Gratka dla miłośników fotografii analogowej. Już dziś w Bydgoszczy rusza Vintage Photo Festival 2018

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Październik 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Czwarta edycja bydgoskiego Vintage Photo Festiwal to kilkanaście wystaw, seansy filmowe, warsztaty i premiery książek. Start już dziś w Bydgoszczy!

Bydgoszcz posiada bogatą tradycję fotograficzną, wszak to tu jeszcze do lat 90-tych ubiegłego stulecia działała druga co wielkości w Polsce fabryka FOTON, produkująca słynne na cały świat materiały fotograficzne. Vintage Photo Festival jako prekursorskie święto miłośników fotografii analogowej nie mógł i nie może odbywać się nigdzie indziej, jak tylko tu, w Bydgoszczy.

Fotografia analogowa przeżywa obecnie renesans, pomimo wielkiej rewolucji i ewolucji w obrębie fotografii cyfrowej, a dzisiejsi twórcy coraz chętniej i częściej wyrażają siebie poprzez narzędzia, jakimi są techniki dawne.

Kobieta w fotografii

fot. Masha Ivashintsova

Tematem przewodnim IV Vintage Photo Festival jest hasło „Kobieta przed i za obiektywem“, w nawiązaniu do ustanowionego przez Sejm RP roku 2018 jako Roku Kobiet. Tegoroczna edycja festiwalu obfitować będzie więc w wystawy światowych twórców nawiązujących do tematu przewodniego: Vintage Photo Festival jako pierwszy na świecie wystawi odnalezione na strychu w Sankt Petersburgu fotografie Mashy Ivashintsovej - okrzykniętej rosyjską Vivien Maier.

Na festiwalu zagości również Aruna Canevascini, zwyciężczyni tegorocznej nagrody Photo London Book Dummy Award, ze swoim projektem pt. "Villa Argentina". Będzie można również zobaczyć projekt tegorocznego finalisty Lensculture Portrait Award Erica Schuetta pt. „Village Queens” oraz ubiegłorocznego finalisty tegoż konkursu, Shuwei Liu pt. „Childhood Revisited“, a także laureatów konkursu Vintage Grand Prix 2018.

fot. Aruna Canevascini, z projektu "Villa Argentina"

Ogromnym dla nas zaszczytem będzie również pokazanie fotografii z kolekcji Państwa Madelskich, wybranych przez kuratora Adama Mazura. Premierę na festiwalu będzie miała wystawa i książka pt. "Kobiety FOTON-u", do której reportaż przygotowuje wybitna pisarka Małgorzata Czyńska.

W Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych „Foton” większość załogi stanowiły kobiety. Budowały powojenną legendę polskiej fotografii analogowej, sukces największego producenta papieru do fotografii czarno-białej i barwnej. Chemiczki, laborantki, księgowe dopowiadają swój rozdział do oficjalnej historii Fotonu. Z pasją mówią o wyborach zawodowych, sytuacji kobiet w przemyśle, a także o miłościach i małżeństwach zawiązanych w ciemni fotograficznej. Swój głos dołączają wybitne artystki fotografki - Teresa Gierzyńska, Jolanta Marcolla oraz Natalia LL, które przez kilkadziesiąt lat pracowały na materiałach Fotonu.

Warsztaty i spotkania autorskie

Podczas Vintage Photo Festival już tradycyjnie odbędą się liczne spotkania autorskie i warsztaty. Planowany jest również panel dyskusyjny poświęcony różnym formom kolekcjonowania fotografii, w którym wystąpią m.in. Krzysztof Madelski – właściciel kolekcji fotografii, Zbigniew Chodyna - założyciel Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Rafał Łochowski - dyrektor 6x7 Leica Gallery.

Pragnąc wpisać się w ustanowiony przez Radę Miasta Bydgoszczy Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, Vintage Photo Festival zaprezentuje poza siedzibą główną, jaką jest kultowy Dom Towarowy „Jedynak“, wystawy festiwalowe we wnętrzach przestrzeni industrialnych, m.in. w Galerii Farbiarnia, gdzie niegdyś mieścił się browar oraz rozlewnia wód mineralnych, w Muzeum Fotografii, mającym siedzibę w budynku dawnej fabryki płyt fotograficznych, a także w przestrzeniach zabytkowej stoczni Lloyda czy w Bydgoskim Centrum Sztuki, które ma swoją siedzibę w budynku, w którym od 1890 roku funkcjonowała rzeźnia miejska, czy na Barce Lemara.

fot. Eric Schuett, z projektu Village Queens

Projekcje filmowe

W partnerskiej instytucji Vintage Photo Festival - w Kinie Orzeł Miejskiego Centrum Kultury - odbędzie się projekcja filmów nawiązujących do technik dawnych. Na szczególną uwagę zasługuje polska premiera filmu opartego na wspomnieniach reżyserki Evy Ionesco „Moja mała księżniczka“. Ten osadzony w Paryżu lat siedemdziesiątych obraz opowiada o losach 10-letniej dziewczynki, której matka, należąca do paryskiej bohemy fotografka, czyni z niej modelkę, swoją muzę. Odważne zdjęcia dziewczynki wywołały burzę w świecie artystycznym. Projekcji filmu towarzyszyć będzie spotkanie z Evą Ionesco, która odwiedzi Bydgoszcz na zaproszenie Vintage Photo Festival.

Kiedy i gdzie

Gala otwarcia IV Vintage Photo Festival odbędzie się w piątek, 12 października 2018 roku, o godzinie 18:00 w DTC Jedynak, przy ul. Gdańskiej 15 w Bydgoszczy. Wydarzenia festiwalowe potrwają do 27 października.

Wystawy prezentowane będą w DTC Jedynak, Galerii Farbiarnia (ul. Pomorska 68A/1), Muzeum Fotografii (ul. Królowej Jadwigi 14), Famorze (ul. Świecka 8) i klubie MÓZG (ul. Parkowa 2).

Więcej informacji i pełny harmonogram wydarzeń znajdziecie pod adresem vintagephotofestival.com oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)