Nowa twarz Grzegorza Stefańskiego w Lookout Gallery

Autor: Marcin Grabowiecki

23 Styczeń 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
W ramach nadchodzącej wystawy Lookout Gallery w Warszawie pokaże zdjęcia i prace wideo Grzegorza Stefańskiego. Pod wspólnym tytułem "New Face" artysta zaprezentuje projekty wchodzące w skład wizualno-performatywnego tryptyku. Wernisaż 19 lutego 2015 o godz. 19:00.

Na wystawę będą składać się zrealizowane w 2013 roku projekty "New Face" i "Go-See" oraz najnowszy film, w którym artysta odwołuje się do ikonograficznego motywu trzech gracji. Przed obiektywem Grzegorza Stefańskiego występują zawsze osoby zawodowo pracujące przed kamerą - młode modelki lub tancerki, a artysta wycofując się pozostawia je przeważnie wyłącznie w towarzystwie aparatu lub w zupełnych ciemnościach. Patrzenie artysty jest intencjonalnie mechaniczne - portretuje wszystkie przypadkowe i niezamierzone gesty.

Powstałe prace to zazwyczaj wykorzystujące narzędzia portretowe, surowe, realistyczne dokumentacje. Zwracają uwagę na estetyczny i poznawczy aspekt relacji między modelem, artystą i widzem. Pokazują co dzieje się poza kontrolowanym zamiarem wydobycia znaczenia w przedstawieniu fotograficznym i próbują przenieść ciężar pracy nad obrazem na odbiorcę. Głównym tematem prac Grzegorza Stefańskiego jest badanie popkulturowych wątków obecnych w kulturze wizualnej. Sięgając po klasyczny w sztuce temat portretu artysta bada jego formułę, tworząc jednocześnie historię o relacji portretowanego z portretującym.

Grzegorz Stefański (ur. 1983), absolwent Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Aktualnie kontynuuje edukację wizualną w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na ASP w Warszawie. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych (Go-See, ZPAF Gallery, Kraków, 2014; emptybottles, Spółdzielnia Goldex-Poldex, Kraków, 2010) i zbiorowych (m.in. Nie ma ziewania, Nowy Teatr, Warszawa, 2014; Darkroom I, akcja, Galeria Bunkier Sztuki, Kraków; Hole, wystawa zbiorowa, TRAFO, Szczecin; NY Art Book Fair, MoMa PS1, Nowy Jork, 2011).

Grzegorz Stefański "New Face"
Kurator: Piotr Drewko
Wernisaż: 19 lutego 2015, godz. 19:00
Termin: 20 lutego - 31 marca 2015

Lookout Gallery
ul. Puławska 41/22
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
19
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4