Spotkanie z Czarkiem Sokołowskim

Autor: Marcin Grabowiecki

23 Luty 2015
Artykuł na: 2-3 minuty

Już w najbliższą środę, 25 lutego odbędzie się lutowe spotkanie z cyklu doc! talks. Jego bohaterem będzie jedyny polski reporter nagrodzony prestiżową Nagrodą Pulitzera - Czarek Sokołowski.

Od ponad 30 lat Czarek Sokołowski jest fotoreporterem amerykańskiej agencji Associated Press. Dla niej dokumentował wydarzenia w Polsce w latach 80. ubiegłego wieku - protesty uliczne związkowców z „Solidarności“, wprowadzenie stanu wojennego, falę strajków w 1988 roku i zwykłe, szare życie PRL. W tym czasie był ponad 20 razy aresztowany przez milicję. Poza Polską relacjonował też krwawe obalenie dyktatury Nicolae Ceaușescu w Rumunii w 1989 roku, czy też dramatyczne wypadki w krajach bałtyckich w latach 1990-1992. Obserwował pierwsze demokratyczne wybory w Albanii w 1992 r., a kiedy rozpadała się Jugosławia - fotografował w Sarajewie. W latach 1994-1999 dokumentował wyścigi Formuły 1 na torze Hungaroring na Węgrzech. Nagrodę Pulitzera przyniosły mu zdjęcia z puczu Giennadija Janajewa w Moskwie w 1991 roku.

Czarek Sokołowski to człowiek-legenda. Nic zatem dziwnego, że spotkanie, jak i prezentowane podczas niego zdjęcia, będą poświęcone fotoreporterce na przestrzeni lat. A wszystko okraszone anegdotami i doskonałym poczuciem humoru.

Najbliższe spotkanie doc! talks odbędzie się tradycyjnie w warszawskiej klubo-księgarni Wrzenie Świata (ul. Gałczyńskiego 7) 25 lutego o godz. 19:00.

Spotkania doc! talks są organizowane przez internetowy miesięcznik doc! photo magazine we współpracy z Fundacją Instytut Reportażu. Ich celem jest promowanie fotoreportażu i współczesnej fotografii dokumentalnej.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Pod koniec lutego w Muzeum Warszawy rusza wystawa poświęcona albumom fotograficznym z lat 1850-1950. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów...
7