Marcin Suder w Galerii Pauza i Joao Sollari Matos w Pauzie

0
Marcin Grabowiecki
28 Czerwiec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
W piątek, 2 lipca zapraszamy na dwa wernisaże: w Galerii Pauza Marcin Suder pokaże projekt "Afganistan. Pragnienie życia" zrealizowany we współpracy z Polską Akcją Humanitarną, w Pauzie - Joao Sollari Matos zaprezentuje wystawę "Perda de memórias recorrentes numa vivencia dissidente".
Sezon letni Galeria Pauza oraz Pauza rozpoczynają dwoma wystawami, których otwarcie nastąpi tego samego dnia - 2 lipca o godz. 20:00.
fot. Marcin Suder

O projekcie "Afganistan. Pragnienie życia" mówi jego autor - Marcin Suder: W Afganistanie wojna trwa nadal. Nie ta medialna, głośna, znana z pierwszych stron gazet, lecz cicha, zapomniana wojna Afgańczyków o edukację. Jest to walka z biedą, walka z nieudolnością państwa zniszczonego długotrwałym konfliktem zbrojnym, ale także walka z wyczerpanymi tą sytuacją i sponiewieranymi umysłami. Wojna ukochała sobie to miejsce i zadomowiła się w tym urokliwym kraju, zamieszkanym przez pięknych, pokornych ludzi. Ludzi, których jedynym marzeniem jest po prostu żyć.

Wyobraź sobie, że Twoje dziecko idzie do szkoły przez dwie godziny, w klapkach z gołymi stopami, po śniegu. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko idzie do szkoły w palącym słońcu bez kropli wody do picia. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko idzie do szkoły przez pola minowe. Wyobraź sobie, że w ciągu roku starcza Tobie i Twojej rodzinie jedzenia tylko na 5-7 miesięcy. Wyobraź sobie, że do najbliższego lekarza masz kilka godzin drogi, a gdy zachorujesz - po prostu umierasz.

Jeśli potrafisz to sobie wyobrazić, to zrozumiałeś ich życie i zrozumiesz także, dlaczego Afgańczycy powiedzą Tobie "Żyjemy by przeżyć, a nie by żyć".


Marcin Suder - fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Wykonuje fotografię portretową, reklamową, lecz prawdziwą jego pasją jest fotografia społeczna i wojenna. Realizował fotoreportaże w kilkudziesięciu państwach m.in. w Afganistanie, Birmie, Czeczenii, Indiach, Iranie, Kaszmirze, Kongo, Palestynie, Ruandzie, Sierra Leone, Sudanie. Na co dzień pracuje dla agencji Melon i Corbis. Przez kilka lat był wykładowcą w pracowni fotoreportażu w Akademii Fotografii.

Wystawa powstała w ramach prowadzonej przez PAH kampanii Akcja Edukacja: www.akcjaedukacja.pl.

Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 r.
Joao Sollari Matos

O wystawie Matosa pisze Izabela Rembisz: Ciemność rozświetlona blaskiem odległych latarni. Pustka, która jednak pozwala wyczuć czyjąś obecność. Ktoś tutaj był. Zaledwie przed godziną lub kilka dni temu. W zeszłym roku albo przed dziesięcioma laty. Ilustracje do kart pamiętnika, miejsca znaczące, przestrzenie zachowane w pamięci autora i bliskich mu osób jako magiczne. Sytuacje i wydarzenia. Wspomnienia i historie. Połączone pamięcią, o tym co było. Dla Joao Sollari Matosa jest to podróż do lat młodzieńczych, do wymykania się czujnym oczom rodziców, przyjacielskich spotkań, pierwszych miłości, do wspólnych przeżyć i relacji międzyludzkich, które wystawione zostały na próbę czasu. Po latach autor wyrusza w sentymentalną podróż do miejsc zachowanych w jego pamięci. Nie próbuje odtwarzać ich dawnego charakteru, nie ingeruje w to, co widzi. Fotografuje je takimi, jakimi są. Teraz.

Joao Sollari Matos (ur.1984, Lizbona) studiował fotografię na Movimento de Expressao Fotográfica w Lizbonie, gdzie tworzył projekty z zakresu fotografii dokumentalnej. Autor indywidualnej wystawy aktu, uczestniczył także w wystawach zbiorowych. Obecnie mieszka w Krakowie.


Marcin SuderAfganistan. Pragnienie życia
Wernisaż: 2.07, godz. 20:00
Termin: 02-25.07.2010

Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5, II piętro
Kraków


Joao Sollari Matos
Perda de memórias recorrentes numa vivencia dissidente
Wernisaż: 2.07, godz. 20:00
Termin: 02.07-03.09.2010

Pauza
ul. Floriańska 18/3, I piętro
Kraków
Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Już dziś (22 lipca) w Galeria Katowice wernisaż drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor“, którego autorami są Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Projekt przedstawia...
0
0