Głowa, Skóra, Twarz - wspólna wystawa Zofii Rydet i Anety Grzeszykowskiej

0

Autor:

29 Marzec 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Nowa wystawa warszawskiej galerii Raster, to pokaz dwóch artystek, które wykorzystują aparat fotograficzny do konstruowania przejmujących i bogatych retorycznie obrazów kobiecego ciała. Wernisaż już w sobotę, 1 kwietnia 2017 roku.

Prace Anety Grzeszykowskiej i Zofii Rydet po raz pierwszy pokazywane były wspólnie w 2006 roku na wystawach w Galerii Kronika w Bytomiu. Prezentowany wówczas projekt “Plan”, realizowany przez Grzeszykowską wspólnie z Janem Smagą, łączył się z rydetowskim “Zapisem socjologicznym” przede wszystkim poprzez wspólny obu dziełom charakter obsesyjnej dokumentacji.

Ponowne spotkanie artystek uwypukla inny, mniej dotąd dyskutowany, chociaż centralny dla obu twórczości temat: wizerunek kobiety. Na plan pierwszy wysuwają się jego dwa wymiary: tożsamościowy i egzystencjalny. Nośnikiem wpisanych weń emocji i czasu jest ciało oraz jego wierzchnia warstwa - skóra. Zarówno Rydet jak i Grzeszykowska przepracowują portret kobiecy w sposób indywidualny i wykraczający poza obiegowe konwencje. “Kobiety na progach” Rydet i “Negative Make-Up” Grzeszykowskiej są pełnymi mocy obrazami kobiecej podmiotowości, przełamującymi społeczne stereotypy.

fot. Zofia Rydet

Wystawa w Galerii Raster dotyka zarazem istoty fotografii - jej mocy ożywiania i uśmiercania. Motorem praktyki fotograficznej Rydet była chęć utrwalania świata i ludzi, którzy odchodzą. Grzeszykowska próbuje odwrotnej perspektywy. Za pomocą starannie reżyserowanych obrazów fotograficznych powołuje do życia nieistniejące postaci lub ożywia przedmioty martwe. Obie artystki dają też wyraz podobnej pokusie przekraczania dwuwymiarowości fotografii - zarówno w czasie, jak i przestrzeni.

Na wystawie zaprezentowane zostaną unikatowe obiekty fotograficzne Zofii Rydet z cyklu “Przemiany” oraz skórzane głowy szyte przez Grzeszykowską. Wielopoziomowa konfrontacja sztuki dwóch niezwykłych artystek ukazuje zaskakujące zbieżności, a jednocześnie intrygującą głębię - czeluść - jako otwierają przed nami ich prace. Wystawa oficjalnie inauguruje współpracę Rastra z Fundacją im. Zofii Rydet w ramach, której galeria będzie reprezentować twórczość fotografki w kraju i zagranicą.

Wernisaż odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia 2017 roku, w godzinach 18:00-21:00, w Galerii Raster przy ul. Wspólnej 63 w Warszawie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem rastergallery.com oraz na stronie galerii w serwisie Facebook.

(fot. okładkowa: Aneta Greszykowska, źródło: materiały prasowe)

 

 

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
W związku z sytuacją epidemiczną Sony Centre informuje o przełożeniu planowanych na ostatni tydzień października dniach otwartych.
28
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)