"Hades?" Tomasza Tomaszewskiego we Wrocławiu

0
Marcin Grabowiecki
13 Styczeń 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na wystawę Tomasza Tomaszewskiego, na której zobaczymy znane już z pewnością większości naszych czytelników fotografie z cyklu "Hades?", który autor realizował na Śląsku w latach 2009-2010. Prace fotografa będzie można oglądać w dniach 14 stycznia - 6 lutego 2011.
Tomasz Tomaszewski jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów. Jego zdjęcia prezentowane były na całym świecie - w Nowy Jorku, Paryżu, Berlinie, Tokyo, Amsterdamie, Tel Avivie, Toronto i wielu innych, a liczne autorskie fotoreportaże publikowały prestiżowe pisma, m.in. Stern, New York Times, Vouge, Zeit Magazine czy National Geographic.

Cechą charakterystyczną twórczości Tomasza Tomaszewskiego jest wyjątkowa przenikliwość i umiejętność obserwacji, która nie dopuszcza kompromisów, ale w której zawsze ujawnia się wielka życzliwość do portretowanych ludzi i do napotkanej rzeczywistości. Taki subtelny i humanistyczny sposób przedstawienia mocnych tematów i wydarzeń, jest coraz mniej popularny wśród fotoreporterów prasowych, dlatego jako jeden z nielicznych współczesnych polskich fotografów, wpisywany jest do panteonu nazwisk reprezentujących długą tradycję fotoreportażu humanistycznego.
fot. Tomasz Tomaszewski

W ciągu ostatnich lat Tomasz Tomaszewski zaprezentował kilkanaście znakomitych projektów tj.: "Cyganie", "Rzut Beretem", "W poszukiwaniu Ameryki", "Ostatni, współcześni Żydzi", czy najnowszy projekt "Hades?". Podejmował w nich dyskusje nad kondycją zmieniającego się świata, ale przede wszystkim stawał w obronie ludzi niesprawiedliwie marginalizowanych, często bardzo negatywnie ocenianych przez obserwatorów zewnętrznych, którzy swoją ocenę opierali jedynie na niezweryfikowanych stereotypach. Prace Tomaszewskiego w zupełnie innym świetle i barwie pokazały polskich Cyganów czy mieszkańców zrujnowanych terenów dawnych PGR-ów.

W najnowszym fotoreportażu "Hades?" Tomasz Tomaszewski próbuje zmierzyć się z powszechną opinią o Śląsku i jego mieszkańcach. Reinterpretację "Śląska" rozpoczyna mocnym, czerwonym akcentem elewacji jednego z budynków Nikiszowca, słynnej śląskiej dzielnicy. Pokazuje krajobraz pełen kontrastowych, ostrych i nasyconych barw. W kolejnych pracach zaskakuje, ale i oczarowuje. Odkrywa miejsca niezwykłe i malownicze w pozornie ponurych kopalniach i hutach.


Na wystawie we Wrocławiu zaprezentowanych zostanie ponad 80 kolorowych zdjęć z lat 2009-2010.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Annę Gondek - kurator wystawy.


Tomasz TomaszewskiHades?
Termin: 14.01-06.02.2011

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia
Stary Ratusz, Wrocław

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
1
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
8
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
19
2
Powiązane artykuły