Yours Gallery - trzy wystawy w nowej siedzibie

0
Marta Majewska
7 Luty 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Po dwóch latach działalności w budynku Metropolitan w Warszawie, Yours Gallery zmienia swoją siedzibę. Od lutego 2006 roku zajmie kamienicę przy Krakowskim Przedmieściu 33, gdzie na trzech piętrach mieścić się będzie nie tylko galeria, ale również księgarnia fotograficzna. Nie zabraknie także miejsca na spotkania ze znanymi fotografami, warsztaty i wykłady. Już od piątku, 10 lutego w nowej siedzibie galerii będzie można oglądać trzy wystawy: "Shipwreckers" Tomasza Gudzowatego, "Dom" Weroniki Łodzińskiej-Duda i Andrzeja Karmarza oraz "Mroki i uroki" Mirelli von Chrupek i Szymona Świętochowskiego.

Nowa siedziba, nowy program, trzy nowe wystawy

Your Gallery
Krakowskie Przedmieście 33
00-071 Warszawa
tel. +48 22 890 95 00
fax +48 22 890 95 01
gallery@yours.pl


Nowa wystawa fotografii Tomasza Gudzowatego "Shipwreckers"

Na ekspozycję składa się wybór 24 zdjęć wykonanych w latach 2004-2005 podczas dwóch podróży do Bangladeszu. Chittagong, drugie co do wielkości miasto kraju, jest znane jako jeden z największych na świecie ośrodków demontażu stalowych statków, których eksploatacja przestaje być opłacalna po dwudziestu paru latach służby na morzu.

Przemysł ten przeniósł się z krajów uprzemysłowionych do południowej Azji, gdzie siła robocza jest tańsza, a przepisy o ochronie środowiska bardziej liberalne. Tak zwane "stocznie" w Chittagong to 10 km plaży i przybrzeżnych mielizn, na które wprowadza się statki, aby po wymontowaniu wszelkiego jeszcze przydatnego wyposażenia pociąć je na złom.


fot. Tomasz Gudzowaty, "Shipwreckers"

Kilkadziesiąt tysięcy stoczniowców-złomowników, tytułowych shipwreckers, pracuje w niebezpiecznych warunkach, bez odzieży ochronnej. Używają jedynie ręcznych narzędzi i prymitywnych podnośników. Mieszkają w barakach w pobliżu miejsca pracy. Najlepiej zarabia nieliczna kadra brygadzistów i ochroniarzy. Większość pracuje bez gwarancji socjalnych za minimalne wynagrodzenie. Mimo to Chittagong jak magnes przyciąga przybyszy z najuboższych północnych prowincji, gdzie głód jest codziennym doświadczeniem.

Sugestywne, czarno-białe kadry intrygują przemyślaną kompozycją. Jednocześnie bez wątpienia jest to fotoreportaż - gatunek, któremu autor pozostaje wierny i w którym odniósł największe sukcesy (cztery nagrody na World Press Photo, a ostatnio Award Of Excellence w prestiżowym amerykańskim konkursie Pictures of the Year International 2005).

"Shipwreckers" to także tytuł albumu zawierającego 50 zdjęć, w tym większość pokazanych na wystawie. Prezentacja tej publikacji odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, ale dopiero teraz będzie ją można kupić w księgarni Yours Gallery.

Kurator wystawy: Antoni Rodowicz
Ekspozycję można oglądać do 31 marca 2006 r.


TOMASZ GUDZOWATY

Urodzony w Warszawie, w 1971 roku.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Członek Polskiej Agencji Prasowej.
Członek A.I.P.S. (Association Internationale de la Presse Sportive).
Reprezentowany przez agencje Yours Photography i Focus Fotoagentur.

Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.:

- WORLD PRESS PHOTO 1999
(pierwsza nagroda w kategorii "Nature and Environment")
- WORLD PRESS PHOTO 2000
(druga nagroda w kategorii "Nature and Environment")
- WORLD PRESS PHOTO 2003
(pierwsza nagroda w kategorii "Sports ? singles")
- WORLD PRESS PHOTO 2003
(druga nagroda w kategorii "Sports ? stories")
- Pictures Of The Year International 2005
(nagroda Award of Excellence w kategorii "Magazine Division/Feature Picture Story")
oraz licznych nagród w ogólnopolskich konkursach fotograficznych.


  • Tomasz Gudzowaty "Shipwreckers" - s. 2
  • Weronika Łodzińska-Duda i Andrzej Kramarz "Dom" s. 3
  • Mirella von Chrupek i Szymon Świętochowski "Mroki i uroki" s. 4


Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0