SPLOT to wystawa absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos

SPLOT to wystawa absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos

Już 26 maja podczas weekendu otwarcia Miesiąca Fotografii w Krakowie i w ramach Kraków Photo Fringe odbędzie się po raz pierwszy wystawa absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos.

Program Mentorski Sputnik Photos przeznaczony jest dla osób zainteresowanych fotografią dokumentalną oraz działaniami z jej pogranicza. Podczas rocznego kursu każdy z uczestników pracował pod okiem doświadczonego mentora, jednego z członków kolektywu Sputnik Photos.

Na nadchodzącej wystawie SPLOT zaprezentowane zostaną fotografie jedenastu artystów, którzy realizowali swoje projekty podczas trwania programu w latach 2016/2017. Tego samego dnia odbędzie się również premiera wydawnictwa No. 6 podsumowującego piątą edycję SPMP, w którym zobaczymy prace jedenastu wybranych uczestników programu: Marcel Borowski, Katharina Dubno, Krystyna Dul, Mateusz Kowalik, Anna Maria Krężel, Weronika Perłowska,  Grażyna Saniuk, Łukasz Szamałek, Magdalena Ubysz, Anna Zagrodzka, Marek Żmudzki.

© Krystyna Dul

© Weronika Perłowska

- Czy można znaleźć wspólny mianownik dla wyprawy w kosmos, kolekcji przedstawień z historii sztuki i przepracowania rodzinnej traumy? Połączenie wydaje się nikłe, ale jednak istnieje. Jest nim doświadczenie szeroko pojmowanej przestrzeni. Mogą nią być zarówno gesty sprzeciwu wobec władzy instytucjonalnej i narzuconego porządku społecznego jak i te o charakterze historyczno-badawczym. Przestrzeń może być zderzeniem obszaru prywatnego z tym związanym z dystrybucją i funkcjonowaniem obrazów w kontekstach politycznych i kulturowych. Wiele z tych zbiorów przenika się i uzupełnia, ale każdy stanowi autonomiczny byt. I chociaż osobne, wszystkie opowiadają o istotnych problemach, zagrożeniach i fascynacjach, przez co stają się udziałem kolektywnego doświadczenia, wykraczając poza indywidualną przestrzeń każdego z autorów - zaznacza Rafał Milach, członek kolektywu Sputnik Photos.

© Katherina Dubno

© Łukasz Szamałek

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy SPLOT odbędzie się w najbliższą sobotę, 26 maja o godzinie 15:00 w Zofia Weiss Studio (ul. Czysta 17, Kraków). Ekspozycję będzie można oglądać do 10 czerwca. Wtedy też o godzinie 14:00 w Centrum Festiwalowym (Tytano) zaplanowano spotkanie z autorami wystawy, poświęcone pracy nad fotografiami zamieszczonymi w wydawnictwie NO 6 będącego podsumowaniem projektów zrealizowanych pod opieką mentorów. Spotkanie poprowadzi Anka Gregorczyk, artystka, fotografka i organizatorka licznych spotkań autorskich w ramach FOTSPOT.

Więcej informacji o programie mentorskim Sputnik Photos znajdziecie na stronie mentorship.sputnikphotos.com.

zdjęcie główne: © Mateusz Kowalik

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0