Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Punktem wyjścia dla cyklu fotografii Lola van der W. jest fascynacja jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki – Portretem Damy autorstwa Rogiera van der Weydena z 1460 roku. Jaki jest jej stan emocjonalny, skoro nie patrzy widzowi w oczy? Co pomyślałby autor, widząc swoje dzieło na cyfrowym płótnie monitora?

Wojtek Wieteska stara się zrozumieć psychologię kobiety, interpretując ją przy pomocy fotografii. Reprodukcja podróżuje z artystą po świecie i jest przez niego fotografowana w odmiennych scenografiach, w towarzystwie rekwizytów lub różnego oświetlenia. Artysta bada w ten sposób „pojemność” niderlandzkiego obrazu: projektując kolejne “wersje” tej samej modelki, stara się w ten sposób dowiedzieć czegoś więcej o jej charakterze, nie przedstawiając – co jest charakterystyczne dla historyków sztuki – definitywnych hipotez. Efekty jego zabiegów są intrygujące, dowcipne i w elegancki sposób pobudzają naszą wyobraźnię do świeżego spojrzenia na słynny obraz.

Sztuka zwracania uwagi

fot. Wojtek Wieteska

Seria składająca się z 20 fotografii wykonanych między innymi w Warszawie, Berlinie, Tokio, Kioto i Nowym Jorku,  jest też pretekstem do rozmowy o roli reprodukcji, interpretacji i cytatu w sztuce w dobie cyfrowych technologii. Projekt stawia bardzo aktualne pytanie o efektywne sposoby animowania współczesnych cyfrowych archiwów. Muzea i instytucje stają przed poważnym wyzwaniem opowiadania o swoich kolekcjach sztuki w czasach, gdy największą sztuką jest przyciągnięcie i zatrzymanie czyjejś uwagi na dłużej niż kilka sekund. Mając na uwadze wszystko, co powyżej, seria Lola van der W., w bezpośredni sposób pokazuje jak współczesna fotografia, mimo swojej wszechobecności, jest nieustannie jednym z najsilniejszych narzędzi do kształtowania i wyrażania naszych opinii, czy tworzenia najlepszych, bo własnych historii.

fot. Wojtek Wieteska

Kiedy i gdzie?

Wernisaż odbędzie się 24.10.2019, g. 19:00 w Przestrzeni Anny i Marka Bimerów przy ul. Zielonej 37B w Warszawie.

Wystawa potrwa do 30.10., można ją będzie oglądać w godzinach 13:00-19:00.

Więcej informacji na jej temat znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły