Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Miejsca codzienności - konkurs pokazujący życie w Polsce

0

Autor: Michał Chrzanowski

24 Lipiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

„Miejsca codzienności“ to konkurs, dla którego punktem wyjścia mają być materiały zgromadzone w Archiwum Badań nad Życiem Codziennym. Zgłaszane realizacje fotograficzne mają pokazywać „wzajemne powiązania i wpływy pomiędzy ludźmi, miejscami i przedmiotami, dla których kontekstem jest życie codzienne w Polsce“.

„Miejsca codzienności” to konkurs, którego celem jest wyłonienie najlepszych realizacji fotograficznych odwołujących się do materiałów znajdujących się w zasobach Archiwum Badań nad Życiem Codziennym. ABnŻC to zarazem projekt badawczy realizowany przy Instytucie Socjologii UAM i internetowe archiwum gromadzące materiały ze społecznych i humanistycznych badań życia codziennego w Polsce od czasów powojennych.

Tematy, wokół których zogniskowane są zbiory archiwum, to m.in.: przemiany obyczajów, sposoby zamieszkiwania, wzory konsumpcji, ludzkie relacje z przedmiotami, automobilność, relacje intymne, formy drobnej wytwórczości i czas wolny. W archiwum znajdują się prace magisterskie, doktorskie, scenariusze i transkrypcje wywiadów, notatki terenowe, karty obserwacji, pamiętniki i wiele innych.

Jednak otwarte zbiory ABnŻC mają stać się inspiracją do powstania realizacji fotograficznych. Niemniej nie chodzi o tworzenie ilustracji do zgromadzonych tekstów, ale o zaproponowanie własnej odpowiedzi - wizualnej narracji inspirowanej ich treścią.

fot. Krystian Daszkowski, Wiktor Wolski

Od uczestników organizatorzy oczekują przygotowania cyklu fotograficznego, który „eksplorować będzie życie codzienne we współczesnej Polsce, a w szczególności jego relacje z przestrzeniami, w których ono się rozgrywa“.

- Pytamy o problematykę „miejsc” w życiu codziennym i miejsc życia codziennego: zarówno prywatnych, jak i publicznych, tymczasowych i długoterminowych, rozumianych dosłownie oraz metaforycznie; o to, w jaki sposób kształtują one nasze doświadczenia codzienności, wpływają na przebieg rutynowych czynności, ale również jak same ulegają przekształceniom pod wpływem powtarzalnych praktyk czy jednorazowych wydarzeń. Chcemy również zastanowić się, jaką rolę w tych relacjach pomiędzy ludźmi i miejscami pełnią przedmioty i rzeczy - czy stanowią one zaledwie uzupełnienie lub wypełnienie dla ludzkich aktywności, czy też może pośredniczą w tym, jak postrzegamy nasze działania w przestrzeni i jak ją organizujemy - zaznaczają organizatorzy.

{$in-article-newsletter}

Jak aplikować?

Udział w konkursie jest bezpłatny, a realizacje fotograficzne zainspirowane zbiorami ABnŻC można nadsyłać do 30 września 2019 roku. Po zamknięciu naboru jury, składające się z przedstawicieli organizatorów oraz zewnętrznych ekspertów, wyłoni pięć realizacji najlepiej odnoszących się do tematu. Stanowić one będą część publikacji, którą swoją premierę będzie mieć na początku 2020 roku. Książka zawierać będzie nagrodzone materiały wizualne, a także eseje przygotowane przez badaczy i socjologów związanych z ABnŻC. Ponadto laureaci konkursu otrzymają także wynagrodzenie w wysokości 1000 zł brutto.

Szczegóły dotyczące konkursu, formalne wymagania oraz wzór zgłoszenia można znaleźć na stronie www.arsenal.art.pl.

zdjęcie główne: fot. Jakob Owens | Unsplash.com

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0
Powiązane artykuły