Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Paradise 101 - Wojtek Wieteska i kultura Japonii przełomu wieków

0

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Projektem Paradise 101 Wojtek Wieteska podsumowuje cykl fotografii i obrazów filmowych inspirowanych rzeczywistością Japonii przełomu XX i XXI wieku, kulturą zen oraz wschodnią kulturą wizualnych narracji. Od 15 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Aktualizacja (5.11.2020): Z racji obostrzeń epidemiologicznych, wystawa Wojtka Wieteski została przeniesiona. O nowych terminach ekspozycji organizatorzy poinformują wkrótce.

Na pokaz Wojtka Wieteski zaplanowany w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie składają się wielkoformatowe fotografie, obrazy filmowe, autorskie obiekty aranżowane w przestrzeni oraz skomponowana na zaproszenie artysty ścieżka dźwiękowa. Wspólnie podkreślają one nieoczywiste granice między fotografią a filmem oraz stawiają pytania o przyszłość opowiadania historii poprzez cyfrowe narzędzia.

Zdjęcia do projektu powstawały przez 29 lat

„Podczas fotografowania Japonii, w dychotomii między jednostką, a masą, w fuzji starożytnych rytuałów i współczesnych zachowań, odnajduję ponadczasową formę chroniącą ludzkie życie przed nieporządkiem.” - mówi Wojtek Wieteska

fot. Wojtek Wieteska, z projektu Paradise 101

Instalacje w przestrzeni, brak chronologii, operowanie skalą, pokazywanie zdjęć w seriach o tym samym motywie lub zestawianie detali, obok ujęć w szerokim planie, służy podkreśleniu, że w sztukach wizualnych czas i przestrzeń powstają głównie w relacji i reakcji z widzem.  Prace prezentowane na wystawie powstawały na przestrzeni 29 lat: od 1991 do 2019 roku.

Kuratorką projektu jest Ania Diduch.

fot. Wojtek Wieteska, z projektu Paradise 101

Kiedy i gdzie?

Wystawę Paradise 101 będzie można oglądać od 15 listopada 2020 roku do 14 lutego 2021 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy ul. Marii Konopnickiej 26 w Krakowie.

Po pokazie w Krakowie wystawę będzie można zobaczyć w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Szczegóły na stronie wydarzenia na facebooku.

Wojtek Wieteska

Wojtek Wieteska – (ur. 1964, w Warszawie) Fotografuje i pisze o fotografii, choć uważa, że "fotografie są szybsze od słów”. Autor wystaw, książek i uniwersytecki wykładowca z 20-letnim doświadczeniem. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV w PWSFTviT w Łodzi, a także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Sorbona IV w Paryżu. W roku 2015 obronił doktorat z dziedziny sztuk wizualnych, specjalizacja (a jakże!): fotografia.

Jego cykle były wystawiane w miejscach takich, jak: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (Kraków), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), Yours Gallery (Warszawa), Galeria Atlas Sztuki (Łódź), Muzeum Powstania Warszawskiego, Leica 6x7 Gallery Warszawa.

Więcej informacji o fotografie znajdziecie na stronie wojtekwieteska.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)