Koniec amerykańskiego snu, czyli premiera filmów Roberta Franka

0
Michał Chrzanowski
10 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

„Robert Frank Film Works“ to pierwszy tak obszerny zbiór filmów amerykańskiego artysty. Z okazji ich wydania, na 18 listopada w Warszawie zaplanowano premierowy pokaz filmów i spotkanie z Gerhardem Steidlem, który opowie o swojej współpracy z Robertem Frankiem.

Już 18 listopada w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości filmowej Roberta Franka połączone z projekcją jego filmów. Pretekstem do rozmowy będzie wydany niedawno zbiór Film Works, który jest jednocześnie pierwszą tak obszerną kolekcją wideo słynnego amerykańskiego fotografa. O pracy nad ich wydaniem oraz współpracy z Frankiem opowie Gerhard Steidl – słynny niemiecki designer i twórca wydawnictwa sygnowanego własnym nazwiskiem.

Robert Frank na planie. Zdjęcie autorstwa Johna Cohena (1959).

Antymomentyzm i koniec amerykańskiego snu - tak w największym skrócie można opisać wynik wieloletniej pracy Roberta Franka. Suma działań twórcy liczącego sobie dziś 92 lata zmieniła XX-wieczną fotografię. Jego najsłynniejszy album The Americans (1958), utrzymany w estetyce surowego realizmu, przewartościował oblicze medium jakim są zdjęcia. W publikacji znalazły się między innymi szokujące dla wielu Europejczyków obrazy rasizmu i panujących za oceanem niepokojów społecznych. Stworzenie kompletnego obrazu Ameryki było marzeniem i celem Franka, dla którego rezygnował z aparatu na rzecz produkcji wideo. 

kadr z filmu Roberta Franka "About me: A Musical“ (1971)

kadr z filmu Roberta Franka "About me: A Musical“ (1971)

kadr z filmu Roberta Franka "About me: A Musical“ (1971)

W kolejnych latach po publikacji „The Americans”, Frank poświęcił się tworzeniu własnej filmografii, realizując wiele ze swoich projektów wspólnie z artystami wywodzącymi się ze środowiska beatników, anarchicznych indywidualistów odrzucających tradycyjne normy mieszczańskie, żyjących głównie w ubóstwie, na pohybel rozwijającej się cywilizacji Zachodu.

Robert Frank na planie. Zdjęcie autorstwa Johna Cohena (1959).

Zwieńczeniem jego dokonań jest zestaw „Film Works“. Jest to pierwszy tak obszerny zbiór filmów Roberta Franka zawierający osiem produkcji filmowych, trzy broszury, w tym jedna o filmie „Me and My Brother” i dwie odnoszące się do „Pull My Daisy”, a także szersze opracowanie książkowe o całości jego pracy w wideo.

Na jedynym spotkaniu w Polsce, Gerhard Steidl - wydawca wspomnianego zestawu - opowie o pracy nad „Film Works” oraz o wieloletniej współpracy z Robertem Frankiem. Spotkanie będzie również niecodzienną okazją do obejrzenia fragmentów filmografii słynnego amerykańskiego fotografa, wśród której znajdują się klasyki New American Cinema z lat 50. i 60.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Organizatorem wydarzenia wokół Film Works jest Księgarnia Artystyczna Bookoff oraz „priv.” – magazyn o designie i sztuce. Spotkanie (prowadzone w języku angielskim) odbędzie się już 18 listopada 2016 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wstęp wolny. Więcej informacji znajdziecie na facebookowe stronie wydarzenia.

zdjęcie otwierające autorstwa Johna Cohena

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
14
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
5
0
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
5
0
Powiązane artykuły