Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii

Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii

21 kwietnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa rusza wyjątkowa wystawa zdjęć Sandro Millera, dla którego inspiracją były wybitne portrety XX wieku. W roli głównej John Malkovich.

Jak czytamy w opisie wystawy, bazą dla projektu Sandro Millera są znane fotografie portretowe minionego stulecia. Prace te zostały pieczołowicie „odtworzone”, lub jak kto woli - zagrane na nowo. Światło, kadr, stylizacja i emocje naśladują swoje pierwowzory, z tą różnicą, że główną role w każdym kadrze gra John Malkovich, który wcielił się m.in. w Che Guevarę, Hemingwaya, Einsteina, Lenona, a nawet samą Marilyn Monroe.

fot. Sandro Miller (Arthur Sasse - Albert Einstein Sticking Out His Tongue)

- Projekt Millera jest wielowarstwowy. Z jednej strony przypomina o wybitnych dziełach z minionego stulecia i oddaje hołd ich twórcom. Odtwarzanie pierwowzorów z pamięci, lub, odnajdywanie ich w Internecie i porównywanie z „wersjami” duetu Miller-Malkovich, to świetna zabawa, pozwalająca w pół godziny „przerobić” stulecie fotografii portretowej. - mówią organizatorzy.

fot. Sandro Miller (Annie Leibovitz - John Lennon and Yoko Ono)

- Z drugiej strony jest to rodzaj opowieści o istocie aktorstwa i wcielaniu się w rolę, a także o samym Johnie Malkovichu. Mimowolnie nawiązujemy do słynnego filmu “Being John Malkovich” z 1999 roku. - dodają

Na wystawę składa się 35 zdjęć, wykonanych różnymi technikami i prezentowanych w rozmaitych formatach. Inspiracje miały swe źródła w dziełach Irvinga Penna, Dorothei Lange, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Anne Leibovitz, Herba Rittsa, Alberto Kordy, Andy’ego Warhola, Roberta Mapplethorpe’a, Billa Brandta, Carla Fischera, Davida Baileya, Edwarda Scheriffa Curtissa, Eikoha Hosoe, Gordona Parksa, Horsta P. Horsta, Jima Marshalla, duetu Pierre et Gilles, Williama Kleina, Victora Skrebneskiego i Yosoufa Karsha. Projekt został zaprezentowany po raz pierwszy pod koniec roku 2014 w Chicago, w galerii Catherine Edelman i od tego czasu, z ogromnym sukcesem podróżuje po świecie.

fot. Sandro Miller (Diane Arbus - Identical Twins, Roselle, New Jersey)

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 kwietnia 2016 roku, o godzinie 19:00, w Leica 6x7 Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Zdjęcia będzie można oglądać do 12 czerwca. Bilety w cenach 10 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy).

SYLWETKA AUTORA

Sandro Miller (ur. 1958) mieszka i pracuje w Chicago. Jest znanym fotografem komercyjnym, który chętnie realizuje również projekty artystyczne. Często zmienia styl i szuka przeróżnych inspiracji w historii fotografii. Z Johnem Malkovichem współpracuje od niemal dwudziestu lat – poznali się przy okazji sesji fotograficznej dla Steppenwolf Theatre Company w Chicago w 1997 i od tamtej pory współpracują niemal stale, nie tylko przy sesjach dla magazynów ilustrowanych, ale także realizując autorskie projekty fotograficzne i filmowe.

fot. Sandro Miller (Philippe Halsman - Salvador Dalí)

Więcej informacji znajdziecie na stronie leica-gallery.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
2
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!