DaDo - wystawa słuchaczy Akademii Fotografii w Warszawie

0
Marcin Grabowiecki
30 Sierpień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Akademia Fotografii i Instytut Kultury Wizualnej zapraszają na wernisaż wystawy "DaDo", który odbędzie się 6 września o godz. 19:00 w Galerii 022 i Klubie U Artystów w Domu Artysty Plastyka w Warszawie. Swoje prace pokażą Michał Chrząstek, Karolina Kamycka, Asia Świeczkowska, Aleksandra Popis, Anna Kieblesz, Karolina Osmólska, Natalia Kicińska, Anna Palusińska, Antonina Gugała, Marek Idzikowski, Anna Karwowska, Mateusz Bocian, Anna Wiącek i Marek Walkowiak. Kuratorem wystawy jest Igor Omulecki.
fot. Anna Kieblesz

Patrzymy tam, gdzie często nic nie widzimy, nie starając się tego zrozumieć. Wystawa "DaDo" to eklektyczna i osobista kombinacja obrazów o różnej tematyce wykonanych przez wielu autorów, w odmiennych technikach. Jest efektem spotkań i warsztatów eksperymentalnych z Igorem Omuleckim, przeprowadzonych ze studentami Akademii Fotografii.

Motywy i tematy wybierane przez twórców biorących udział w wystawie oscylują często wokół popularnego obecnie nurtu fotografii intymnej. Aparat fotograficzny staje się w ich rękach narzędziem dokumentacji prywatnych sytuacji, a także stymulatorem, prowokującym do wygłupów i teatralnych scen. Liczne fotografie ukazują pozbawione idealizacji ciało, umykające restrykcyjnym ramom artystycznej konwencji aktu. Owej "niewyidealizowanej" cielesności towarzyszą niedoskonałości fotograficznych obrazów, w których czasem pojawiają się celowe niedociągnięcia w oświetleniu, kompozycji.

fot. Aleksandra Popis

...szpara w pniu drzewa, fragment poroża, pofałdowana pościel, tęczowy ślad benzyny na kostce brukowej, zamarznięta i spękana kałuża. Wraz z innymi zdjęciami składają się one w zestaw luźnych notatek ze świata, czy też wyrwanych z kontekstu śladów, zaobserwowanych przez fotografa, uważnie i wnikliwie przyglądającego się najbliższej mu rzeczywistości. Owe wizualne notatki kształtują również wrażliwość odbiorców, zaskoczonych odmiennością spojrzenia i fotograficzną przemianą banalnego w niezwykłe.

Studenci AF biorący udział w projekcie: Michał Chrząstek, Karolina Kamycka, Asia Świeczkowska, Aleksandra Popis, Anna Kieblesz, Karolina Osmólska, Natalia Kicińska, Anna Palusińska, Antonina Gugała, Marek Idzikowski, Anna Karwowska, Mateusz Bocian, Anna Wiącek, Marek Walkowiak.

Kuratorem wystawy jest Igor Omulecki.
fot. Natalia Kicińska

Igor Omulecki jest międzynarodowym fotografem specjalizującym się w fotografii reklamowej, kreacyjnej, portrecie. Absolwent PWSFTiTV w Łodzi. Wykładowca Akademii Fotografii. Jest zdobywcą kilku nagród fotograficznych, m.in. 1st place Pro Advertising / IPA Award 2011 za Hyperspace Audi A8. Publikował w takich magazynach jak: Exklusiv, Machina, Shoots, Playboy, Przekrój, Vice. Jego prace wystawiane były w wielu galeriach w Polsce i na świecie, m.in.:Centrum Sztuki Współczesnej, Reykjawik Art Museum, Pocko Gallery Mediolan, Centrum Lumen Gallery Budapeszt, London Design Museum.

DaDo na Facebooku.


DaDo - wystawa słuchaczy Akademii Fotografii
Wernisaż: 6.09.2012, godz. 19:00
Termin: 7-15.09.2012

Galeria 022 i Klub U Artystów
Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11a, II piętro
Warszawa

fot. Antonina Gugała

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Archiwum jest miejscem rozmaitych sekretów. Czy nie jest nim również fotograficzna ciemnia albo pracownia fotografa? Było tak z pewnością w przypadku Marka...
14
0
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja Jaroszewicza w Ney Gallery & Prints
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja...
Autor zdjęć do ponad 50 filmów. Ma na swoim koncie liczne produkcje fabularne, a także dokumentalne, seriale, widowiska telewizyjne i prezentacje multimedialne. Całe...
21
0
Jak tworzyć fotografie, które maja znaczenie? Sputnik nadlatuje nad Warszawę z trzema wystawami
Jak tworzyć fotografie, które maja znaczenie? Sputnik nadlatuje nad Warszawę z trzema wystawami
“Polska - stan badań” - najnowszy projekt kolektywu Sputnik Photos rozgrywa się na przecięciu pytań o Polskę i kondycję współczesnej fotografii. Wystawy sześciu...
10
1
Powiązane artykuły