Zobacz wyjątkową „opowieść fotografistów“. Wernisaż wystawy już niebawem w Krakowie

Zobacz wyjątkową „opowieść fotografistów“. Wernisaż wystawy już niebawem w Krakowie

48 zdjęć 48 wybitnych fotografów, a każdy z kadrów prezentuje odmienne oblicza Krakowa - tak w wielkim skrócie można opisać wystawę „Opowieść fotografistów“. Wernisaż już 10 sierpnia w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Wystawa, która będzie zaprezentowana w krakowskim Muzeum Historii Fotografii, przedstawia twórczość znanych i cenionych fotografów związanych z Krakowem. Poza tym stanowi uzupełnienie 3-tomowej publikacji Ewy Kozakiewicz "Opowieści fotografistów", która w maju tego roku otrzymała wyróżnienie w kategorii Publikacje w 37. edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku - Sybilla 2016.

Wystawa zamyka projekt wydawniczy, zrealizowany przez MHF w latach  2003-2016, prezentujący fenomen krakowskiego środowiska fotograficznego. Autorka i pomysłodawczyni publikacji, a także kuratorka wystawy, Ewa Kozakiewicz, zaprezentowała w kolejnych tomach sylwetki 48 znanych i cenionych fotografów, wśród nich m.in.: Adama Bujaka, Wojciecha Plewińskiego, Zbigniewa Łagockiego, Ryszarda Horowitza, Danuty Węgiel, Adama Golca i Zbigniewa Bielawki.

Wystawa jest uzupełnieniem 3-tomowej publikacji Ewy Kozakiewicz "Opowieści fotografistów"

- Popularność tej publikacji oraz szczególne wyróżnienie w konkursie SYBILLA zainspirowały nas do prezentacji wszystkich bohaterów tego cyklu na wspólnej wystawie, na której każdy z fotografów będzie reprezentowany poprzez jedno wybrane przez kuratorkę zdjęcie - mówią organizatorzy wystawy.

fot. Wiesław Majka "Kładka im. o. Bernatka", materiały MHF

Ta swoista, składająca się z 48 zdjęć mozaika pokazuje różnorodność podejścia autorów do fotograficznych form przekazu i odsłania przed odbiorcami bogactwo i różnorodność autorskich wizji Krakowa. - To nie tylko Kraków uchwycony w portretach wybitnych postaci, np. Wisławy Szymborskiej czy Czesława Miłosza, ale również miasto barmanki z restauracji w Nowej Hucie, czy kanalarza wyłaniającego się ze studzienki ściekowej w Rynku Głównym. Układ wystawy odpowiada rytmowi wydań kolejnych tomów: tom pierwszy - poświęcony jest reporterom, w drugim tomie dominują artyści-fotograficy, tom trzeci poświęcony jest w dużej mierze reprezentantom wąskich specjalności, jak np. fotografii lotniczej czy socjologicznej - dodają organizatorzy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 sierpnia 2017 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (ul. Józefitów 16). Ekspozycja będzie czynna do 10 września. Podczas trwania wystawy 3-tomowe "Opowieści fotografistów" będzie można nabyć w księgarni MHF w promocyjnej cenie. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.mhf.krakow.pl.

zdjęcie główne: fot. Jerzy Szot „Ulica Szewska“, materiały MHF

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12