Przemek Dzienis w Lookout Gallery

Autor: Marcin Grabowiecki

21 Marzec 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Do końca kwietnia w warszawskiej Lookout Gallery można oglądać wystawę Przemka Dzienisa "Falling Up". Już w sobotę 22 marca o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie z artystą.

Lookout Gallery zaprasza na indywidualną wystawę nowego projektu Przemka Dzienisa, która oficjalnie inauguruje stałą współpracę galerii z artystą.

Przemek Dzienis jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich fotografów młodego pokolenia, znanym przede wszystkim z prac o sterylnej i surowej estetyce. Jego fotografie rejestrują tworzone na przekór zasadzie trwałości i solidności konstrukcje, wykonane z nierzeźbiarskich materiałów obiekty, czasem aranżowane w większe układy, których integralną część stanowi człowiek - napisała o jego cyklu "I Can't Speak, I'm Sorry" Magdalena Wróblewska.

W nowym projekcie zatytułowanym "Falling Up" Przemek Dzienis nie rezygnuje z dotychczasowych doświadczeń i nadal pracuje z materiałem, który czuje najlepiej, czyli z postaciami ludzkimi. I choć w niektórych kadrach pozbawia je ekspresji i pozwala im trwać w zadumie czy wręcz bezmyślności, to na jednej z fotografii po raz pierwszy daje widzom możliwość bezpośredniego kontaktu z modelem. Wzrok mężczyzny, po którego twarzy spływa niebieska farba, jest daleki od dotychczasowych, nieobecnych, skrępowanych i uciekających spojrzeń.

W całym cyklu Przemek Dzienis przewrotnie miesza prawdę z fikcją, co jest częstym zabiegiem w języku współczesnej fotografii. Na wystawie pokaże dziesięć zdjęć, na których zobaczymy misternie konstruowane w studio kompozycje, niejednokrotnie zaprzeczające prawom fizyki. Choć fotograf dotychczas zachowywał pełną kontrolę nad tym, co pojawi się w finalnym kadrze, teraz pozwala sobie na brak perfekcji i wplata w zdjęcia niedoskonałe fragmenty studyjnej rzeczywistości. Tym samym wzbogacony o odświeżające elementy projekt "Falling Up" jest zapowiedzią nowego etapu w twórczości Dzienisa.

Projekt powstał we współpracy z Leica Camera Poland. Fotografie wykonano aparatem Leica S2.

fot. Przemek Dzienis

Przemek Dzienis (ur. 1984). Ukończył wydział fotografii PWSFTviT w Łodzi. W swoich pracach skupia się głównie na portrecie oraz badaniu zależności, w jakie wchodzą człowiek i otaczające go przedmioty. Przemek Dzienis eksperymentuje również z kompozycją zwielokrotnioną, postaciami bądź obiektami oraz śledzi ich działania w przestrzeni. Jego fotografie pokazywane były na wystawach indywidualnych w Budapeszcie, Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Wraz z artystką Dorotą Buczkowską stworzył fotograficzne serie rejestrujące relację pomiędzy wykonanymi z nierzeźbiarskich materiałów obiektami i naturą. Przemek Dzienis mieszka i pracuje w Warszawie.

Wydarzenia towarzyszące:

Autorskie spotkanie z Przemkiem Dzienisem, sobota 22 marca 2014, godz. 15.00

Miejsce: Lookout Gallery, Puławska 41/22, Warszawa

ONE OF, 27 marca 2014, godz. 19.00

Raz w miesiącu Collegium Artis prezentuje jedną pracę fotografa związanego ze szkołą. Tym razem, w Galerii Jednego Zdjęcia, pokaże pracę Przemka Dzienisa.

Miejsce: Studio Pin-Up, ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa

Warsztat fotograficzny, czwartek, 5 kwietnia 2014

Intensywny jednodniowy warsztat o grawitacji i multiplikacji z Przemkiem Dzienisem. Liczba miejsc ograniczona. Kontakt: hello@collegiumartis.pl, tel. 504 042 155

Miejsce: Studio Pin-Up, ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa

Przemek Dzienis "Falling Up"
Termin: 21.03-30.04.2014

Lookout Gallery
ul. Puławska 41/22
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
19
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Powiązane artykuły