Steve McCurry “Unguarded Moments” w Leica Gallery Warszawa

Autor: Maciej Luśtyk

26 Maj 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę zdjęć Steve’a McCurry “Unguarded Moments”, na której zostanie pokazany przekrój jego twórczości. Wernisaż odbędzie się w czwartek 18 czerwca 2015 roku.

Steve McCurry to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych fotografów. Mimo że kojarzony jest głównie za sprawą słynnego portretu afgańskiej dziewczyny, w jego portfolio znajdują się setki świetnych zdjęć z wielu zakątków świata. Jego zdjęcia gościły na niezliczonych okładkach czasopism, albumów i książek i prezentowane były na wystawach na całym świecie.

Historia jego fotografii zaczyna się momencie gdy jako początkujący fotoreporter, po kilku miesiącach podróży po Indiach trafił do Pakistanu. Tam poznani uchodźcy z Afganistanu pomogły przedostać mu się do swojego kraju, gdy wojska radzieckie zamknęły granicę dla zachodnich dziennikarzy. Z tej wyprawy przywiózł światu pierwsze zdjęcia dokumentujące konflikt w Afganistanie i nadał ludzką twarz problemowi znanemu z pierwszych stron gazet.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Od tamtej pory fotograf wykonał tysiące zdjęć dokumentujących konflikty, zanikające kultury, zwyczaje i współczesne wydarzenia. Jego zdjęcia charakteryzuje głębokie, humanistyczne podejście do tematu. Tak o swoich fotografiach wypowiada się sam autor, Steve McCurry - ”Wciąż i wciąż wracam do południowej i południowo-wschodniej Azji. Przyciągają mnie tam tysiącletnie świątynie, żywe kolory religijnych uroczystości i festiwali, ostre zapachy przypraw unoszące się w powietrzu i wszechobecne poczucie historii, otaczającej obszar niezmieniony przez stulecia. Moją wyobraźnię przykuwają zwłaszcza ludzie. Poszukując nowego zdjęcia, upatruję tych ulotnych, niepilnowanych chwil, chwil bez nadzoru i staram się uchwycić doświadczenia wyrzeźbione na ludzkich twarzach. Pokazuję ludzi w różnym wieku, bogactwo i bagaż ich życia. Każde zdjęcie to wyraz zaufania i otwartości wobec aparatu fotografa, a pośrednio wobec widza. Moje fotografie oddają pragnienie nawiązania kontaktu z innym człowiekiem, stworzenia wyjątkowej więzi – tak, aby ktoś, kto nigdy nie spotka bohatera portretu, nie będzie znał nawet jego imienia, mógł uczestniczyć w tym ułamku sekundy z jego życia. Niektóre z tych zdjęć zostały zarejestrowane w miejscach lub sytuacjach, o których nie chcę pamiętać, a których nigdy nie zapomnę”.

Na wystawie organizowanej przez Leica Gallery Warszawa zobaczymy przekrój prac fotografa. Nie zabraknie najsłynniejszych zdjęć, a znajdzie się też miejsce dla mniej znanych portretów.

Wernisaż odbędzie się w czwartek 18 czerwca o godzinie 20:00 w Leica Gallery Warszawa przy ul. Mysiej 3. Zdjęcia będzie można oglądać do 30 sierpnia 2015 roku. Bilety w cenach 7-10 zł. Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie leica-camera.pl

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)