Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jacob Aue Sobol w nowej siedzibie Leica Gallery Warszawa

0

Autor: Marcin Grabowiecki

25 Wrzesień 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Dokładnie za miesiąc, 25 października o godz. 20:00 Jacob Aue Sobol zainauguruje działalność Leica Gallery w nowej przestrzeni - na ulicy Mysiej 3 w Warszawie. W nowych wnętrzach członek legendarnej agencji Magnum zaprezentuje swój najnowszy projekt - fotograficzny zapis niezwykłej podróży w poprzek Azji - "Arrivals and Departures".

Jacob Aue Sobol to jeden z najważniejszych współczesnych twórców fotografii czarno-białej. Podróżnik i poszukiwacz inspiracji, fotografuje ludzi, ich emocje i świat, w którym żyją. Wolę uczestniczyć niż obserwować - mówi i porzuca cywilizację na lata, osiedlając się na Grenlandii, by prowadzić życie myśliwego i rybaka. Jednocześnie utrwala na zdjęciach gęstą aurę poufności, wytworzoną przez wspólne przeżycia z ludźmi, których spotyka na swej drodze.

Tak o pracy nad swoim nowym projektem "Arrivals and Departures", będącym podróżą w poprzek Azji, opowiada artysta:

Wszystko jest jakieś inne. Nigdy tu nie byłem - Rosja, Mongolia i Chiny - to wszystko dla mnie terra incognita. Pociąg przeniesie mnie z Moskwy, przez rosyjskie lasy, przez step, wprost na mongolską pustynię, a potem przez góry, do Pekinu. Na mapie wygląda to jak nitka w poprzek kontynentu.

Zawsze chciałem odbyć taką podróż - wzdłuż legendarnego Szlaku Transsyberyjskiego. Tyle historii rozegrało się przy tych torach, tyle oczu widziało wcześniej to, co ja zobaczę.

Używam aparatu jako pretekstu do nawiązania kontaktu, skrócenia dystansu, wejścia w intymną relację. Chcę poznać tych ludzi, złączyć się z miejscami, które odwiedzę. Chcę, żeby stały się one moimi miejscami. Choćby na krótką chwilę.

Wyraziste, sugestywne obrazy Sobola zestawiają otwarte syberyjskie przestrzenie z uniwersalnymi geograficznie ludzkimi zbliżeniami. Unikając dosłowności i stereotypów - łączą piękno z nędzą, poczucie zagrożenia z erotyką, intymność z ekshibicjonizmem. Puls i rytm podróży przetwarza się w strumień mocnych i zaskakujących obrazów, które prasa nazwała emocjonalnie nagimi. Granice między obiektem i obserwatorem zanikają, tak jak zacierają się granice między krajami, które odwiedza artysta.

Jacob Aue Sobol należy do ścisłej elity fotografów młodego pokolenia. Jest członkiem legendarnej agencji fotograficznej Magnum, założonej ponad 50 lat temu przez Henri Cartier-Bressona. W swym dorobku ma nagrody takie jak World Press Photo czy Leica European Publishers Award, szereg publikacji oraz wystawy na całym świecie.

Przeczytajcie naszą rozmowę z Sobolem, którą przeprowadziliśmy podczas jego wystawy "Sabine" w Yours Gallery w 2006 oku. W galerii znajdziecie również prace z tego cyklu.

Warszawska wystawa "Arrivals and Departures" jest jedną z pierwszych publicznych odsłon projektu, pokazanego po raz pierwszy wiosną 2012 w berlińskiej galerii C/O. To druga wystawa Leica Gallery (po "Personal Best" Elliotta Erwitta), organizowana w gościnnych przestrzeniach niegdysiejszej Cenzury na Mysiej 3. Październikowy wernisaż będzie zarazem inauguracją stałej obecności galerii na drugim piętrze Mysiej, dokąd Leica przenosi się po niemal czterech latach działalności w Blue City.

Wernisaż z udziałem artysty odbędzie się 25 października o godz. 20:00.

Program wydarzeń towarzyszących znajdziecie na stronie: www.leica-camera.pl

Jacob Aue SobolArrivals and Departures

Wernisaż: 25.10.2013, godz. 20:00
Termin: 26.10-17.11.2013
pn-pt, 10:00-22:00 (w niedzielę do 20.00)

Leica Gallery Warszawa
ul. Mysia 3, II i III piętro
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)