Darmowe warsztaty fotografii tradycyjnej i plener w Lublinie

Autor:

8 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Warsztaty Kultury zapraszają do wzięcia udziału w kolejnych zajęciach, które pozwolą lepiej poznać klasyczną, analogową stronę fotografii. W drugiej połowie sierpnia w Lublinie będzie można wziąć udział w darmowych warsztatach i plenerze fotograficznym.

W Zaułku Hartwigów, miejscu nazwanym na cześć rodziny, z której pochodził jeden z najsłynniejszych fotografików polskich - Edward Hartwig, mieści się maleńki warsztat fotograficzny. W cenniku nie ma takich usług jak zdjęcia do paszportu i legitymacji. Po co więc tam zaglądać? Żeby przenieść się w czasie do XIX wieku, zrobić sobie zdjęcie na szkle i sprawdzić w jaki sposób dawni fotograficy radzili sobie między innymi z retuszem bez programów graficznych.

fot. Marcin Butryn, Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury

- Tym razem Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury zaprasza jednak na nieco krótszą podróż, bo do czasów klisz, aparatów analogowych i zdjęć, które każdy ma jeszcze w rodzinnych albumach. Podczas kursu fotografii tradycyjnej uczestnicy odkryją tajemnice powszechnej nie dawno fotografii analogowej. - zapowiadają organizatorzy. - To, co dla naszych rodziców było czymś naturalnym: klisze, prześwietlenie czy dreszczyk niepewności - zdjęcie wyszło czy nie? - współcześnie dla większości jest jedynie wspomnieniem lub zupełnie czymś nowym, nieodkrytym. Zaczniemy od podstaw, kadrowania, a skończymy na wywoływaniu zdjęć w prawdziwej ciemni.

Kiedy i gdzie

Warsztaty odbędą się w dniach 19-20 sierpnia 2017 roku w godzinach 10:00 - 14:00 (zajęcia dwudniowe), w Warsztacie Fotograficznym Warsztatów Kultury, przy ul. Kowalskiej 3 w Lublinie. Udział w zajęciach jest bezpłatny, liczba miejsc jest jednak ograniczona. Zapisywać można się drogą telefoniczną pod numerem 81 533 08 18 w godzinach 10:00 - 16:00.

fot. Marcin Butryn, Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury

Śladami mistrza

Oprócz warsztatów, w sierpniu odbędzie się także plener pod tytułem „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych”, podczas którego uczestnicy odwiedzą miejsca uwieczniane przez słynnego fotografa.

- Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii [...]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, [...] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. - mówił o swoich fotograficznych inspiracjach Edward Hartwig. - Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy.

fot. Marcin Butryn, Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury

Plener odbędzie się w dniach 26 sierpnia 2017 roku, w godzinach 10:00 - 14:00. Podobnie jak w przypadku warsztatów, udział jest bezpłatny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Oprócz tego, w każdy czwartek i piątek w godzinach 14:00 - 18:00 można zajrzeć do warsztatu przy ul. Kowalskiej 3, żeby bezpłatnie obejrzeć dawne modele aparatów, ciemnię i zobaczyć jak dawniej wykonywano fotografie. Po Warsztacie Fotograficznym oprowadza Pan Roman Krawczenko - artysta tworzący fotografie techniką ambrotypii.

fot. Marcin Butryn, Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury

Więcej informacji znajdziecie pod adresem warsztatykultury.pl

(źródło: materiały prasowe)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)