Steve McCurry “Unguarded Moments” w Leica Gallery Warszawa

0
Maciej Luśtyk
26 Maj 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę zdjęć Steve’a McCurry “Unguarded Moments”, na której zostanie pokazany przekrój jego twórczości. Wernisaż odbędzie się w czwartek 18 czerwca 2015 roku.
Steve McCurry to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych fotografów. Mimo że kojarzony jest głównie za sprawą słynnego portretu afgańskiej dziewczyny, w jego portfolio znajdują się setki świetnych zdjęć z wielu zakątków świata. Jego zdjęcia gościły na niezliczonych okładkach czasopism, albumów i książek i prezentowane były na wystawach na całym świecie.

Historia jego fotografii zaczyna się momencie gdy jako początkujący fotoreporter, po kilku miesiącach podróży po Indiach trafił do Pakistanu. Tam poznani uchodźcy z Afganistanu pomogły przedostać mu się do swojego kraju, gdy wojska radzieckie zamknęły granicę dla zachodnich dziennikarzy. Z tej wyprawy przywiózł światu pierwsze zdjęcia dokumentujące konflikt w Afganistanie i nadał ludzką twarz problemowi znanemu z pierwszych stron gazet.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Od tamtej pory fotograf wykonał tysiące zdjęć dokumentujących konflikty, zanikające kultury, zwyczaje i współczesne wydarzenia. Jego zdjęcia charakteryzuje głębokie, humanistyczne podejście do tematu. Tak o swoich fotografiach wypowiada się sam autor, Steve McCurry - ”Wciąż i wciąż wracam do południowej i południowo-wschodniej Azji. Przyciągają mnie tam tysiącletnie świątynie, żywe kolory religijnych uroczystości i festiwali, ostre zapachy przypraw unoszące się w powietrzu i wszechobecne poczucie historii, otaczającej obszar niezmieniony przez stulecia. Moją wyobraźnię przykuwają zwłaszcza ludzie. Poszukując nowego zdjęcia, upatruję tych ulotnych, niepilnowanych chwil, chwil bez nadzoru i staram się uchwycić doświadczenia wyrzeźbione na ludzkich twarzach. Pokazuję ludzi w różnym wieku, bogactwo i bagaż ich życia. Każde zdjęcie to wyraz zaufania i otwartości wobec aparatu fotografa, a pośrednio wobec widza. Moje fotografie oddają pragnienie nawiązania kontaktu z innym człowiekiem, stworzenia wyjątkowej więzi – tak, aby ktoś, kto nigdy nie spotka bohatera portretu, nie będzie znał nawet jego imienia, mógł uczestniczyć w tym ułamku sekundy z jego życia. Niektóre z tych zdjęć zostały zarejestrowane w miejscach lub sytuacjach, o których nie chcę pamiętać, a których nigdy nie zapomnę”.

Na wystawie organizowanej przez Leica Gallery Warszawa zobaczymy przekrój prac fotografa. Nie zabraknie najsłynniejszych zdjęć, a znajdzie się też miejsce dla mniej znanych portretów.

Wernisaż odbędzie się w czwartek 18 czerwca o godzinie 20:00 w Leica Gallery Warszawa przy ul. Mysiej 3. Zdjęcia będzie można oglądać do 30 sierpnia 2015 roku. Bilety w cenach 7-10 zł. Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie leica-camera.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Już jutro startuje wystawa pokonkursowa Leica 6x7 Award 2019
Już jutro startuje wystawa pokonkursowa Leica 6x7 Award 2019
„Czy Orzeł wylądował?” - tak brzmiał motyw przewodni konkursu zorganizowanego przez Leica 6x7 Gallery i łódzką filmówkę na uczczenie 50-lecia „rzekomego” lądowania na...
0
0
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
19
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)