Grzegorz Łoznikow “Masters” w Lookout Gallery

Autor: Maciej Luśtyk

25 Marzec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Lookout Gallery zaprasza do Warszawy na wernisaż wystawy Grzegorza Łoznikowa pod tytułem “Masters”. Wystawia skupia serię kolaży powstałych na bazie oryginalnych fotografii z XI Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w nazistowskich Niemczech. Wernisaż odbędzie się 16 kwietnia 2015 roku o godzinie 19:00.

Grzegorz Łonikow to urodzony w 1987 r. artysta multimedialny, absolwent ASP we Wrocławiu, stypendysta Academy of Fine Arts w Chinach. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach w kraju i za granicą. Cykl ”Masters” powstał na bazie albumu znalezionego przez autora na strychu rodzinnego domu. Album ten zawiera fotografie dokumentująca XI Igrzyska Olimpijskie z 1936 roku, które odbyły się w nazistowskich Niemczech pomimo protestów opinii publicznej i środowisk sportowych. Zbiór fotografii musiał być pozostałością po niemieckiej ludności wysiedlonej z Jeleniej Góry w 1945 roku. Po prawie 50 latach, Grzegorz Łoznikow jako dziecko odnajduje ów album i koloruje fascynujące postacie przywodzące mu na myśl superbohaterów z popularnych komiksów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Historia albumu staje się dla autora punktem wyjścia do storzenia prac składających sie na cykl “Masters”. Tak o wystawie wypowiadają się jej organizatorzy - Tworząc unikatowe, oparte na znalezionym albumie, prace, Grzegorz Łoznikow łączy wszystkie elementy tej historii. Dzięki powrotowi do niewinnego doświadczenia z dzieciństwa kolaże zyskują na lekkości – ingerencja w archiwalne zdjęcia jest zabawna, bo modelina we fluorescencyjnych kolorach przywołuje chłopięcą fascynację wizerunkami sportowców. Powstałe kolaże są jednak także świadomym odniesieniem do historii. Kiedy zrozumiemy, że tło dla dowcipnych działań artystycznych stanowią wizerunki nazistowskich bohaterów olimpiady, artystyczna ingerencja staje się brutalną krytyką nazistowskiego kultu doskonałego ciała i profanacją archiwalnych fotografii.

Wystawa w Lookout Gallery ma na celu zaznaczenie zarówno artystycznej, jak i historycznej wartości pracy Grzegorza Łoznikowa. Oprócz cyklu kolaży zaprezentowane zostaną prace oparte na wybranych fragmentach albumu i on sam w formie muzealnego obiektu – niemego świadka historii. Świadomie odnosząc się do jego skomplikowanych losów, Grzegorz Łoznikow tworzy wielowarstwową pracę o - sprowokowanej przez przypadkowo znaleziony przedmiot - potrzebie zrozumienia i pamiętania historii.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 kwietnia 2015 roku o godz. 19:00 w Lookout Gallery przy ul. Puławskiej 41 w Warszawie. Prace będzie można oglądać do 31 maja 2015 roku. Więcej informacji o wystawie znajdziemy na stronie lookoutgallery.pl

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Pod koniec lutego w Muzeum Warszawy rusza wystawa poświęcona albumom fotograficznym z lat 1850-1950. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów...
7