“Zbliżenia” Jagody Przybylak

Autor: Michał Chrzanowski

17 Maj 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

 

Uniwersalne oraz intymne - tak w dwóch słowach można scharakteryzować fotografie składające się na wystawę “Zbliżenia”. Prace Jagody Przybylak będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę w warszawskiej Galerii Propaganda.

Wystawa “Zbliżenia” Jagody Przybylak to obszerna prezentacja najważniejszych pracy artystki wykonywanych od początku lat siedemdziesiątych. Przybylak dzieli swoją aktywność fotograficzną pomiędzy Nowy Jork i Warszawę, w której nie często wystawia. Dlatego też ta prezentacja będzie rzadką okazją zaznajomienia się z jej zdjęciami, które stały się już ikonami polskiej fotografii eksperymentalnej.

Najstarszą i zarazem pierwszą pracą, którą artystka weszła przebojem na polską scenę sztuki jest Sto razy siatka z 1969 roku będąca wnikliwym studium przedmiotu. Znajdą się na niej również wielkoformatowe portrety z projektu Fotografowie poszukujący z lat 70 będące kolażami odbitek naklejonych na tkaninę oraz niezwykle charakterystyczne dla twórczości Jagody Przybylak eksperymenty fotograficzne związane z pracą nad starymi, znalezionymi odbitkami między innymi Manifestacja z 1977 roku czy Dziewczyna w szarej sukience z 1984 roku.

fot. Jagoda Przybylak

Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 maja 2016 roku o godzinie 17:00 w warszawskiej Galerii Propaganda (ul. Foksal 11 lok. 1). Ekspozycję będzie można oglądać do 18 czerwca bieżącego roku. Więcej informacji o wystawie znajdziecie na galeriapropaganda.com lub na facebookowej stronie wydarzenia.

Jagoda Przybylak urodziła się w Warszawie w 1929 roku. Studiowała architekturę na Politechnice Warszawskiej. Po studiach podjęła pracę zawodową i zainteresowała się fotografią, której z czasem całkowicie się poświęciła. W 1969 roku zorganizowała swoją pierwszą ważną wystawę zatytułowaną Sto razy siatka, wpisując się na trwałe w nurt fotografii konceptualnej. Przez wiele lat współtworzyła z Januszem Bąkowskim, Zbigniewem Dłubakiem i Krzysztofem Wodiczką. Od wielu lat przebywa w Nowym Jorku.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
6
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z legendą polskiej fotografii - Wojciechem Prażmowskim - profesorem, doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki filmowej i wykładowcą PWSFTviT w Łodzi, jednym z...
4