"Hades?" Tomasza Tomaszewskiego we Wrocławiu

0

Autor: Marcin Grabowiecki

13 Styczeń 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na wystawę Tomasza Tomaszewskiego, na której zobaczymy znane już z pewnością większości naszych czytelników fotografie z cyklu "Hades?", który autor realizował na Śląsku w latach 2009-2010. Prace fotografa będzie można oglądać w dniach 14 stycznia - 6 lutego 2011.

Tomasz Tomaszewski jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów. Jego zdjęcia prezentowane były na całym świecie - w Nowy Jorku, Paryżu, Berlinie, Tokyo, Amsterdamie, Tel Avivie, Toronto i wielu innych, a liczne autorskie fotoreportaże publikowały prestiżowe pisma, m.in. Stern, New York Times, Vouge, Zeit Magazine czy National Geographic.

Cechą charakterystyczną twórczości Tomasza Tomaszewskiego jest wyjątkowa przenikliwość i umiejętność obserwacji, która nie dopuszcza kompromisów, ale w której zawsze ujawnia się wielka życzliwość do portretowanych ludzi i do napotkanej rzeczywistości. Taki subtelny i humanistyczny sposób przedstawienia mocnych tematów i wydarzeń, jest coraz mniej popularny wśród fotoreporterów prasowych, dlatego jako jeden z nielicznych współczesnych polskich fotografów, wpisywany jest do panteonu nazwisk reprezentujących długą tradycję fotoreportażu humanistycznego.

fot. Tomasz Tomaszewski

W ciągu ostatnich lat Tomasz Tomaszewski zaprezentował kilkanaście znakomitych projektów tj.: "Cyganie", "Rzut Beretem", "W poszukiwaniu Ameryki", "Ostatni, współcześni Żydzi", czy najnowszy projekt "Hades?". Podejmował w nich dyskusje nad kondycją zmieniającego się świata, ale przede wszystkim stawał w obronie ludzi niesprawiedliwie marginalizowanych, często bardzo negatywnie ocenianych przez obserwatorów zewnętrznych, którzy swoją ocenę opierali jedynie na niezweryfikowanych stereotypach. Prace Tomaszewskiego w zupełnie innym świetle i barwie pokazały polskich Cyganów czy mieszkańców zrujnowanych terenów dawnych PGR-ów.

W najnowszym fotoreportażu "Hades?" Tomasz Tomaszewski próbuje zmierzyć się z powszechną opinią o Śląsku i jego mieszkańcach. Reinterpretację "Śląska" rozpoczyna mocnym, czerwonym akcentem elewacji jednego z budynków Nikiszowca, słynnej śląskiej dzielnicy. Pokazuje krajobraz pełen kontrastowych, ostrych i nasyconych barw. W kolejnych pracach zaskakuje, ale i oczarowuje. Odkrywa miejsca niezwykłe i malownicze w pozornie ponurych kopalniach i hutach.

Na wystawie we Wrocławiu zaprezentowanych zostanie ponad 80 kolorowych zdjęć z lat 2009-2010.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Annę Gondek - kurator wystawy.

Tomasz TomaszewskiHades?

Termin: 14.01-06.02.2011

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia
Stary Ratusz, Wrocław

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
51
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
23
2
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły