Grzegorz Łoznikow “Masters” w Lookout Gallery

Grzegorz Łoznikow “Masters” w Lookout Gallery
Lookout Gallery zaprasza do Warszawy na wernisaż wystawy Grzegorza Łoznikowa pod tytułem “Masters”. Wystawia skupia serię kolaży powstałych na bazie oryginalnych fotografii z XI Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w nazistowskich Niemczech. Wernisaż odbędzie się 16 kwietnia 2015 roku o godzinie 19:00.
Grzegorz Łonikow to urodzony w 1987 r. artysta multimedialny, absolwent ASP we Wrocławiu, stypendysta Academy of Fine Arts w Chinach. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach w kraju i za granicą. Cykl ”Masters” powstał na bazie albumu znalezionego przez autora na strychu rodzinnego domu. Album ten zawiera fotografie dokumentująca XI Igrzyska Olimpijskie z 1936 roku, które odbyły się w nazistowskich Niemczech pomimo protestów opinii publicznej i środowisk sportowych. Zbiór fotografii musiał być pozostałością po niemieckiej ludności wysiedlonej z Jeleniej Góry w 1945 roku. Po prawie 50 latach, Grzegorz Łoznikow jako dziecko odnajduje ów album i koloruje fascynujące postacie przywodzące mu na myśl superbohaterów z popularnych komiksów.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)
Historia albumu staje się dla autora punktem wyjścia do storzenia prac składających sie na cykl “Masters”. Tak o wystawie wypowiadają się jej organizatorzy - Tworząc unikatowe, oparte na znalezionym albumie, prace, Grzegorz Łoznikow łączy wszystkie elementy tej historii. Dzięki powrotowi do niewinnego doświadczenia z dzieciństwa kolaże zyskują na lekkości – ingerencja w archiwalne zdjęcia jest zabawna, bo modelina we fluorescencyjnych kolorach przywołuje chłopięcą fascynację wizerunkami sportowców. Powstałe kolaże są jednak także świadomym odniesieniem do historii. Kiedy zrozumiemy, że tło dla dowcipnych działań artystycznych stanowią wizerunki nazistowskich bohaterów olimpiady, artystyczna ingerencja staje się brutalną krytyką nazistowskiego kultu doskonałego ciała i profanacją archiwalnych fotografii.

Wystawa w Lookout Gallery ma na celu zaznaczenie zarówno artystycznej, jak i historycznej wartości pracy Grzegorza Łoznikowa. Oprócz cyklu kolaży zaprezentowane zostaną prace oparte na wybranych fragmentach albumu i on sam w formie muzealnego obiektu – niemego świadka historii. Świadomie odnosząc się do jego skomplikowanych losów, Grzegorz Łoznikow tworzy wielowarstwową pracę o - sprowokowanej przez przypadkowo znaleziony przedmiot - potrzebie zrozumienia i pamiętania historii.


Wernisaż wystawy odbędzie się 16 kwietnia 2015 roku o godz. 19:00 w Lookout Gallery przy ul. Puławskiej 41 w Warszawie. Prace będzie można oglądać do 31 maja 2015 roku. Więcej informacji o wystawie znajdziemy na stronie lookoutgallery.pl

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6