Bruce Gilden w Leica 6x7 Gallery Warszawa

Autor: Maciej Luśtyk

14 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

24 czerwca w Leica 6x7 Gallery Warszawa rusza pierwsza polska wystawa cyklu “American Made” weterana fotografii ulicznej i członka agencji Magnum, Bruce’a Gildena.

Leica 6x7 Gallery Warszawa zaprasza na wystawę Bruce’a Gildena pt. “American made”. Na projekt składa się kilkadziesiąt portretów, małomiasteczkowych pejzaży i martwych natur, wykonanych w latach 2013–2014 na amerykańskiej prowincji, przy okazji targów stanowych, festynów i innych imprez, corocznie organizowanych w zachodnich i południowych stanach USA.

Przez cztery dekady Gilden pracował wyłącznie na filmie, w czerni i bieli. Ostatnio jednak sięgnął po kolor. Najnowszy projekt jest rezultatem tego artystycznego katharsis i świadectwem transformacji jego twórczości od fotografii ulicznej do dokumentalnej fotografii portretowej.

fot. Bruce Gilden

Artysta cyklem American made kontynuuje swój monumentalny projekt-reportaż o współczesnych Stanach Zjednoczonych, zadając pytania o kondycję Ameryki i prawdziwość jej obrazu, poszukując tego, co pozostało z wielkiego amerykańskiego snu. Różnorodność twarzy Gildena głosi podstawową prawdę: świat nie składa się wyłącznie ze zwycięzców; jest w nim dużo elementów, których nie chcielibyśmy poznać z bliska. Ale to właśnie różnorodność charakterów, postaw, miejsc, stanowi o tym, że życie jest tak wyjątkowe.

Świat na fotografiach Gildena nie jest wyretuszowanym światem z telenoweli czy ilustrowanego magazynu. Ludzie na zdjęciach nie są ani piękni, ani nieskazitelni. Ich domy, samochody, ich jedzenie i styl życia stoją w kontrze do wypromowanych na świecie ideałów zachodu.

fot. Bruce Gilden

Aby uwydatnić bezpośredniość fotografii Gildena, organizatorzy zdecydowali się zaprezentować odbitki w wyjątkowo dużym fomacie: 270 x 180 cm. Jak twierdzą, to największe obrazy jakie można współcześnie wyprodukować w jakości fotograficznej w jednym kawałku.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 czerwca, o godzinie 19:00, w Leica 6x7 Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Zdjęcia będzie można oglądać do 29 sierpnia. Bilety w cenach 7 zł i 10 zł.

fot. Bruce Gilden

Bruce Gilden urodził się w 1946 roku na nowojorskim Brooklynie. Grasuje z aparatem po ulicach Nowego Jorku od dziesięcioleci. Jego czarno-białe, streetowe zdjęcia czerpią swą siłę z bezpośredniości, z jaką fotograf podchodzi do swych bohaterów. To one w 1998 roku zaprowadziły go do agencji Magnum i przyniosły światową sławę. Jego zdjęcia otrzymały szereg nagród i wyróżnień, tak w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem warsaw.leica-gallery.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
7
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)