Darmowe wykłady fotograficzne prosto z Uniwersytetu Stanford

0

Autor: Michał Chrzanowski

6 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Jeśli mielibyśmy stworzyć listę pionierów w dziedzinie cyfrowego obrazowania, to Marc Levoy byłby bardzo blisko jej szczytu. Teraz całą swoją fotograficzną wiedzą dzieli się zupełnie za darmo i udostępnia aż 18 wykładów i zadań, które pozwolą wam stać się lepszymi fotografami.

Marc Levoy obecnie zarządza swoim zespołem w Google Research, jednak przez ostatnie 25 lat pracował na wydzielę informatyki na Uniwersytecie Stanford. Ma więc ogromną wiedzę z zakresu fotografii i grafiki. Jego praca doprowadziła do wielu osiągnięć technicznych, które są współcześnie wykorzystywane.

To właśnie Levoy opracował system animacji, który został użyty w kultowych produkcjach Hanna-Barbera, na przykład bajkach Scooby Doo czy Flinstonowie. To także jemu zawdzięczamy zdigitalizowanie za pomocą laserów posągu Michała Anioła czy stworzenie podwalin do obrazowania pola światła (stosowane między innymi przez firmę Lytro). Natomiast pracując w Google pomógł w uruchomieniu Google Street View, a także uczestniczył w projektowaniu trybu HDR+ w smartfonach Nexus 5 i 6. Ponadto przez pięć lat, jako profesor, prowadził na Stanford wykłady dotyczące cyfrowej fotografii.

Nie ma się więc co dziwić, że jego wiedza przez wielu uznawana jest za wręcz encyklopedyczną. Teraz dzieli się nią ze światem zupełnie za darmo!

Lectures on Digital Photography

Opublikowane kursu zostały stworzone dla początkujących osób, które nie mają jeszcze żadnej wiedzy o fotografii. Z 18 wykładów (każdy trwa ponad godzinę) nauczycie się między innymi historii fotografii czy też technicznej teorii związanej z dawnymi jak i współczesnymi rozwiązaniami. Oczywiście wraz z trwaniem wykładów stają się bardziej zaawansowane i dotykają bardziej szczegółowych zagadnień fotograficznych.

Levoy udostępnił także kilka aplikacji, które pomogą kursantom w zrozumieniu najtrudniejszych technicznych aspektów fotografowania. Przewidział on także szereg zadań do wykonania, dzięki którym zdobytą wiedzę przekujecie w praktykę.

Internetowe i w pełni darmowe wykłady Marka Levoy’a znajdziecie na stronie Lectures on Digital Photography. Jednak przez bardzo duże obłożenie serwerów czasem mogą pojawić się problemy z uruchomieniem poszczególnych filmów. Z pomocą przychodzi krótki tutorial przygotowany przez DIYPhotography.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
7
0
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Powiązane artykuły