spędzony wśród niezwykłych ludzi pracujących w katowickim ZAZ był dla mnie bardzo twórczy i inspirujący. Przede wszystkim było to spotkanie z niesamowitymi i dobrymi ludźmi tworzącymi społeczność katowickiego ZAZ. W tamtym czasie i miejscu powstały fotografie, które w znaczący sposób zmieniły kierunek mojej twórczości.

Bardzo dziękuję moim niepełnosprawnym bohaterom fotografii za zaproszenie mnie do swojego świata. Jak napisał ks. Łukasz Stawarz - dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej, dopuścili mnie do jego zdaniem „egzystencjalnej samotności człowieka w pracy, przeżywanej przez każdego z nas i potrzebnej jako przestrzeń do spotkania z samym sobą”. Dziękuję terapeutom oraz pracownikom katowickiego ZAZ za pomoc i życzliwość podczas pracy nad projektem Hotel.

Krzysztof Gołuch

Artysta fotograf i pedagog. Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując tematy w cyklach długoterminowych projektów. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób z niepełnosprawnościami, z którymi od kilkudziesięciu lat pracuje w ośrodku „Caritas“ w Knurowie.

Za swoją działalność w 2017 roku został uhonorowany został medalem “Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznanym przez papieża Franciszka. Laureat wielu konkursów fotograficznych. Nagrodzony polskim Grand Press Photo w 2018, 2021, 2022. Autor albumów fotograficznych „Co siódmy”, "Hotel" oraz "Smak życia". Swoje fotografie wystawiał w kraju i za granicą.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8