Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii

Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii

21 kwietnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa rusza wyjątkowa wystawa zdjęć Sandro Millera, dla którego inspiracją były wybitne portrety XX wieku. W roli głównej John Malkovich.

Jak czytamy w opisie wystawy, bazą dla projektu Sandro Millera są znane fotografie portretowe minionego stulecia. Prace te zostały pieczołowicie „odtworzone”, lub jak kto woli - zagrane na nowo. Światło, kadr, stylizacja i emocje naśladują swoje pierwowzory, z tą różnicą, że główną role w każdym kadrze gra John Malkovich, który wcielił się m.in. w Che Guevarę, Hemingwaya, Einsteina, Lenona, a nawet samą Marilyn Monroe.

fot. Sandro Miller (Arthur Sasse - Albert Einstein Sticking Out His Tongue)

- Projekt Millera jest wielowarstwowy. Z jednej strony przypomina o wybitnych dziełach z minionego stulecia i oddaje hołd ich twórcom. Odtwarzanie pierwowzorów z pamięci, lub, odnajdywanie ich w Internecie i porównywanie z „wersjami” duetu Miller-Malkovich, to świetna zabawa, pozwalająca w pół godziny „przerobić” stulecie fotografii portretowej. - mówią organizatorzy.

fot. Sandro Miller (Annie Leibovitz - John Lennon and Yoko Ono)

- Z drugiej strony jest to rodzaj opowieści o istocie aktorstwa i wcielaniu się w rolę, a także o samym Johnie Malkovichu. Mimowolnie nawiązujemy do słynnego filmu “Being John Malkovich” z 1999 roku. - dodają

Na wystawę składa się 35 zdjęć, wykonanych różnymi technikami i prezentowanych w rozmaitych formatach. Inspiracje miały swe źródła w dziełach Irvinga Penna, Dorothei Lange, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Anne Leibovitz, Herba Rittsa, Alberto Kordy, Andy’ego Warhola, Roberta Mapplethorpe’a, Billa Brandta, Carla Fischera, Davida Baileya, Edwarda Scheriffa Curtissa, Eikoha Hosoe, Gordona Parksa, Horsta P. Horsta, Jima Marshalla, duetu Pierre et Gilles, Williama Kleina, Victora Skrebneskiego i Yosoufa Karsha. Projekt został zaprezentowany po raz pierwszy pod koniec roku 2014 w Chicago, w galerii Catherine Edelman i od tego czasu, z ogromnym sukcesem podróżuje po świecie.

fot. Sandro Miller (Diane Arbus - Identical Twins, Roselle, New Jersey)

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 kwietnia 2016 roku, o godzinie 19:00, w Leica 6x7 Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Zdjęcia będzie można oglądać do 12 czerwca. Bilety w cenach 10 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy).

SYLWETKA AUTORA

Sandro Miller (ur. 1958) mieszka i pracuje w Chicago. Jest znanym fotografem komercyjnym, który chętnie realizuje również projekty artystyczne. Często zmienia styl i szuka przeróżnych inspiracji w historii fotografii. Z Johnem Malkovichem współpracuje od niemal dwudziestu lat – poznali się przy okazji sesji fotograficznej dla Steppenwolf Theatre Company w Chicago w 1997 i od tamtej pory współpracują niemal stale, nie tylko przy sesjach dla magazynów ilustrowanych, ale także realizując autorskie projekty fotograficzne i filmowe.

fot. Sandro Miller (Philippe Halsman - Salvador Dalí)

Więcej informacji znajdziecie na stronie leica-gallery.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8