Eastreet 3: Wystawa fotografii ulicznej w Lublinie

0

Autor: Maciej Luśtyk

12 Czerwiec 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Warsztaty Kultury i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy 3 odsłony projektu Eastreet, który skupia fotografię uliczną i dokumentalną z krajów Europy Wschodniej. Wystawie towarzyszył będzie blok edukacyjny, który odbędzie się w dniach 10-12 lipca 2015 roku. 10 lipca odbędzie się również wernisaż wystawy.

Eastreet to unikalny projekt dedykowany fotografii ulicznej i dokumentalnej z krajów regionu Europy Wschodniej. Jest to największa tego typu impreza – podczas poprzednich dwóch edycji zaprezentowano łącznie ponad 200 zdjęć autorów z 22 krajów. Oprócz Lublina wystawa prezentowana była m.in. we Francji, Belgii, Gruzji, Tajlandii i Kambodży.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Tegoroczna edycja po raz kolejny przyglądać się będzie człowiekowi w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej, poprzez niepozowane, spontaniczne zdjęcia używające języka fotografii ulicznej. Zdjęcia, które być może pozwolą nam spojrzeć na Europę Wschodnią ponad stereotypami, granicami i różnicami, pokazać jej obecny stan i odnaleźć unikalne cechy. Jak mówią organizatorzy, ”Celem Eastreet jest stworzenie złożonego i zróżnicowanego portretu regionu w formie wystawy i publikacji. Formuła fotografii ulicznej idealnie przystaje do tej tematyki, nie jest jednak przez nas rozumiana konserwatywnie – na wystawie znajdzie się miejsce również dla szeroko rozumianego dokumentu. Pragniemy badać granice gatunku, szukać nowych rozwiązań i inspiracji.”

Na ogłoszony w tym roku otwarty nabór, w ciągu zaledwie 6 tygodni, nadesłanych zostało blisko 10 tys. zdjęć od autorów z całego świata. Zespół kuratorów po intensywnym procesie selekcji i edycji, wybrał 82 zdjęcia autorów z 18 krajów Europy Wschodniej. Wybrane fotografie zostaną zaprezentowane w formie wystawy w galerii oraz równoległej wystawy plenerowej. Zostanie wydana również specjalna publikacja książkowa prezentująca wszystkie wybrane zdjęcia oraz autorów.

Grupę kuratorów tegorocznej edycji tworzą: Joanna Kinowska, Aleksander Bochenek, Tomasz Kulbowski i Grzegorz Ostręga, oraz gość specjalny, renomowany brytyjski fotograf i edytor, znany z długoterminowych projektów realizowanych na terenie Europy Wschodniej – George Georgiou.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Idea projektu ewoluuje – Eastreet to nie tylko wystawa, ale także platforma dialogu, integracji oraz edukacji autorów tworzących w regionie Europy Wschodniej. W tym roku wystawie towarzyszyć będzie specjalny blok edukacyjny poświęcony różnym aspektom teorii i praktyki fotografii dokumentalnej: warsztaty, prelekcje, spotkania autorskie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 10 lipca 2015 roku, w Warsztatach Kultury przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.

Poniżej prezentujemy harmonogram i opisy warsztatów odbywających się w ramach bloku edukacyjnego:

Piątek 10.07.2015

Sobota 11.07.2015

  • Cały dzień – George Georgiou "Urban Geographies" warsztaty fotografii dokumentalnej, dzień 2, praca w terenie i sesje 1:1
  • 11:00-13:00 – Joanna Kinowska "Myślenie fotografią" prelekcja (Sala Kinowa, CK)
  • 15:00-17:00 – Agnieszka Rayss „Sputnik jedzie na Wschód” spotkanie i prezentacja projektów kolektywu Sputnik Photos (Sala Kinowa, CK)
  • 18:00-20:00 – George Georgiou „Last Stop” spotkanie autorskie i prezentacja zdjęć (Sala Kinowa, CK)

Niedziela 12.07.2015

  • 11:00-18:00 – George Georgiou "Urban Geographies" warsztaty fotografii dokumentalnej, dzień 3 (Sala Czarna, CK)
  • 12:00-16:00 – Aleksander Bochenek i Grzegorz Ostręga „Sztuka wyboru” warsztaty fotoedycji (Sala nr ?, CK)[GAL

OPISY:

George Georgiou – "Urban Geographies" warsztaty fotografii dokumentalnej

Warsztat prowadzony przez renomowanego brytyjskiego fotografa George'a Georgiou, to trzydniowy intensywny proces twórczy w niezwykłej przestrzeni Lublina. Warsztat skupia się na fotograficznym badaniu i dokumentacji przestrzeni publicznej, oraz kształtowaniu umiejętności potrzebnych do tworzenia wizualnych narracji ilustrujących różne zagadnienia z tą przestrzenią związane. George Georgiou będzie prowadzić grupę poprzez proces doboru tematu, formułowania problemu, oraz jego realizacji fotograficznej, a także redagowana, edycji i tworzenia sekwencji obrazów. Prace uczestników będą na bieżąco recenzowane, korygowane, a także poddane wzajemnej krytyce w grupie. Warsztaty pomogą rozwijać wrażliwość wizualną oraz wesprą zarówno praktyczne jak i koncepcyjne podejście narracji w fotografii dokumentalnej. Liczba uczestników jest ograniczona do 10, aby zapewnić kameralną i inspirującą atmosferę, oraz jak najlepszy kontakt z prowadzącym. Warsztaty w języku angielskim, wymagana rejestracja: eastreet.eu.

Joanna Kinowska – "Myślenie fotografią" prelekcja

„Myślenie fotografią” to unikalna forma interaktywnej prezentacji/wykładu, podczas którego uczestnicy uczą się dobierać odpowiednią formę do prezentacji własnej twórczości fotograficznej. Fotografia ma wiele odmian, w zależności od celu w jakim powstaje. Autorskie projekty zwykle wiele mówią o twórcy, czasem przez brak dystansu do własnej pracy – niestety zbyt wiele. Swoją fotografią dzielimy się z bardzo różnymi widzami i za pomocą przeróżnych środków. Warto swoją wypowiedź odpowiednio dopasować do sposobu prezentacji. Jak to zrobić? Jeśli masz kłopot z mówieniem lub pisaniem o swojej pracy, ułożeniem portfolio, edycją zdjęć do konkretnego celu – to spotkanie jest dla Ciebie. Joanna Kinowska jest historykiem sztuki, specjalizuje się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych, edytorka książek fotograficznych. Pracuje w Służewskim Domu Kultury, gdzie opiekuje się programami edukacyjnymi. W latach 2005–2014 pracowała w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, w dziale edukacji, zajmowała się m.in. programami związanymi z fotografią. Autorka tekstów o fotografii, wykłada w Akademii Fotografii w Warszawie. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Agnieszka Rayss – „Sputnik jedzie na Wschód” prezentacja projektów Sputnik Photos

Sputnik Photos to międzynarodowy kolektyw utworzony przez fotoreporterów z Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzez swoje projekty badają i dokumentują codzienne życie Europy. Przyglądają się światu wokół nas i starają się go zrozumieć. Puszukują tego, co jest ukryte za fasadą rzeczy i zjawisk. Fotografowie Sputnik Photos pracowali w wielu krajach świata. Ich zdjęcia były publikowane między innymi w Time, Newsweek, Stern, Sunday Times Magazine, The New York Times, Le Monde 2. Są także zdobywcami licznych nagród konkursów fotografii prasowej, takich jak World Press Photo, Pictures of the Year International and the Canon AFJ Female Photojournalist Award. Obecnie Sputnik Photos pracuje nad nowym projektem "Stracone Terytoria" o byłych republikach Związku Radzieckiego. O podróżach na wschód, projektach indywidualnych i grupowych, o przyszłości Sputnika opowie współzałożycielka stowarzyszenia, Agnieszka Rayss. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

George Georgiou – „Last Stop” spotkanie autorskie i prezentacja zdjęć

George Georgiou to brytyjski fotograf dokumentalny, znany przede wszystkim z długoterminowych projektów fotograficznych realizowanych na terenie Europy Wschodniej, dotyczących skomplikowanych zagadnień dotyczących tego regionu. Jest członkiem agencji Panos Pictures, laureatem wielu nagród, w tym Picture of the Year International i dwukrotnie World Press Photo. Podczas spotkania opowie o swoim najnowszym projekcie poświęconym przestrzeni publicznej w Londynie, pt. „Last Stop”, zakończonym w tym roku wystawą oraz publikacją albumu, a także o innych projektach i odpowie też na pytania publiczności. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Aleksander Bochenek i Grzegorz Ostręga – “Sztuka wyboru” warsztaty fotoedycji

Często najtrudniejszą częścią pracy fotografa jest nie samo robienie zdjęć, ale ich późniejsze wykorzystanie. Umiejętność spojrzenia na swoje kadry okiem zewnętrznego obserwatora – czyli oddzielenia ich od własnych emocji oraz treści obecnych tylko w naszych głowach – i wybrania spośród nich odpowiednich obrazów jest prawdziwą sztuką. W wielu przypadkach, wprowadzenie w projekt fotograficzny bezstronnej narracji, która uczyni z niego opowieść atrakcyjną dla odbiorcy, nie jest możliwe bez udziału edytora. Odpowiednia edycja jest podstawą dalszego powodzenia każdego materiału fotograficznego.

Spotkanie edycyjne, jakie w ramach otwarcia wystawy Eastreet 3 poprowadzą edytorzy workshopx Aleksander Bochenek i Grzegorz Ostręga, przeznaczone jest dla fotografów aktywnie pracujących nad projektami fotograficznymi. Warsztaty bezpłatne, ograniczona ilość miejsc, wymagana rejestracja: eastreet.eu.

Więcej informacji o wystawie i warsztatach znajdziecie na stronie eastreet.eu

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
15
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
17
0
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
9
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)