Warsztaty fotografii podróżniczej z Marcinem Dobasem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

1

Autor: Redakcja Fotopolis

27 Czerwiec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Znany podróżniczy zaprasza na lipcowe, 4-dniowe warsztaty w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Oprócz kwestii przygotowania do fotograficznej wyprawy, uczestnicy naucza się m.in stosowania lamp błyskowych w terenie, pracy w filtrami, zarządzania barwą i przygotowywania zdjęć do druku.

Nadchodzące warsztaty ukierunkowane są na fotografię podróżniczą. Poruszone zostaną zarówno kwestie praktyczne: co zabrać, jakie akcesoria przydatne są fotografowi w podróży, jak przygotować się do wyjazdu na którym chcemy robić zdjęcia (wyszukiwanie tematów, miejsc), jak również kwestie dotyczące trudności jakie niesie ze sobą fotografowanie odmiennych kultur, ludzi czy fotografowanie dzikich zwierząt. Prowadzący podpowiedzą na co zwrócić uwagę przed wyjazdem, w jego trakcie jak i po powrocie tak, by uzyskać jak najlepsze efekty pracy. Co zrobić by zdjęcia miały w sobie „to coś” i były czymś więcej niż tylko zwykłą dokumentacją podróżniczą.

Warsztaty obejmują szeroki zakres tematów:

 • fotografię podróżniczą
 • portret w plenerze oraz stosowanie lamp błyskowych w terenie
 • zastosowanie filtrów kołowych i kwadratowych
 • zarządzanie barwą w post-procesie
 • przygotowanie  zdjęć do druku
 • zarabianie na zdjęciach

- Będzie czas na fotografowanie, pracę przy komputerze czy poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin często traktowanych po macoszemu (filtry, zarządzanie barwą, druk). Pracować będziemy na komputerach podpiętych do skalibrowanych monitorów Eizo i tabletów graficznych Wacom - zapewnia organizator. - Dla uczestników mamy możliwość przeprowadzenia kalibracji własnego sprzętu wydrukowania powiększenia czy wypożyczenia sprzętu na testy.

Czego się spodziewać?

Fotografia podróżnicza jest specyficzną dziedziną, która łączy w sobie zarówno fotografię portretową, krajobrazową, jak i przyrodniczą. Dlatego też tematyka warsztatów wybiega daleko poza tematy ściśle związane z samym podróżowaniem i robieniem zdjęć na wyjeździe.

- Postaramy się przekazać Wam kompleksową wiedzę o: filtrach, lampach błyskowych, kalibracji monitora czy post-processingu. To spora dawka praktycznych umiejętności możliwych do wykorzystania choćby przez fotografów przyrodniczych, ślubnych czy sportowych. Nie ma znaczenia przecież czy używamy lampy błyskowej, by doświetlić fokę czy człowieka. - mówi prowadzący, Marcin Dobas. - Podobnie wiedza o kalibracji monitorów i post-porcessingu przydatna jest każdemu fotografowi. Warsztaty adresujemy do wszystkich miłośników fotografii chcących kształcić swój warsztat niezależnie od stopnia zaawansowania. Zajęcia składać się będą z części teoretycznej i praktycznej, kiedy to w terenie, pod okiem prowadzącego będzie można przetestować zdobytą wcześniej wiedzę. Do współpracy zaprosiliśmy specjalistów w poszczególnych dziedzinach oraz firmy, które udostępnią uczestnikom warsztatów sprzęt fotograficzny do testów.

Warsztaty poprowadzą Marcin Dobas (fotograf National Geographic Polska specjalizującym się głównie w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Ukończył studia na wydziale geologii. Pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek) oraz Jakub Kaźmierczyk (fotograf specjalizujący się w fotografii kulinarnej, reklamowej i portretowej. Autor licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć).

Wymagania

Warsztaty adresowane są do wszystkich chcących rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, fotografujesz od dłuższego czasu czy jesteś zawodowcem. Jedynym warunkiem jest to, by uczestnik czerpał przyjemność z fotografowania i dobrze bawił się robiąc zdjęcia.

Zajęcia nie uczą jednak podstaw fotografii. Przydatne będzie więc jest doświadczenie fotograficzne, podstawowa wiedza teoretyczna i znajomość własnego sprzętu (nie jest to jednak warunkiem uczestnictwa w warsztatach). Jeżeli masz w domu statyw, jakieś filtry i kilka obiektywów weź ze sobą – przydadzą się w terenie. Jeżeli nie masz, to na warsztatach będzie możliwość wypożyczenia do testów i pracy m.in.: statywów, filtrów czy sprzętu fotograficznego firm, które zaprosiliśmy do współpracy.

Program warsztatów:

Dzień 1

 • przyjazd uczestników, zakwaterowanie
 • obiadokolacja
 • dobór i wypożyczanie sprzętu
 • powitanie uczestników, przedstawienie kadry
 • fotografia podróżnicza - wykład Marcina Dobasa (cz. 1)
 • wieczorne rozmowy o fotografii przy kuflu

Dzień 2

 • śniadanie
 • plener o wschodzie słońc
 • fotografia podróżnicza - wykład Marcina Dobasa (cz. 2)
 • błysk w terenie - zajęcia teoretyczne 
 • użycie filtrów w fotografii podróżniczej i krajobrazowej - zajęcia teoretyczne
  obiad
 • jak uzyskać na odbitce kolory, takie jak na ekranie, czyli o zarządzaniu kolorem
 • wyjście w teren - fotografia (praca w podgrupach)

Dzień 3

 • plener zdjęciowy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
 • wydruk w domowych warunkach - przewaga nad labem
 • kolacja w formie wieczornego grilla

Dzień 4

 • śniadanie
 • tablet graficzny dla fotografa
 • obróbka graficzna zdjęć portretowych
 • wykwaterowanie
 • pożegnanie i zakończenie warsztatów

Kiedy i gdzie?

Warsztaty odbędą się w dniach 12-15 lipca 2018 roku na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Bazą warsztatów będzie Hotel Fajkier Wellness & Spa w miejscowości Lgota Murowana koło Kroczyc i Zawiercia. Do dyspozycji uczestników będą pokoje 2- i 3-osobowe z łazienkami, telewizorem i dostępem do internetu. W hotelu znajduje się także, basen, sauna i jacuzzi.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 1299 zł i obejmuje: uczestnictwo, zakwaterowanie, wyżywienie (śniadania i obiadokolacje), wyjazdy w plener, zajęcia z ekspertami, dostęp do sprzętu, dostęp do stanowisk komputerowych i możliwość wydruku prac na profesjonalnych drukarkach. Cena nie obejmuje transportu i ubezpieczenia.

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem wyprawyfoto.com.pl. Tam też znajdziecie więcej informacji na temat zajęć.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
W związku z sytuacją epidemiczną Sony Centre informuje o przełożeniu planowanych na ostatni tydzień października dniach otwartych.
28
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)