Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii

Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii

21 kwietnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa rusza wyjątkowa wystawa zdjęć Sandro Millera, dla którego inspiracją były wybitne portrety XX wieku. W roli głównej John Malkovich.

Jak czytamy w opisie wystawy, bazą dla projektu Sandro Millera są znane fotografie portretowe minionego stulecia. Prace te zostały pieczołowicie „odtworzone”, lub jak kto woli - zagrane na nowo. Światło, kadr, stylizacja i emocje naśladują swoje pierwowzory, z tą różnicą, że główną role w każdym kadrze gra John Malkovich, który wcielił się m.in. w Che Guevarę, Hemingwaya, Einsteina, Lenona, a nawet samą Marilyn Monroe.

fot. Sandro Miller (Arthur Sasse - Albert Einstein Sticking Out His Tongue)

- Projekt Millera jest wielowarstwowy. Z jednej strony przypomina o wybitnych dziełach z minionego stulecia i oddaje hołd ich twórcom. Odtwarzanie pierwowzorów z pamięci, lub, odnajdywanie ich w Internecie i porównywanie z „wersjami” duetu Miller-Malkovich, to świetna zabawa, pozwalająca w pół godziny „przerobić” stulecie fotografii portretowej. - mówią organizatorzy.

fot. Sandro Miller (Annie Leibovitz - John Lennon and Yoko Ono)

- Z drugiej strony jest to rodzaj opowieści o istocie aktorstwa i wcielaniu się w rolę, a także o samym Johnie Malkovichu. Mimowolnie nawiązujemy do słynnego filmu “Being John Malkovich” z 1999 roku. - dodają

Na wystawę składa się 35 zdjęć, wykonanych różnymi technikami i prezentowanych w rozmaitych formatach. Inspiracje miały swe źródła w dziełach Irvinga Penna, Dorothei Lange, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Anne Leibovitz, Herba Rittsa, Alberto Kordy, Andy’ego Warhola, Roberta Mapplethorpe’a, Billa Brandta, Carla Fischera, Davida Baileya, Edwarda Scheriffa Curtissa, Eikoha Hosoe, Gordona Parksa, Horsta P. Horsta, Jima Marshalla, duetu Pierre et Gilles, Williama Kleina, Victora Skrebneskiego i Yosoufa Karsha. Projekt został zaprezentowany po raz pierwszy pod koniec roku 2014 w Chicago, w galerii Catherine Edelman i od tego czasu, z ogromnym sukcesem podróżuje po świecie.

fot. Sandro Miller (Diane Arbus - Identical Twins, Roselle, New Jersey)

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 kwietnia 2016 roku, o godzinie 19:00, w Leica 6x7 Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Zdjęcia będzie można oglądać do 12 czerwca. Bilety w cenach 10 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy).

SYLWETKA AUTORA

Sandro Miller (ur. 1958) mieszka i pracuje w Chicago. Jest znanym fotografem komercyjnym, który chętnie realizuje również projekty artystyczne. Często zmienia styl i szuka przeróżnych inspiracji w historii fotografii. Z Johnem Malkovichem współpracuje od niemal dwudziestu lat – poznali się przy okazji sesji fotograficznej dla Steppenwolf Theatre Company w Chicago w 1997 i od tamtej pory współpracują niemal stale, nie tylko przy sesjach dla magazynów ilustrowanych, ale także realizując autorskie projekty fotograficzne i filmowe.

fot. Sandro Miller (Philippe Halsman - Salvador Dalí)

Więcej informacji znajdziecie na stronie leica-gallery.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0