„Niepozowane“ - fotografia uliczna okiem kolektywu Un-Posed

0
Michał Chrzanowski
3 Sierpień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Jeżeli jesteście fanami fotografii ulicznej z najwyższej półki, to mamy dla Was dobrą wiadomość. Już 20 sierpnia w Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy „Niepozowane“. Zaprezentowanych zostanie aż 70 zdjęć kolektywu Un-Posed - jednej z największych polskich grup skupionych wokół street’a.

„Niepozowane” to polska nazwa kolektywu Un-Posed i także tytuł zbiorowej wystawy, w której zaprezentowane zostaną nie tylko najlepsze, lecz także najnowsze zdjęcia znanych w środowisku fotografii ulicznej autorów.

fot. Damian Chrobak

Kolektyw Un-Posed powstał w 2011 roku z inicjatywy Damiana Chrobaka. Ta jedna z bardziej rozpoznawalnych polskich grup skupionych wokół fotografii ulicznej, po przerwie, powróciła na początku 2016 roku w nowej odsłonie. Jej nadrzędnym celem jest kształtowanie kreatywności i świadomości wizualnej dotyczącej przestrzeni publicznej oraz promowanie osiągnięć polskich fotografów ulicznych.

fot. Jamie Howard

W lubelskiej Galerii Brain Damage, otwarta zostanie pierwsza po reaktywacji i jak dotąd największa w historii kolektywu wystawa, zatytułowana „Niepozowane”. Zawierać będzie specjalny wybór aż 70 fotografii, w specjalnej aranżacji, w tym zdjęcia niepublikowane i niewystawiane wcześniej.

fot. Tomasz Kulbowski

Bohaterem wystawy „Niepozowane” jest człowiek. Znajdujemy go w bardzo różnych sytuacjach – codziennego jeżdżenia do pracy, w trakcie rytuału religijnego lub wypoczynku. Fotografie ośmiorga autorów powstałe w bardzo różnych miejscach na świecie układają się w opowieść o współczesnej kondycji człowieka. Jak się zachowuje, czym się otacza, jakie emocje wyraża w miejscach publicznych. Co nas z nim łączy? Czy odnajdziemy siebie w podobnych sytuacjach? Czy gdzieś już widzieliśmy te sceny? Niepozowane, migawkowe, ulotne, chwilowe. Mijamy je codziennie - mówi o wystawie jej kuratorka, Joanna Kinowska.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)

W skład reaktywowanej grupy Un-Posed wchodzą: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Joanna Kinowska (kuratorka), Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Marta Rybicka oraz Adrian Wykrota.

Wystawa zaprezentowana zostanie w Galerii Brain Damage, mieszczącej się w budynku Centrum Spotkania Kultur (Plac Teatralny 1, Lublin). Wernisaż odbędzie się w sobotę 20 sierpnia 2016 o godzinie 19:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 18 września 2016.

Więcej informacji o kolektywie, jak i samej wystawie możecie znaleźć na stronie www.un-posed.com.

zdjęcie główne: Anna Klosek

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Odbywający się z Bielsku-Białej Foto Art Festival z roku na rok staje się coraz ciekawszą pozycją na polskiej mapie wydarzeń fotograficznych. Najbliższa edycja rusza...
13
0
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
10
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
8
1
Powiązane artykuły