Wystawa Mikołaja Grynberga "Auschwitz - co ja tu robię?" w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Sierpień 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Premierowa odsłona wystawy Mikołaja Grynberga "Auschwitz - co ja tu robię?" odbędzie się w Krakowie w Galerii Pauza w dniach 7 sierpnia - 26 września 2010. Na ekspozycję złożą się nieostre portrety osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz zdjęcia przedstawiające architekturę byłego nazistowskiego obozu. Wernisaż w piątek 6 sierpnia o godz. 20:00.

Muzeum Auschwitz-Birkenau jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Polsce. Wystawa "Auschwitz - co ja tu robię?", dzięki sztuce rozmowy oraz fotografii, stwarza ramy do podjęcia otwartej dyskusji i zastanowienia się - dlaczego tam jeździmy, dlaczego ciągle odwiedzamy miejsce, które i tak nie da o sobie zapomnieć?

Wystawę tworzą nieostre fotograficzne portrety osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz zdjęcia obejmujące architekturę byłego nazistowskiego obozu. Fragmenty rozmów Mikołaja Grynberga z odwiedzającymi Muzeum, kluczowe i stanowiące o wyjątkowości projektu, funkcjonują w ramach wystawy w formie przestrzennej instalacji dźwiękowej.

Głównym celem rozmów Mikołaja Grynberga z odwiedzającymi było uzyskanie odpowiedzi na pytanie dlaczego przyjeżdżają do Miejsca Pamięci, "co tam robią?". Artysta, poprzez konfrontację ze zwiedzającymi, podjął próbę samodzielnego zmierzenia się z tym trudnym pytaniem. Nagrania wykorzystane w ramach wystawy powstały w czasie akcji w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (19 czerwca 2010) oraz, we współpracy z radiofonią, Patronem Medialnym Galerii Pauza, w Galerii Pauza w Krakowie (27 i 29 lipca 2010 roku). Kuratorką wystawy jest Karolina Harazim.

Mikołaj Grynberg - z wykształcenia psycholog, fotografią zajmuje się od 20 lat. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Tematem głównym jego fotografii są emocje, wyrażane poprzez różne techniki, oraz na różnorakie sposoby.

Wystawa zrealizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sponsorem instalacji dźwiękowej jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

Towarzysząca wystawie publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu i we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej (dzięki zaangażowaniu Goethe-Institut Krakau).

Więcej informacji o projekcie znajdziemy na stronie: www.auschwitz.grynberg.pl.

Mikołaj GrynbergAuschwitz - co ja tu robię?

Wernisaż: 6.08, godz. 20:00
Termin: 7.08-26.09.2010

Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5, II piętro
Kraków

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Premierowa wystawa Yorgosa Lanthimosa, projekty o amerykańskiej propagandzie i fikcji, otwarcie dla publiczności zabytkowego basenu YMCA - 24. Fotofestiwal ogłosił główne punkty...
18
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i fotografii
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i...
Już 16 i 17 października 2025 r. PGE Narodowy w Warszawie będzie gościł kolejną edycję Festiwalu Fotoforma. Przez dwa dni uczestnicy będą mogli czerpać inspirację, zdobywać wiedzę,...
7
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)