Jestem z Polski. Retrospektywna wystawa Wojtka Wieteski w Łodzi

0
Marcin Grabowiecki
25 Kwiecień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Od 7 do 23 czerwca w galerii Atlas Sztuki w Łodzi pokazana zostanie retrospektywna wystawa Wojtka Wieteski. Na prezentację zatytułowaną "Jestem z Polski" złożą się zdjęcia powstałe w ciągu 28 lat, tworzące subiektywną wizję przemian zachodzących nie tylko w polityce, ekonomii i kulturze, ale także w najbardziej interesującej dla artysty warstwie wizualnej.
Sopot 1996 (c) Wojtek Wieteska


"Jestem z Polski" to retrospektywna wystawa Wojtka Wieteski. Przedstawia subiektywną wizję intensywnych przemian zachodzących nie tylko w polityce, ekonomii i kulturze, lecz w najbardziej interesującej dla artysty warstwie wizualnej. Zdjęcia z lat 1986-2013 zostały ułożone w pięć rozdziałów równoległych do przemian społeczno-politycznych w Polsce: Polska przed okrągłym stołem (1986-1989), Polska przed wstąpieniem do UE (1990-2003), Polska w UE (2004-2011) oraz Polska dzisiaj (2012-2013, dwa rozdziały).

Warszawa 2008 (c) Wojtek Wieteska


Osobność tego projektu artystycznego polega też na tym, że właściwie nie istnieje tu żaden - całe szczęście! - kontekst polityczny. Świat uchwycony przez Wieteskę, mimo że opatrzony datami, funkcjonuje poza zdarzeniami i poza czasem. Wieteska akceptuje tę Polskę, on ją lubi i ja to rozumiem, bo przecież oglądając te zdjęcia akceptuję świat widziany okiem Wieteski, to jest Polska spokojna. Właśnie spokój przede wszystkim wyłania się z tych zdjęć, w kraju nieustannie niespokojnym, który wciąż żyć musi w napięciu i rozedrganiu Wieteska znalazł prawdziwe oazy spokoju - mówi Krzysztof Varga, autor wstępu do albumu Wojtka Wieteski.

Rowy 2011 (c )Wojtek Wieteska


Wieteska obserwuje, syntetyzuje, alegoryzuje. Widzi na nowo, widzi olśniewająco i świeżo. Nie opowiada ckliwych bajek. Ale też nie ocenia. Nie ma tak, że jedni są źli drudzy dobrzy, że są post-komuniści i post-opozycjoniści, tylko fotografia czarno-biała stopniowo staje się barwna. Tak jak rzeczywistość - dodaje Adam Mazur, kurator wystawy.

Wystawa obejmuje 82 zdjęcia. Całość projektu "Jestem z Polski" zostanie zaprezentowana w specjalnie przygotowanym albumie obejmującym 161 fotografii. Album zostanie wydany jedynie w 400 egzemplarzach przeznaczonych dla instytucji zajmujących się fotografią, m.in: Muzeum Narodowego i Biblioteki Narodowej. Będzie również dostępny w wybranych księgarniach.

Łódź 2012 (c) Wojtek Wieteska


Wojtek Wieteska, ur. 1964, fotograf. Studia: Wydział Operatorski i Realizacji Tv: PWSFTv i T w Łodzi, Dyplom. Historia Sztuki: Uniwersytet Warszawski, Paryż Sorbona IV. Jeden z najbardziej znanych polskich fotografów. Wyrósł z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej a jego indywidualny styl charakteryzuje się konceptualnym podejściem do rzeczywistości. W jego pracach panuje nastrój wyciszenia, samotności, ale z dozą poczucia humoru. Pracuje od 1986r. Obecnie mieszka w Warszawie. Realizuje projekty artystyczne I reklamowe. Pobyty w Australii, Afryce Płn., Ameryce Płd., na Bliskim Wschodzie, Dalekim Wschodzie, w Europie, Japonii i USA były inspiracją do powstania indywidualnych projektów fotograficznych takich jak: "36 x Paryż", "Rzeczywistość", "Far West", "Tokyo", "N.Y.C. #02", "Martwa Natura", "Flights 91_08".

Wojtek WieteskaJestem z Polski
Termin: 7-23.06.2013
wt-pt: 11-20, sb-nd: 11-17


Galeria Atlas Sztuki
ul. Piotrkowska 114/116
Łódź


Reszel 2005 (c) Wojtek Wieteska


Pomorze 2001 (c) Wojtek Wieteska


Władysławowo 2001 (c) Wojtek Wieteska


Warszawa 1991 (c) Wojtek Wieteska


Kaszuby 2012 (c) Wojtek Wieteska


Warszawa 1988 (c) Wojtek Wieteska

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
“Projekt ten mówi o cierpieniu, słabościach, ale i sile. Pokazuje porażki i sukcesy w codziennej walce o przetrwanie. Niewielu wie o istnieniu tych ludzi.” Wystawa...
9
1
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do końca września
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do...
AMA Film Academy od 9 lat z powodzeniem zajmuje się kształceniem młodych filmowców. Uczy na kierunkach: operatorskich, reżyserskich, aktorskim, realizacji dźwięku,...
0
0
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko...
2
0
Powiązane artykuły