24h Project: dokumentuj ludzkość, to ma znaczenie

Autor: Michał Chrzanowski

25 Styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

24 Hour Project to przeszło 700 miast z ponad 100 krajów świata i prawie 3 tysiące fotografów, którzy 19 marca 2016 roku o północy rozpoczęli fotograficzny maraton, którego finał miał miejsce po 24 godzinach. Efekt projektu będzie można zobaczyć już na początku lutego w Warszawie.

Akcja 24 Hour Project zrzesza miłośników fotografii ulicznej i dokumentalnej z całego świata, którzy w ciągu jednej doby w czasie rzeczywistym dzielą się na Instagramie fotografiami dokumentującymi życie mieszkańców swoich miast. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych.

fot. Antolinjmez "16", 4:46 pm, Villahermosa (Meksyk)

fot, Grzegorz Milewski, 3:50 pm, Kraków

Pomysłodawcami 24 Hour Project jest dwóch fotografów: Renzo Grande i Sam Smotherman z USA. Misja jaka im przyświecała to ukazania prawdziwego codziennego życia mieszkańców naszej planety wraz z jego rozpowszechnianiem poprzez światowe wystawy. Poprzez wirtualny charakter akcji obrazy łączące sztukę fotografii z reportażem docierają do wielomilionowej widowni społeczność różnych zakątków świata.

fot. Diobastoge, "Truco", 6:38 pm, Sao Paulo (Brazylia)

fot, Zuzanna Konarska, "Like A Rollimg Stone", 2:10 am, Warszawa

Przewodnie hasło „Document Humanity To Make A Difference” wyraża cel przedsięwzięcia: dokumentuj ludzkość, to ma znaczenie. Zrzeszając światową społeczność oraz nawiązując współpracę z organizacjami pozarządowymi, akcja dąży do podniesienia świadomości zagadnień związanych z zagrożeniami i problemami ludzkości na świecie. 24 Hour Project w 2016 roku wspierał fundację She Has Hope działającą na rzecz ofiar ocalałych z procederu handlu ludźmi, która poprzez uwalnianie i rehabilitację ofiar, daje im nową nadzieję na normalne życie.

fot. Jakub Baczyński, 6:27 pm, Warszawa

fot. Mrakhoondi, "Abacus", 8:53 am, Yazd (Iran)

W jednym ustalonym dniu w roku w ciągu 24 godzin każdy z uczestników fotografuje ludzi w ich naturalnym zastanym otoczeniu. Według narzuconych wskazówek używając odpowiednich tagów i opisów, na bieżąco publikuje w mediach społecznościowych jedno zdjęcie, co godzinę. Powstałe w ten sposób obrazy o wspólnej tematyce i treści rozpowszechniane na publicznych portalach społecznościowych tworzą relację „na żywo” z godziny na godzinę z zakątków całej planety. Po zakończeniu wydarzenia uczestnik przesyła swoje 24 zdjęcia na stronę ​www.24hourproject.org​. Następnie fotografie biorą udział w wystawach, konferencjach i warsztatach oraz są prezentowane w albumach fotograficznych. Międzynarodowa współpraca ambasadorów projektu zaowocowała już wieloma wystawami fotograficznymi,m.in. w Finlandii, Wenezueli, Australii, Stanach Zjednoczonych, Iranie, Meksyku i we Włoszech.

fot. Damian Kostka, 11:31 am, Wrocław

fot. Streetnmonger, "Mowawk Envy", 8:38 pm, Hollywood (USA)

Połowa prezentowanych na polskiej wystawie zdjęć pochodzi z rodzimych miast: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gliwic i Rudy Śląskiej, a druga połowa z różnych stron świata. 

Wernisaż odbędzie się już 5 lutego 2017 roku o godzinie 17:00 w Domu Kultury Śródmieście przy ul. Smolnej 9 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 24 lutego bieżącego roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

zdjęcie główne: Aliveinnyc, „The Girl of Coogee“, 4:01 pm, Sydney (Australia)

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8