Eastreet - fotografia uliczna Europy Wschodniej w Lublinie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Październik 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy na otwarcie zbiorowej wystawy "Eastreet - fotografia uliczna Europy Wschodniej", które odbędzie się w piątek, 4 października 2013 o godz. 19:00 w Centrum Kultury w Lublinie. Wystawa zawiera 82 fotografie, wyłonione w ramach konkursu, na który napłynęło ponad 4 tys. zdjęć.

Wystawa "Eastreet" jest pierwszą tego typu i tej skali inicjatywą poświęconą fotografii ulicznej z krajów Europy Wschodniej. W ciągu niecałych dwóch miesięcy trwania otwartego naboru do wystawy organizatorzy otrzymali ponad 4 tys. zdjęć z całego świata.

Napłynęły do nas fotografie stworzone w różnych okolicznościach i momentach, z różnym podejściem, przeróżnym sprzętem, od telefonów po analogowy średni format. Wszystkie połączone tą samą intencją: przyjrzenia się i pokazania człowieka uwikłanego w przestrzeń publiczną Europy Wschodniej, poprzez ten spontaniczny, niepowtarzalny i niepozowany sposób, za który tak kochamy fotografię uliczną.

Nie mniej niż ilość zgłoszeń, zaskoczyła nas ich jakość. Po dwóch etapach selekcji wybraliśmy około 300 bardzo mocnych i ciekawych zdjęć, nad którymi pracowaliśmy online oraz podczas serii spotkań edycyjnych w gronie czworga kuratorów: Joanny Kinowskiej, Aleksandra Bochenka, Grzegorza Ostręgi, oraz Tomasza Kulbowskiego.

Od początku byliśmy zgodni, że chcemy aby "Eastreet" był wystawą fotografii, a nie fotografów. Dlatego podczas całego procesu selekcji, kierowaliśmy się przede wszystkim jakością samych zdjęć, ich narracją, a w mniejszym stopniu nazwiskami czy dorobkiem poszczególnych autorów. W ten sposób wyłoniła się finałowa grupa 81 fotografii, które tworzą wystawę.

Podstawową i oczywistą intencją "Eastreet", jest zgromadzenie i pokazanie przekrojowej kolekcji fotografii ulicznej tworzonej w krajach Europy Wschodniej. Tak dobrze znamy nowojorskie plamy światła, garnitury londyńskiego City, paryskie zaułki i azjatyckie miejskie dżungle, a wciąż nie wiemy za dobrze co dzieje się u naszych wschodnioeuropejskich sąsiadów, na ich ulicach. W tym sensie "Eastreet" jest naturalnym rezultatem ciekawości fotografii i odkrywania świata poprzez to medium.

"Eastreet" to propozycja spojrzenia na przysłowiowe ulice Europy Wschodniej. Zaglądamy do dobrze nam znanych przestrzeni publicznych regionu. Oglądamy siebie i naszych sąsiadów, znajome miejsca, okolice zapamiętane. Fotografia uliczna jest szczególnym rodzajem reportażu i dokumentu. Ukazuje nam ulotne chwile, niepowtarzalne sytuacje, serię skojarzeń i nawiązań w obrębie jednego kadru. Odkrywa coś, co mijamy codziennie nie zwracając na to uwagi. W tych oswojonych przestrzeniach fotograf uliczny znajduje coś inspirującego, coś nowego i zaskakującego. Podobno najtrudniej zdjęcia robi się w domu i w najbliższym otoczeniu, a najłatwiej na wycieczce do kurortu turystycznego. "Eastreet" najwyraźniej zrywa z tym przesądem. Okazuje się bowiem, że te dobrze nam znane miejsca, nasze okolice bywają często tak samo egzotyczne jak zamorskie kraje. Nasza codzienność, dziejąca się z dala od spektakularnych, promowanych przez media wydarzeń czy zjawisk, bywa równie inspirująca.

Lista fotografów biorących udział w wystawie:

Michał Adamski, Temo Bardzimashvili, Maciej Biedrzycki, Dimitri Bogachuk, Federico Caponi, Gennadii Chernega, Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Vivian Del Rio, Tomasz Desperak, Giorgos Dioganis, Muhammad Fadli, Dorin Goian, Maksim Gorbatsky, Mateusz Grybczyński, Jamie Howard, Tomer Ifrah, Maciej Jeziorek, Ania Kłosek, Ilia Krasnoshchok, Veronika Lukasova, Dimitri Mellos, Jan Michalko, Gregory Michenaud, Justyna Mielnikiewicz, Dimitri Muzalev, Yevgeny Nakonechnyy, Konstancja Nowina-Konopka, Mikhail Palinchak, Mateusz Palka, Andreas Paradise, Ireneusz Pieczonka, Łukasz Pieńkowski, Paweł Piotrowski, Maria Plotnikowa, Viacheslav Poliakov, Krzysztof Racoń, Paweł Repetowski, Gilles Roudierre, Andrei Rublevik, Marta Rybicka, Ilya Shtutsa, Kostyantyn Smolyaninov, Dmitry Stepanenko, Jacek Szust, Dima Talkin, Artem Tovstinchuk, Ksenia Tsykunowa, Anton Tushin, Lukas Vasilikos, Hannes von der Fecht, Adrian Wykrota, Jegor Zaika, Jan Zappner, Artem Zhitenev, Sintija Zivarte.

Szczegóły na stronie: www.eastreet.eu

Eastreet - wystawa fotografii ulicznej Europy Wschodniej
Wernisaż: 4.10.2013, godz. 19:00
Termin: 3-30.10.2013

Centrum Kultury w Lublinie
Lublin

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
15
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
17
0
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
9
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)