Tomasz Wiech i Kacper Kowalski w Leica Gallery Warszawa

0
Marcin Grabowiecki
16 Wrzesień 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Leica Gallery Warszawa i Polska Agencja Fotografów FORUM zapraszają na wystawę fotografii Kacpra Kowalskiego i Tomasza Wiecha, finalistów tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011. Wernisaż rozpocznie się 22 września o godz. 19:00.
Leica Oskar Barnack Award to jeden z najważniejszych światowych konkursów fotograficznych, poświęcony fotografii reportażowej. Pierwsza edycja miała miejsce w 1979 roku, w setną rocznicę urodzin Oskara Barnacka - twórcy aparatu Leica. Od tego czasu konkurs rozgrywany jest corocznie. Nagrodę przyznaje międzynarodowe jury, złożone z fotografów, fotoedytorów, oraz kuratorów galerii Leiki z całego świata. W tegorocznej, trzydziestej drugiej edycji, wzięło udział ponad 2000 fotografów z 89 krajów, w tym 57 polskich uczestników.
fot. Kacper Kowalski, z cyklu "Powódź z nieba"

Wyróżniony w konkursie Leica Oskar Barnack Award 2011, cykl autorstwa Kacpra Kowalskiego "Powódź z nieba" powstał w maju i czerwcu 2010 r., na zlecenie Polskiej Agencji Fotografów Forum. Z perspektywy paralotni, latając nad obszarem blisko 100 km2, autor pokazał powódź, która niszczy miasta, wsie i infrastrukturę, zmienia krajobraz na ogromnych przestrzeniach. Zdjęcia te zdominowały publikacje o skutkach tego kataklizmu w polskiej prasie. Kadry przypominają bardziej abstrakcje malarskie niż fotografie, przemyślane kolorystycznie graficzne kompozycje, powtarzalne rytmiczne wzory, symetrie, asymetrie - pól, dróg, łąk, jezior. Każde zdjęcie jest przemyślane i ujawnia dużą wrażliwość autora na formę i piękno krajobrazu. Na wystawie pokazanych będzie 15 kolorowych zdjęć cyklu.

Kacper Kowalski (ur. w 1977 r. w Gdańsku), architekt, fotograf, specjalizuje się w zdjęciach z lotu ptaka, wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem. Za swoje fotografie lotnicze otrzymał nagrody i wyróżnienia w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych: World Press Photo, Nikon Photo Contest International, Grand Press Photo, National Geographic, Pilsner Urquell International Photography Award (IPA), Sony Worlds Photography Awards. Na polskim rynku prasowym reprezentowany jest przez Polską Agencję Fotografów Forum, na rynku międzynarodowym przez Panos Pictures.
fot. Tomasz Wiech, z cyklu "W Polsce"

Tomasz Wiech to jeden z najciekawszych fotografów młodego pokolenia. Jego projekt "W Polsce", doceniony przez Jury konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011, nasuwa skojarzenia z pracami najlepszych polskich fotoreporterów. Materiał realizowany od kilku lat, jest próbą przyjrzenia się współczesnej Polsce, jej krajobrazowi, miejscom znanym i kojarzonym i tym o których nie wspominają przewodniki. Autor odwiedza kurorty, centra pielgrzymkowe, miasta i miasteczka. Na swój kraj patrzy z dystansem, skupiając się na tym, co z jednej strony śmieszy, a z drugiej wcale śmieszne nie jest. Fotografuje absurdy i kontrasty, z otaczającej przestrzeni wychwytuje marzenia o byciu bogatym, najlepszym, o posiadaniu lasu na pustkowiu, gór nad morzem i największego dinozaura na świecie na własnym podwórku. Łączy spostrzegawczość z wrażliwością, poczucie humoru z powagą, a przede wszystkim ma niezwykłą umiejętność opowiadania prawdy o ludziach i czasach, w których żyją.

Tomasz Wiech - fotograf, absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i student Instytutu Kreatywnej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach. Współpracuje z polską prasą i instytucjami kultury. W latach 2004-2009 pracował jako fotoreporter w Gazecie Wyborczej. Laureat wielu konkursów fotograficznych m.in.: World Press Photo (2009), Grad Press Photo (2006), Newsreportaż (2007 i 2009), WBK Press Photo (2006 i 2007). Projekt "W Polsce" realizowany jest dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, oraz stypendium Narodowego Centrum Kultury "Młoda Polska" 2011. Fotografie pokazane był na wystawie w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i w Łodzi.


Tomasz Wiech i Kacper Kowalski - fotografie
Wernisaż: 22.09.2011, godz. 19:00
Termin: 23.09-15.10.2011

Leica Gallery Warszawa
Centrum Handlowe BlueCity
Aleje Jerozolimskie 179, poziom +1
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Punktem wyjścia dla cyklu fotografii Lola van der W. jest fascynacja jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki – Portretem Damy autorstwa Rogiera van der Weydena z 1460 roku....
29
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)