Zobacz wyjątkową „opowieść fotografistów“. Wernisaż wystawy już niebawem w Krakowie

0
Michał Chrzanowski
31 Lipiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

48 zdjęć 48 wybitnych fotografów, a każdy z kadrów prezentuje odmienne oblicza Krakowa - tak w wielkim skrócie można opisać wystawę „Opowieść fotografistów“. Wernisaż już 10 sierpnia w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Wystawa, która będzie zaprezentowana w krakowskim Muzeum Historii Fotografii, przedstawia twórczość znanych i cenionych fotografów związanych z Krakowem. Poza tym stanowi uzupełnienie 3-tomowej publikacji Ewy Kozakiewicz "Opowieści fotografistów", która w maju tego roku otrzymała wyróżnienie w kategorii Publikacje w 37. edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku - Sybilla 2016.

Wystawa zamyka projekt wydawniczy, zrealizowany przez MHF w latach  2003-2016, prezentujący fenomen krakowskiego środowiska fotograficznego. Autorka i pomysłodawczyni publikacji, a także kuratorka wystawy, Ewa Kozakiewicz, zaprezentowała w kolejnych tomach sylwetki 48 znanych i cenionych fotografów, wśród nich m.in.: Adama Bujaka, Wojciecha Plewińskiego, Zbigniewa Łagockiego, Ryszarda Horowitza, Danuty Węgiel, Adama Golca i Zbigniewa Bielawki.

Wystawa jest uzupełnieniem 3-tomowej publikacji Ewy Kozakiewicz "Opowieści fotografistów"

- Popularność tej publikacji oraz szczególne wyróżnienie w konkursie SYBILLA zainspirowały nas do prezentacji wszystkich bohaterów tego cyklu na wspólnej wystawie, na której każdy z fotografów będzie reprezentowany poprzez jedno wybrane przez kuratorkę zdjęcie - mówią organizatorzy wystawy.

fot. Wiesław Majka "Kładka im. o. Bernatka", materiały MHF

Ta swoista, składająca się z 48 zdjęć mozaika pokazuje różnorodność podejścia autorów do fotograficznych form przekazu i odsłania przed odbiorcami bogactwo i różnorodność autorskich wizji Krakowa. - To nie tylko Kraków uchwycony w portretach wybitnych postaci, np. Wisławy Szymborskiej czy Czesława Miłosza, ale również miasto barmanki z restauracji w Nowej Hucie, czy kanalarza wyłaniającego się ze studzienki ściekowej w Rynku Głównym. Układ wystawy odpowiada rytmowi wydań kolejnych tomów: tom pierwszy - poświęcony jest reporterom, w drugim tomie dominują artyści-fotograficy, tom trzeci poświęcony jest w dużej mierze reprezentantom wąskich specjalności, jak np. fotografii lotniczej czy socjologicznej - dodają organizatorzy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 sierpnia 2017 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (ul. Józefitów 16). Ekspozycja będzie czynna do 10 września. Podczas trwania wystawy 3-tomowe "Opowieści fotografistów" będzie można nabyć w księgarni MHF w promocyjnej cenie. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.mhf.krakow.pl.

zdjęcie główne: fot. Jerzy Szot „Ulica Szewska“, materiały MHF

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Już po raz piąty początek września upłynie pod znakiem festiwalu “W ramach Sopotu”. Zobaczymy najnowsze projekty czołowych polskich fotografów, a także wystawy tegorocznych rezydentów...
7
0
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
280
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
40
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)