SPLOT to wystawa absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos

SPLOT to wystawa absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos

Już 26 maja podczas weekendu otwarcia Miesiąca Fotografii w Krakowie i w ramach Kraków Photo Fringe odbędzie się po raz pierwszy wystawa absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos.

Program Mentorski Sputnik Photos przeznaczony jest dla osób zainteresowanych fotografią dokumentalną oraz działaniami z jej pogranicza. Podczas rocznego kursu każdy z uczestników pracował pod okiem doświadczonego mentora, jednego z członków kolektywu Sputnik Photos.

Na nadchodzącej wystawie SPLOT zaprezentowane zostaną fotografie jedenastu artystów, którzy realizowali swoje projekty podczas trwania programu w latach 2016/2017. Tego samego dnia odbędzie się również premiera wydawnictwa No. 6 podsumowującego piątą edycję SPMP, w którym zobaczymy prace jedenastu wybranych uczestników programu: Marcel Borowski, Katharina Dubno, Krystyna Dul, Mateusz Kowalik, Anna Maria Krężel, Weronika Perłowska,  Grażyna Saniuk, Łukasz Szamałek, Magdalena Ubysz, Anna Zagrodzka, Marek Żmudzki.

© Krystyna Dul

© Weronika Perłowska

- Czy można znaleźć wspólny mianownik dla wyprawy w kosmos, kolekcji przedstawień z historii sztuki i przepracowania rodzinnej traumy? Połączenie wydaje się nikłe, ale jednak istnieje. Jest nim doświadczenie szeroko pojmowanej przestrzeni. Mogą nią być zarówno gesty sprzeciwu wobec władzy instytucjonalnej i narzuconego porządku społecznego jak i te o charakterze historyczno-badawczym. Przestrzeń może być zderzeniem obszaru prywatnego z tym związanym z dystrybucją i funkcjonowaniem obrazów w kontekstach politycznych i kulturowych. Wiele z tych zbiorów przenika się i uzupełnia, ale każdy stanowi autonomiczny byt. I chociaż osobne, wszystkie opowiadają o istotnych problemach, zagrożeniach i fascynacjach, przez co stają się udziałem kolektywnego doświadczenia, wykraczając poza indywidualną przestrzeń każdego z autorów - zaznacza Rafał Milach, członek kolektywu Sputnik Photos.

© Katherina Dubno

© Łukasz Szamałek

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy SPLOT odbędzie się w najbliższą sobotę, 26 maja o godzinie 15:00 w Zofia Weiss Studio (ul. Czysta 17, Kraków). Ekspozycję będzie można oglądać do 10 czerwca. Wtedy też o godzinie 14:00 w Centrum Festiwalowym (Tytano) zaplanowano spotkanie z autorami wystawy, poświęcone pracy nad fotografiami zamieszczonymi w wydawnictwie NO 6 będącego podsumowaniem projektów zrealizowanych pod opieką mentorów. Spotkanie poprowadzi Anka Gregorczyk, artystka, fotografka i organizatorka licznych spotkań autorskich w ramach FOTSPOT.

Więcej informacji o programie mentorskim Sputnik Photos znajdziecie na stronie mentorship.sputnikphotos.com.

zdjęcie główne: © Mateusz Kowalik

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1