Canon uruchamia program grantów - 8 tys. euro na realizację projektów foto i wideo

0

Autor: Redakcja Fotopolis

26 Marzec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Firma Canon we współpracy z festiwalem Visa pour l'Image wystartowała z corocznym programem grantowym w dziedzinie fotoreportażu dla wyróżniających się profesjonalnych fotografów i filmowców.

Canon Europe wystartował z dwoma corocznymi programami grantowymi dla fotografów i filmowców. Stypendium Canon Female Photojournalist Grant jest przyznawane wybitnym fotografkom – szczególnie tym z zacięciem do kreatywnego opowiadania – za wkład w sztukę fotoreportażu. Z kolei stypendium Canon Video Grant przyznawane jest autorom, którzy za pomocą filmu dokumentalnego chcą przyjrzeć się bliżej określonym tematom społecznym, kulturowym czy ekonomicznym.

Canon Female Photojournalist Grant przyznawany jest już od 21 lat. Wyróżnienie to wspiera twórców, którzy poprzez fotoreportaż podejmują ważne tematy społeczne. Tegoroczna laureatka otrzyma grant w wysokości 8 000 euro, oraz wsparcie w realizacji całorocznego projektu, który zostanie zaprezentowany w kolejnym roku.

Zeszłoroczna laureatka stypendium, turecka fotografka Sabiha Çimen. Jej projekt Hafiz: Guardians of the Qur'an pokazuje 1500-letnią tradycję, zgodnie z którą muzułmanie, którzy wyuczyli się całego Koranu na pamięć, mogą używać przed nazwiskiem tytułu „hafız”. Autorka koncentruje się na dziewczętach w wieku 8-17 lat, które uczęszczają do szkoły koranicznej, gdzie uczą się recytowania i zapamiętują 6236 wersetów świętej księgi islamu – pragną uzyskać przywilej posługiwania się tytułem hafiza.

Z kolei przyznawany po raz drugi Canon Video Grant to finansowe uznanie pracy kreatywnych dokumentalistów i wschodzących gwiazd wideoreportażu. Zwycięzca, którego w czerwcu wybierze jury złożone z uznanych operatorów, otrzyma grant w wysokości 8 tys. euro oraz możliwość skorzystania z zestawu sprzętu Canon do produkcji krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Zgłoszenia będą oceniane w oparciu o sposób przedstawienia, aktualność i oryginalność projektu.

W ubiegłym roku pierwszym w historii laureatem konkursu Canon Video Grant został francusko-szwajcarski fotograf i filmowiec Michaël Zumstein. Od tamtej pory pracuje nad krótkim filmem dokumentalnym zatytułowanym Bangui la coquette, poświęconym organizacji wyborów Miss Republiki Środkowoafrykańskiej. Pierwszy zwiastun tego projektu zostanie zaprezentowany na tegorocznym festiwalu, a ostateczna wersja reportażu zostanie wyświetlona w Perpignan rok później – we wrześniu 2022 roku.
 

Termin zgłaszania wniosków i wyniki

Oba programy grantowe Canon Female Photojournalist Grant i Canon Video Grant realizowane są we współpracy z Visa pour l'Image, jednym z wiodących światowych festiwali fotoreportażu. Zgłoszenia można nadsyłać do 17 maja 2021 r.

Zwycięzcy zostaną oficjalnie ogłoszeni na tegorocznym festiwalu, który odbędzie się we wrześniu w Perpignan (Francja), a ich prace zostaną zaprezentowane rok później.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zdjęcia polskich fotografów pomogą Indiom - aukcja charytatywna Polskiej Misji Medycznej
Zdjęcia polskich fotografów pomogą Indiom - aukcja charytatywna Polskiej Misji Medycznej
Tomasz Tomaszewski, Marek Arcimowicz czy Wojciech Grzędziński to tylko kilku ze znanych fotografów, których zdjęcia możecie kupić. Sprzedaż potrwa do 23 maja, a całość...
0
0
Zobacz wystawę fotograficzną absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos
Zobacz wystawę fotograficzną absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos
"No.9" to wystawa, która przedstawia fotograficzny kalejdoskop czasu zarazy, stworzony przez twórczynie i twórców, o których jeszcze będzie głośno.
6
0
„Białoruś: Marsz Wolności” - obejrzyj wystawę fotografii w galerii wirtualnej
„Białoruś: Marsz Wolności” - obejrzyj wystawę fotografii w galerii wirtualnej
Interaktywną wystawę „Białoruś: Marsz Wolności” można obejrzeć w Internecie. To spontaniczny i jednocześnie symboliczny zapis białoruskich protestów przeciwko sfałszowanym wyborom.
3
0