SPLOT to wystawa absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos

Autor: Michał Chrzanowski

22 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już 26 maja podczas weekendu otwarcia Miesiąca Fotografii w Krakowie i w ramach Kraków Photo Fringe odbędzie się po raz pierwszy wystawa absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos.

Program Mentorski Sputnik Photos przeznaczony jest dla osób zainteresowanych fotografią dokumentalną oraz działaniami z jej pogranicza. Podczas rocznego kursu każdy z uczestników pracował pod okiem doświadczonego mentora, jednego z członków kolektywu Sputnik Photos.

Na nadchodzącej wystawie SPLOT zaprezentowane zostaną fotografie jedenastu artystów, którzy realizowali swoje projekty podczas trwania programu w latach 2016/2017. Tego samego dnia odbędzie się również premiera wydawnictwa No. 6 podsumowującego piątą edycję SPMP, w którym zobaczymy prace jedenastu wybranych uczestników programu: Marcel Borowski, Katharina Dubno, Krystyna Dul, Mateusz Kowalik, Anna Maria Krężel, Weronika Perłowska,  Grażyna Saniuk, Łukasz Szamałek, Magdalena Ubysz, Anna Zagrodzka, Marek Żmudzki.

© Krystyna Dul

© Weronika Perłowska

- Czy można znaleźć wspólny mianownik dla wyprawy w kosmos, kolekcji przedstawień z historii sztuki i przepracowania rodzinnej traumy? Połączenie wydaje się nikłe, ale jednak istnieje. Jest nim doświadczenie szeroko pojmowanej przestrzeni. Mogą nią być zarówno gesty sprzeciwu wobec władzy instytucjonalnej i narzuconego porządku społecznego jak i te o charakterze historyczno-badawczym. Przestrzeń może być zderzeniem obszaru prywatnego z tym związanym z dystrybucją i funkcjonowaniem obrazów w kontekstach politycznych i kulturowych. Wiele z tych zbiorów przenika się i uzupełnia, ale każdy stanowi autonomiczny byt. I chociaż osobne, wszystkie opowiadają o istotnych problemach, zagrożeniach i fascynacjach, przez co stają się udziałem kolektywnego doświadczenia, wykraczając poza indywidualną przestrzeń każdego z autorów - zaznacza Rafał Milach, członek kolektywu Sputnik Photos.

© Katherina Dubno

© Łukasz Szamałek

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy SPLOT odbędzie się w najbliższą sobotę, 26 maja o godzinie 15:00 w Zofia Weiss Studio (ul. Czysta 17, Kraków). Ekspozycję będzie można oglądać do 10 czerwca. Wtedy też o godzinie 14:00 w Centrum Festiwalowym (Tytano) zaplanowano spotkanie z autorami wystawy, poświęcone pracy nad fotografiami zamieszczonymi w wydawnictwie NO 6 będącego podsumowaniem projektów zrealizowanych pod opieką mentorów. Spotkanie poprowadzi Anka Gregorczyk, artystka, fotografka i organizatorka licznych spotkań autorskich w ramach FOTSPOT.

Więcej informacji o programie mentorskim Sputnik Photos znajdziecie na stronie mentorship.sputnikphotos.com.

zdjęcie główne: © Mateusz Kowalik

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Powiązane artykuły