Żywe archiwa - fotograficzne interpretacje archiwalnych zbiorów

Żywe archiwa - fotograficzne interpretacje archiwalnych zbiorów

Aneta Grzeszykowska, Dorota Buczkowska, Paweł Szypulski i Jakub Certowicz to czwórka artystów, którzy zaprezentują swoje prace na wspólnej wystawie Żywe archiwa. Wernisaż odbędzie się już jutro w Warszawie.

fot. Aneta Grzeszykowska

Wystawa „Żywe archiwa" jest częścią złożonego i wielowątkowego projektu „Długie życie fotografii", realizowanego przez Fundację Archeologia Fotografii. Dotyka on przede wszystkim tematu konserwacji prewencyjnej - czyli dbałości o przechowywanie, prezentowanie i cyfryzację fotografii w celu zabezpieczenia przed jakimkolwiek zniszczeniem, utratą jakości czy degradacją obrazu.

fot. Dorota Buczkowska

Do tej pory zrealizowano dwanaście wystaw inspirowanych dziełami m.in. Zofii Chomętowskiej, Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego i Tadeusza Sumińskiego. Wystawa „Żywe archiwa" jest kolejnym etapem tej pracy.

“Współpraca z artystami, którzy dokonują twórczych interpretacji archiwalnych zbiorów fotograficznych jest ważnym elementem działań Fundacji Archeologia Fotografii od początku jej działalności” - mówią organizatorzy. “Są to reinterpretacje dokonywane przez artystów współczesnych, którzy podejmują próbę alternatywnego spojrzenia na zbiory odwiedzanych instytucji. Archiwa to dla nich źródło niedopowiedzianych historii i punkt wyjścia do krytycznej i ironicznej refleksji” - dodają.

fot. Jakub Certowicz

Wernisaż odbędzie się już jutro, 27 kwietnia 2016 roku (środa) o godzinie 19:00 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Sala Kisielewskiego. Więcej informacji o wystawie, jak i projekcie znajdziecie na stronie fotoarchiwa.faf.org.pl.

fot. Paweł Szypulski

Fundacja Archeologia Fotografii jest pierwszą instytucją w Polsce, która kompleksowo zajmuje się opracowaniem i ochroną archiwów polskich fotografów. Powstała od 2008 r. i w ciągu kilku lat objęła opieką archiwa: Zbigniewa Dłubaka, Zofii Chomętowskiej, Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Tadeusza Sumińskiego i Marii Chrząszczowej. Fotografie są porządkowane, digitalizowane i udostępniane on-line. Fundacja prowadzi galerię, zajmuje się także projektami badawczymi, artystycznymi i wydawniczymi. Wykonuje digitalizację fotografii na zlecenie, a także realizuje działania edukacyjne m.in: warsztaty z historii fotografii oraz szkolenia z prewencyjnej konserwacji. Prace z archiwów znajdujących się pod opieką Fundacji prezentowane były m.in. w. Warszawie, Mińsku, Madrycie. Fundacja, za swoją działalność została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1