Atak na Zdjęcie Roku Grand Press Photo [Aktualizacja]

Atak na Zdjęcie Roku Grand Press Photo [Aktualizacja]

Press zdementował dzisiejszą poranną informację o rzekomym akcie wandalizmu dotyczącym Zdjęcia Roku Grand Press Photo zaprezentowanego na poznańskiej wystawie. Przyczyna zajścia okazała się bardzo przyziemna. 

Wczoraj wieczorem, 29 sierpnia 2016 roku, na dziedzińcu poznańskiego Urzędu Miasta po raz pierwszy wystawiono zwycięskie fotografie tegorocznej odsłony Grand Press Photo. Zaś dzisiaj rano redakcja Press poinformowała o próbie zniszczenia Zdjęcie Roku autorstwa Dawida Zielińskiego. Przypomnijmy, fotografia ukazuje migrantów opuszczających port w Pireusie i pochodzi z fotoreportażu dokumentującego pierwsze dni uchodźców na europejskiej ziemi. Wszystko wskazywało na akt wandalizmu, bo tylko ta jedna z 14 eksponowanych tablic została zniszczona. Jednak przyczyna była zupełnie inna.

Po naszej informacji o zniszczeniu zdjęcia skontaktował się z nami zastępca dyrektora ds. komunikacji społecznej w gabinecie prezydenta miasta Poznania, Tomasz Lisiecki - poinformował, że nie był to akt wandalizmu. Po uważanym przejrzeniu miejskiego monitoringu okazało się, że ekspozycja została przewrócona przez wiatr, co było przyczyną uszkodzenia zdjęcia - czytamy w oficjalnym komunikacie Press.

fot. Dawid Zieliński - Zdjęcie Roku 2016 i I miejsce w kategorii WYDARZENIA (zdjęcie pojedyncze)

Na pokonkursowej wystawie w Poznaniu prezentowanych jest 59 pojedynczych prac i 11 fotoreportaży, które trafiły do ścisłego finału konkursu. Eksponowane prace pokazują między innymi dramat uchodźców przybywających do Europy, Paryż po zamachach terrorystycznych czy Polskę w czasie kampanii wyborczej. Finisaż poznańskiej wystawy zaplanowano na 14 września 2016 roku.

Pełną galerię składającą się z prac laureatów oraz więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie www.grandpressphoto.pl.

źródło: PRESS

 

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1R - pierwsze wrażenia (Photokina 2018)
26 Wrz 2018
#Photokina2018 Wczoraj Panasonic ogłosił prawdziwą fotograficzną bombę - nowy pełnoklatkowy system z dwoma profesjonalnymi bezlusterkowcami. Dziś natomiast mogliśmy zobaczyć, jak w rzeczywistości prezentuje się model S1R - prawdziwa bestia z 47 Mp matrycą.
0
Fujifilm GFX 50R - pierwsze wrażenia
26 Wrz 2018
Drugi w systemie średnioformatowy aparat ma być bardziej mobilną wersją modelu GFX 50S. W nasze ręce trafił właśnie egzemplarz przedprodukcyjny. Oto nasze pierwsze wnioski.
1
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0