„Do broni“ Agnieszki Rayss - wernisaż już dziś w Poznaniu

„Do broni“ Agnieszki Rayss - wernisaż już dziś w Poznaniu

W projekcie „Do broni” Agnieszka Rayss odwołuje się do rekonstrukcji historycznych, szczególnie rekonstrukcji XX-wiecznych wojen, które ze zjawiska niszowego stały się w ostatnich latach nowym modelem zachowań kulturowych. Wernisaż już dziś w poznańskiej Centrali.

W swoim cyklu „Do broni“ Agnieszki Rayss odnosi się bezpośrednio do działalności współczesnych grup rekonstrukcyjnych, tworząc filmy i fotografie z pól odtwarzanych bitew i historycznych miejsc, nawiązując estetyką do malarstwa batalistycznego. Obraz odtwarzanych wydarzeń traktuje jak twórczą materię dla swoich działań artystycznych, a samych uczestników jak bohaterów tworzonych przez siebie obrazów. 

fot. Agnieszka Rayss „Krajobraz z trupem“ z cyklu „Do broni“

- Rayss stawia pytanie o cel rekonstrukcji wydarzeń historycznych, szczególnie tych związanych z przebiegiem wojen oraz o kreowane w ten sposób postawy patriotyczne. Autorka gra z tradycją, zadaje pytania o żywotność wzorców obrazowych obecnych w kulturze i ich udział w utrwalaniu tradycyjnych modeli patriotyzmu - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się już dziś, 26 czerwca o godzinie 19:00. Jednak jak komunikują organizatorzy, „ze względu na upał możliwe przesunięcie wernisażu na godzinę 20:00“. Informacja o ewentualnej zmianie zostanie podana za pośrednictwem strony wydarzenia na Facebooka. Wystawę będzie można oglądać w dniach: wtorek-piątek 17:00-20:00, sobota 14:00-17:00. Natomiast, w dniu finisażu, 11 lipca o godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Rayss. Wystawa jest prezentacją pracy doktorskiej zrealizowanej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Agnieszka Rayss - fotografka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Universite Paris IV w Paryżu. Dwukrotnie nagradzana w konkursie Pictures of the Year, dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award, zdobyła także wiele krajowych nagród, m.in. w konkursach Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Newsreportaż. Opublikowała albumy fotograficzne “Tu się zaczyna koniec miast” (2015) - o industrialnej, niepokojącej stronie organizmów miejskich oraz „American Dream” - o transformacji kulturalnej i triumfie pop kultury w Europie Środkowo-Wschodniej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. www.agnieszkarayss.com

zdjęcie główne: Agnieszka Rayss „Krajobraz z czołgiem“ z cyklu „Do broni“

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4