Prace Wolfganga Tillmansa w Zachęcie

Od 19 listopada w warszawskiej Zachęcie prezentowana będzie pierwsza, indywidualna wystawa prac światowej sławy fotografa Wolfganga Tillmansa. Kompozycje prac stworzoną specjalnie dla sal galerii i ukazującą tematy oraz motywy fotograficzne zajmujące artystę w ciągu ostatnich dziesięciu lat będziecie mogli oglądać do 29 stycznia 2012. Polecamy!
"Zachęta Ermutigung" to pierwsza w Polsce indywidualna wystawa prac światowej sławy fotografa Wolfganga Tillmansa, przygotowana przez Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen z Düsseldorfu we współpracy z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Mieszkający w Londynie i Berlinie artysta (urodzony w roku 1968 w Remscheid k. Düsseldorfu), już pod koniec lat 80. ubiegłego wieku zaczął w niekonwencjonalny sposób eksperymentować z czarno-białymi odbitkami oraz fotograficznymi powiększeniami różnych detali. W latach 90. zwrócił na siebie uwagę pracami będącymi m.in. migawkowymi portretami młodych ludzi ze swojego otoczenia, przede wszystkim ze środowisk subkulturowych. Szerokiej publiczności stał się znany, gdy w roku 2000 uhonorowano go prestiżową Nagrodą Turnera - został nagrodzony jako pierwszy niebrytyjski artysta i fotograf.

Wolfgang Tillmans stale poszerza zakres tematyczny swoich prac - obejmują one portrety, wnętrza, pejzaże i martwe natury oraz fotografię abstrakcyjną. Artysta koncentruje się także na samym procesie fotografowania, na wykorzystaniu jego możliwości. Nieustannie bada granice medium oraz eksperymentuje ze sposobami prezentacji prac, łącząc różnorodne rodzaje fotografii, zróżnicowane formaty i materiały. Dzięki temu stworzył nie tylko nowy język fotografii, ale i własne formy ekspozycji, pokazując swoje zdjęcia i kolaże w formie nietypowych instalacji. Pomieszczenia wystawowe artysta traktuje jako całość, dzieląc ich przestrzeń swoimi pracami; skupia się przy tym szczególnie na obrazowym i rzeźbiarskim wymiarze prac oraz osadzeniu elementów ekspozycji w architekturze.

Tukan, 2010 (c) Wolfgang Tillmans, dzięki uprzejmości Galerie Buchholz, Köln / Berlin

W Zachęcie Wolfgang Tillmans prezentuje kompozycję prac stworzoną specjalnie dla sal galerii i ukazującą tematy oraz motywy fotograficzne zajmujące go w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na wystawie znajdą się abstrakcyjne fotografie z serii paper drops i Freischwimmer, jak i wybór najnowszych prac - Weltbilder. Pokazanych zostanie również pięć prac wideo artysty oraz truth study center tables, czyli instalacje na stołach, które na podobieństwo archiwum dokumentacyjnego łączą fotografie z wycinkami prasowymi, fotokopiami, drukami offsetowymi i ulotkami. Wystawie towarzyszy niemiecko-polski katalog z obszerną częścią ilustracyjną, prezentującą prace artysty oraz z tekstami Isabelle Malz, Jacka Dehnela, Hanny Wróblewskiej i samego Wolfganga Tillmansa.

Kuratorką wystawy jest Isabelle Malz. Współpraca: Anna Tomczak


Wolfgang TillmansZachęta Ermutigung
Wernisaż: 18.11.2011, godz. 19:00
Termin: 19.11.2011-29.01.2012

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4