Długie Życie Fotografii - czy wiesz w jaki sposób zadbać o zdjęcia?

Długie Życie Fotografii - czy wiesz w jaki sposób zadbać o zdjęcia?

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na “Długie Życie Fotografii”. Jest to projekt skierowany w szczególności do miłośników fotografii analogowej, którzy chcą dowiedzieć się, w jaki sposób przechowywać, konserwować oraz prezentować wydruki fotograficzne.

Długie życie fotografii to jeden z najbardziej złożonych i bogatych programowo projektów Fundacji Archeologia Fotografii. Jest on realizowany we współpracy z norweskimi instytucjami, polskimi artystami i międzynarodową grupą konserwatorów, archiwistów i kuratorów. Dotyka przede wszystkim tematu konserwacji prewencyjnej - czyli dbałości o przechowywanie, prezentowanie i cyfryzację fotografii w celu zabezpieczenia przed jakimkolwiek zniszczeniem, utratą jakości czy degradacją obrazu.

fot. Paweł Szypulski

 

”Zadajemy pytania, o to które zdjęcia mają wartość historyczną i artystyczną, a które na zawsze pozostaną rodzinną pamiątką? Jak zachować historie przedstawione na fotografiach? Co w rzeczywistości może zagrażać delikatnej materii odbitki, wydruku lub negatywu? Które ze zdjęć warto udostępnić publicznie i w jaki sposób?” - mówią organizatorzy projektu Długie Życie Fotografii.

fot. Aneta Grzeszykowska

 

W programie znajdują się liczne działania edukacyjne, artystyczne, a także zamknięte szkolenia dla ekspertów. To między innymi podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy zapoznają się ze wszystkimi etapami pracy z archiwum fotograficznym - począwszy od konserwacji, aż po kwestie udostępniania zbiorów online. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników instytucji posiadających i opracowujących archiwa fotograficzne, a także dla wszystkich którzy posiadają własne zbiory i chcą dowiedzieć się, jak odpowiednio o nie zadbać.

Warsztaty odbędą się 26-27 kwietnia 2016 roku w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). szczegółowy program jest dostępny na stronie fotoarchiwa.faf.org.pl.

fot. Dorota Buczkowska

 

Poza tym na kwiecień organizatorzy zaplanowali otwarcie wystawy Żywe archiwa. W jej skład wejdą nowe prace Doroty Buczkowskiej, Anety Grzeszykowskiej, Jakuba Certowicza i Pawła Szypulskiego, którzy pracowali z polskimi i zagranicznymi archiwami fotograficznymi. Wernisaż odbędzie się 27 kwietnia 2016 roku o godzinie 19:00 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Więcej szczegółów odnośnie samej wystawy, jak i projektu “Długie życie fotografii” znajdziecie na stronie faf.org.pl.

fot. Jakub Certowicz

 

Fundacja Archeologia Fotografii jest pierwszą instytucją w Polsce, która kompleksowo zajmuje się opracowaniem i ochroną archiwów polskich fotografów. Powstała od 2008 r. i w ciągu kilku lat objęła opieką archiwa: Zbigniewa Dłubaka, Zofii Chomętowskiej, Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Tadeusza Sumińskiego i Marii Chrząszczowej. Fotografie są porządkowane, digitalizowane i udostępniane on-line. Fundacja prowadzi galerię, zajmuje się także projektami badawczymi, artystycznymi i wydawniczymi. Wykonuje digitalizację fotografii na zlecenie, a także realizuje działania edukacyjne m.in: warsztaty z historii fotografii oraz szkolenia z prewencyjnej konserwacji. Prace z archiwów znajdujących się pod opieką Fundacji prezentowane były m.in. w. Warszawie, Mińsku, Madrycie. Fundacja, za swoją działalność została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1