Już jutro wystartuje IV Wielkopolski Festiwal Fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Październik 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Blisko 100 wydarzeń, w tym cała masa spotkań i liczne wystawy prac ponad 700 fotografów - tak w wielkim skrócie prezentuje się IV Wielkopolski Festiwal Fotografii. Start już jutro!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wraz z partnerami zaprasza na wystawy, spotkania i warsztaty w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii 2018. Organizowany co dwa lata (od 2012 roku), jest przeglądem aktywności fotografów, grup i stowarzyszeń fotograficznych związanych z regionem oraz dokonań instytucji i miejsc propagujących i animujących fotografię. Pokazuje prace najlepszych fotografów, ale też promuje lokalną twórczość. Popularyzuje fotografię, jako kluczowy element współczesnej kultury wizualnej.

Festiwal obejmuje 95 wydarzeń fotograficznych, które od 13 do 30 października odbywają się w 36 miejscowościach Wielkopolski. Swoje prace pokaże ponad 700 fotografów. Spośród tylu wydarzeń warto zwrócić swoją uwagę na: wystawę plenerową „Mały atlas mojego miasta“ autorstwa Ireneusza Zjeżdżałki i Marcina Myszkiewicza, a także oprowadzanie kuratorskie po galerii Kolekcji Wrzesińskiej.

„Mały atlas mojego miasta“, czyli sentymentalna podróż w czasie

„Mały atlas mojego miasta“ to cykl fotografii autorstwa Ireneusza „Eryka” Zjeżdżałki. Pierwsze fotografie do projektu powstały prawie 20 lat temu, ale zdają się być pokryte „podwójną patyną czasu“ - podkreślają organizatorzy. Kumulowanie się, czy też osadzanie się czasu było głównym tematem fotograficznych poszukiwań Zjeżdżałki. Nie inaczej jest w przypadku jego pierwszego znaczącego cyklu, jakim jest „Mały atlas mojego miasta“. Dlatego trudno jest oprzeć się dziś wrażeniu, że fotografie powstały nie na przełomie XX i XXI wieku, ale dekadę lub dwie wcześniej.

fotografia Ireneusz Zjeżdżałka, tekst Marcin Myszkiewicz | z cyklu „Mały atlas mojego miasta“

W swoich fotograficznych wędrówkach Zjeżdżałka odwiedzał najczęściej te miejsca we Wrześni, w których czas już się osadził. Musimy też pamiętać, że we Wrześni z początku lat 2000 zmiany w miejskim krajobrazie, wywołane transformacją ustrojową z 1989 roku, zachodziły o wiele wolniej aniżeli w dużych miastach. Uchwycone wówczas podwórka, klatki schodowe, stojące na ulicach motoryzacyjne relikty socjalizmu, czy też sklep rybny na Warszawskiej – były tym, co po części stanowiło o ówczesnym charakterze miasta. Jednak już wtedy występowały one na zasadzie wspomnienia dawnej epoki, wspomnienia, które gdyby nie fotografia, zostałoby już dawno wymazane. „Mały atlas mojego miasta“ to w dużej mierze zestaw fotografii tych miejsc we Wrześni, w których czas już osiadł.

fotografia Ireneusz Zjeżdżałka, tekst Marcin Myszkiewicz | z cyklu „Mały atlas mojego miasta“

W 2003 roku zbiór ten doczekał się publikacji książkowej. 37 zawartym w niej fotografiom Zjeżdżałki towarzyszy, na zasadzie kontrapunktu, haiku jego przyjaciela Marcina Myszkiewicza. Fotografie i haiku powstawały niezależnie od siebie. Pomysł połączenia ich w jednej publikacji wyszedł od Eryka, który zajął się redakcją materiału. Fotografie Zjeżdżałki i haiku Myszkiewicza stanowią rodzaj osobistej refleksji na temat Wrześni i do tej pory nie były pokazywane w formie wystawy. Do tej pory zdjęcia z cyklu prezentowane były zawsze jako kopie stykowe formatu 6×9, a więc bez powiększeń. Taki format wymuszał na widzu bliższe obcowanie z oglądanym obrazem, skupienie uwagi i poświęcenie większej ilości czasu na odkrycie wszystkich zarejestrowanych szczegółów. Zaś na nadchodzącej wystawie zobaczymy po raz pierwszy powiększenia prac Zjeżdżałki. Ta nowa forma prezentacji, choć odmienna od pierwotnych założeń twórcy, pozwala inaczej obcować z jego pracami.

fotografia Ireneusz Zjeżdżałka, tekst Marcin Myszkiewicz | z cyklu „Mały atlas mojego miasta“

- Oglądając jedynie fotografie zawarte w Małym atlasie mojego miasta przed oczami mamy szare, nieco zacofane miasteczko, po którym błąkają się duchy socjalizmu. Ten subiektywny sposób prezentacji Wrześni mógłby świadczyć o krytycznym spojrzeniu Eryka na rodzinne miasto. Jednak do wydanej w 2003 roku książki, którą odczytywać należy jako podsumowanie i zamknięcie pracy nad zbiorem, Zjeżdżałka dołączył haiku Marcina Myszkiewicza. Z połączenia tych dwóch form twórczości wyłania się zupełnie inny, znacznie cieplejszy obraz rodzinnego miasta obu autorów. Haiku Marcina, zgodnie z zasadami tej sztuki, stanowi kontemplację przyrody oraz związanej z nią refleksji. Połączenie lekkich, refleksyjnych, często również zabawnych haiku Myszkiewicza z fotografiami Zjeżdżałki, ukazuje stan ówczesnej Wrześni, oddając jej barwę, muzykę, zapach i całą panującą w niej atmosferę. Tym samym Mały atlas mojego miasta Myszkiewicza i Zjeżdżałki to próba ukazania charakteru miejsca, w którym przyszło żyć autorom. Próba bardzo udana, bo pozbawiona nadęcia i patosu, a dzięki zastosowaniu dwóch warstw narracji pozwalająca lepiej odczuć klimat Wrześni przełomu XX i XXI wieku - zaznacza Karol Szymkowiak, kurator wystawy.

fotografia Ireneusz Zjeżdżałka, tekst Marcin Myszkiewicz | z cyklu „Mały atlas mojego miasta“

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kolekcji Wrzesińskiej

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.

zdjęcia: Karol Szymkowiak | Galeria Kolekcji Wrzesińskiej

Na wystawie zaprezentowany zostanie kuratorski wybór prac dziewięciu fotografów, którzy do tej pory realizowali projekty w ramach Kolekcji Wrzesińskiej: Bogdan Konopka (2009), Andrzej Jerzy Lech (2010), Mariusz Forecki (2011), Nicolas Grospierre (2012), Zbigniew Tomaszczuk (2013), Katarzyna Majak (2014), Adam Lach (2015), Rafał Milach (2016), Filip Springer (2017), Zuza Krajewska (2018 – w trakcie realizacji).  Zaprezentowane zostaną też książki fotograficzne z cyklu Kolekcji Wrzesińskiej, w tym między innymi "Pierwszy marsz dżentelmenów" Rafała Milacha – zdobywca nagrody "Fotograficzna Publikacja Roku 2018" oraz "Nibyland" Adama Lacha – zdobywca nagrody "Grand Press Photo - Photo book of the year 2016".

fot. Karol Szymkowiak | Galeria Kolekcji Wrzesińskiej

Gdzie i kiedy?

Regionalna inauguracja Festiwalu odbędzie się w Środzie Wielkopolskiej, 13 października o godz. 13.00 w Galerii Miejskiej przy Starym Rynku 16. Ośrodek Myśli i Czynu Fotograficznego CIEMNICA pokaże melancholijną wystawę „Lubię małe miasta i mniejsze miejscowości” ( wystawa czynna do 31.10.18 r.). W Galerii u Jezuitów, przy ul. Dominikańskiej 8 (Poznań) odbędą się wernisaże dwóch równoległych i niezwykłych wystaw: „Wspólnie, razem i osobno” - fotograficznych grup twórczych i stowarzyszeń z Poznania i regionu (po raz pierwszy aż 10 grup pokaże wspólnie swoje dokonania) oraz „Powtarzam to i wzmacniam” – wystawa prac absolwentów Katedry Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. (wystawy czynne do 25.10.18 r.) natomiast plenerową wystawę „Mały atlas mojego miasta“ można już oglądać na deptaku ulicy Warszawskie we Wrześni. Natomiast w niedzielę, 14 października o godzinie 14:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji, która będzie prezentowana do 12 listopada. Również na 14 października (godzina 17:00) zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po Galerii Kolekcji Wrzesińskiej (ul. Chopina 9, Września).

Więcej informacji, w tym szczegółowy program nadchodzącego Festiwalu znajdziecie na stronie www.4festiwal.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4