Jana Romanova w Lookout Gallery

Autor: Marcin Grabowiecki

8 Grudzień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Na nadchodzącej wystawie w Lookout Gallery zobaczymy najnowsze prace rosyjskiej fotografki Jany Romanovej wykonane w miejscach, które w 2014 roku znajdowały się w centrum światowej uwagi - Kijowie na Ukrainie i Sewastopolu na Krymie.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Wystawa składa się z dwóch projektów poświęconych wspólnemu językowi i przestrzeni postsowieckich narodów. W cyklu "The Alphabet of Shared Words" Romanova pyta biorących udział w ukraińskiej rewolucji na Majdanie ludzi o słowa, które są dokładnie takie same w języku rosyjskim i ukraińskim. Artystka wychodzi z założenia, że porozumienie zaczyna się od języka, a język od alfabetu. Wspólnie z bohaterami projektu tworzy rodzaj szkolnego alfabetu, ilustrując każdą literę jednym wspólnym dla obu języków słowem i fotografią. W cyklu znalazło się 29 fotografii, bo tyle jest liter wspólnych dla obu alfabetów. Jana Romanova pracowała na Majdanie w marcu, kiedy kryzys związany z półwyspem krymskim zaczynał narastać i zakończył się referendum w sprawie przyłączenia do Rosji.

Drugi cykl fotografii, który znajdzie się na wystawie w Lookout Gallery - "Immerse" - artystka wykonała w Sewastopolu, największym mieście na Krymie. Immerse bada krajobraz miasta o trudnym kontekście geopolitycznym i jego wpływ na problemy tożsamościowe mieszkańców. W Sewastopolu żyje pokolenie młodych ludzi o historii unikalnej na skalę międzynarodową - urodzili się w Związku Radzieckim, dorastali na Ukrainie, a dziś mieszkają w Rosji - przez całe życie nie ruszając się ze swojego miasta. Romanova prosi młodych Rosjan i Ukraińców, żeby wybrali pomniki i budynki mówiące o ich związku z Sewastopolem i jego historią. Następnie sprawia, że bohaterowie stają się częścią krajobrazu na fotografii. Obydwa projekty mówią o różnych aspektach porozumienia między ludźmi w postsowieckiej przestrzeni, od języka po krajobraz przestrzeni miejskiej.

Jana Romanova (ur. 1984, Petersburg, Rosja). Zajmuje się fotografią dokumentalną i multimediami. Ukończyła dziennikarstwo na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. Studiowała też na wydziale fotoreportażu w U.A. Galperin w Peteresburgu, gdzie od 2011 roku wykłada fotografię. Prace Jany Romanovej były publikowane w tytułach międzynarodowych takich jak British Journal of Photography (Wielka Brytania), Der Spiegel (Niemcy), Independent (Wielka Brytania), PDN Magazine (Stany Zjednoczone), Russian Reporter (Rosja), Internazionale (Włochy), Geo (Francja, Rosja), Eikon (Austria), European Photography (Niemcy), PhotoRAW (Finlandia), OjodePez Magazine (Hiszpania), i innych. Romanova jest zdobywczynią nagród i wyróżnień w dziedzinie fotografii na całym świecie, w 2014 roku została wybrana odkryciem festiwalu Meeting Place FotoFest w Houston i zamieszczona w „The Ones to Watch”, corocznym wydaniu British Journal od Photography.

Jana Romanova "The Alphabet of Shared Words"
Wernisaż: 11 grudnia 2014, godz. 19.00
Termin: 12 grudnia 2014 - 31 stycznia 2015
Spotkanie z artystką: 13 grudnia 2014, godz. 17.00

Lookout Gallery
ul. Puławska 41/22
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
3
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5