Andrzej Świetlik w Lookout Gallery

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Wrzesień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Zapraszamy do Lookout Gallery na wernisaż wystawy Andrzeja Świetlika, który odbędzie się w najbliższy piątek 26 września o godz. 18:00, w ramach Warsaw Gallery Weekend.

Andrzej Świetlik w świecie sztuki najbardziej kojarzony jest z działalnością neo-awangardowej grupy artystycznej Łódź Kaliska. Wystawa „Artyści starali się przychodzić, chętnie“ prezentuje go jako wyśmienitego fotografa-portrecistę pracującego dla potrzeb reklamy. Portrety wchodzące w skład wystawy zostały wykonane w latach 1983–2002, gdy nie było w użyciu cyfrowych narzędzi do post-produkcji, a portretowane ikony pop-kultury nie były sezonowymi celebrytami, ale artystami z krwi i kości (tu najczęściej ze świata muzyki), a praca fotografa w show-biznesie nie musiała stawiać go przed dylematem: sztuka czy komercja. Tytuł wystawy doskonale pokazuje, w jakich okolicznościach powstawały sesje zdjęciowe w tamtych czasach. Do studia Świetlika przychodzili muzycy, aktorzy, scenografowie, a także przyjaciele i członkowie rodziny.

Przed obiektywem stawali m. in.: Kora Jackowska, Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Grzegorz Ciechowski. Spotkania na ogół miały artystyczno-towarzyski charakter. Istniała duża swoboda kreacji, artystyczna carte blanche. Na niektórych sesjach powstawały portrety tradycyjne, na innych modele wprowadzani byli w wyimaginowany, inscenizowany świat, w którym Świetlik z humorem improwizował, odwoływał się do historii sztuki, surrealizmu, czy stylistyki socrealizmu. Na wystawie znajdziemy także fotografie, które realizowane były podczas performansów Łodzi Kaliskiej. Portret Andrzeja Kwietniewskiego na tle gołych pośladków jest zamykającą wystawę klamrą, ironicznym suplementem, który odnosi się do przemian końca XX wieku, do schyłku techniki analogowej i refleksyjnej fotografii.

Andrzej Świetlik Artyści starali się przychodzić, chętnie

Wernisaż: 26 września, godz. 18:00
Termin: 27 września - 8 listopada 2014


Lookout Gallery
ul. Puławska 41/22
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Pod koniec lutego w Muzeum Warszawy rusza wystawa poświęcona albumom fotograficznym z lat 1850-1950. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów...
7