Żywe archiwa - fotograficzne interpretacje archiwalnych zbiorów

Autor: Michał Chrzanowski

26 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Aneta Grzeszykowska, Dorota Buczkowska, Paweł Szypulski i Jakub Certowicz to czwórka artystów, którzy zaprezentują swoje prace na wspólnej wystawie Żywe archiwa. Wernisaż odbędzie się już jutro w Warszawie.

fot. Aneta Grzeszykowska

Wystawa „Żywe archiwa" jest częścią złożonego i wielowątkowego projektu „Długie życie fotografii", realizowanego przez Fundację Archeologia Fotografii. Dotyka on przede wszystkim tematu konserwacji prewencyjnej - czyli dbałości o przechowywanie, prezentowanie i cyfryzację fotografii w celu zabezpieczenia przed jakimkolwiek zniszczeniem, utratą jakości czy degradacją obrazu.

fot. Dorota Buczkowska

Do tej pory zrealizowano dwanaście wystaw inspirowanych dziełami m.in. Zofii Chomętowskiej, Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego i Tadeusza Sumińskiego. Wystawa „Żywe archiwa" jest kolejnym etapem tej pracy.

“Współpraca z artystami, którzy dokonują twórczych interpretacji archiwalnych zbiorów fotograficznych jest ważnym elementem działań Fundacji Archeologia Fotografii od początku jej działalności” - mówią organizatorzy. “Są to reinterpretacje dokonywane przez artystów współczesnych, którzy podejmują próbę alternatywnego spojrzenia na zbiory odwiedzanych instytucji. Archiwa to dla nich źródło niedopowiedzianych historii i punkt wyjścia do krytycznej i ironicznej refleksji” - dodają.

fot. Jakub Certowicz

Wernisaż odbędzie się już jutro, 27 kwietnia 2016 roku (środa) o godzinie 19:00 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Sala Kisielewskiego. Więcej informacji o wystawie, jak i projekcie znajdziecie na stronie fotoarchiwa.faf.org.pl.

fot. Paweł Szypulski

Fundacja Archeologia Fotografii jest pierwszą instytucją w Polsce, która kompleksowo zajmuje się opracowaniem i ochroną archiwów polskich fotografów. Powstała od 2008 r. i w ciągu kilku lat objęła opieką archiwa: Zbigniewa Dłubaka, Zofii Chomętowskiej, Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Tadeusza Sumińskiego i Marii Chrząszczowej. Fotografie są porządkowane, digitalizowane i udostępniane on-line. Fundacja prowadzi galerię, zajmuje się także projektami badawczymi, artystycznymi i wydawniczymi. Wykonuje digitalizację fotografii na zlecenie, a także realizuje działania edukacyjne m.in: warsztaty z historii fotografii oraz szkolenia z prewencyjnej konserwacji. Prace z archiwów znajdujących się pod opieką Fundacji prezentowane były m.in. w. Warszawie, Mińsku, Madrycie. Fundacja, za swoją działalność została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5