Atak na Zdjęcie Roku Grand Press Photo [Aktualizacja]

Atak na Zdjęcie Roku Grand Press Photo [Aktualizacja]

Press zdementował dzisiejszą poranną informację o rzekomym akcie wandalizmu dotyczącym Zdjęcia Roku Grand Press Photo zaprezentowanego na poznańskiej wystawie. Przyczyna zajścia okazała się bardzo przyziemna. 

Wczoraj wieczorem, 29 sierpnia 2016 roku, na dziedzińcu poznańskiego Urzędu Miasta po raz pierwszy wystawiono zwycięskie fotografie tegorocznej odsłony Grand Press Photo. Zaś dzisiaj rano redakcja Press poinformowała o próbie zniszczenia Zdjęcie Roku autorstwa Dawida Zielińskiego. Przypomnijmy, fotografia ukazuje migrantów opuszczających port w Pireusie i pochodzi z fotoreportażu dokumentującego pierwsze dni uchodźców na europejskiej ziemi. Wszystko wskazywało na akt wandalizmu, bo tylko ta jedna z 14 eksponowanych tablic została zniszczona. Jednak przyczyna była zupełnie inna.

Po naszej informacji o zniszczeniu zdjęcia skontaktował się z nami zastępca dyrektora ds. komunikacji społecznej w gabinecie prezydenta miasta Poznania, Tomasz Lisiecki - poinformował, że nie był to akt wandalizmu. Po uważanym przejrzeniu miejskiego monitoringu okazało się, że ekspozycja została przewrócona przez wiatr, co było przyczyną uszkodzenia zdjęcia - czytamy w oficjalnym komunikacie Press.

fot. Dawid Zieliński - Zdjęcie Roku 2016 i I miejsce w kategorii WYDARZENIA (zdjęcie pojedyncze)

Na pokonkursowej wystawie w Poznaniu prezentowanych jest 59 pojedynczych prac i 11 fotoreportaży, które trafiły do ścisłego finału konkursu. Eksponowane prace pokazują między innymi dramat uchodźców przybywających do Europy, Paryż po zamachach terrorystycznych czy Polskę w czasie kampanii wyborczej. Finisaż poznańskiej wystawy zaplanowano na 14 września 2016 roku.

Pełną galerię składającą się z prac laureatów oraz więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie www.grandpressphoto.pl.

źródło: PRESS

 

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4