"Moja cyfrówka i ja" Włodzimierz Barchacz, Justyna Komar

0
ms
23 Styczeń 2009
Artykuł na: 4-5 minut

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Fotograficznego ukazała się nowa książka Włodzimierza Barchacza i Justyny Komar "Moja cyfrówka i ja". Autorzy kierują swoją propozycję do poczatkujących miłośników fotografii. Podpowiadają jak wybrać aparat. W skrócie omawiają podstawowe zagadnienia dotyczące sprzętu i kompozycji obrazu.

Książka składa się z dwóch cześci. Na wstępie autorzy przygotowują czytelnika do świadomego zakupu aparatu cyfrowego. Rozpoczynają od wyjaśnienia, jak powstaje obraz i w jakiej postaci zostaje zapisany. Tłumaczą, czym różni się aparat kompaktowy od "hybrydowego" i cyfrowej lustrzanki. W skrócie opowiadają o możliwościach, jakie daje bardziej i mniej skomplikowany sprzęt. Namawiają, by przed wyborem konkretnego modelu, pomyśleć do jakich zdjęć będziemy go używać. Czasem malutki, lekki aparat kompaktowy, który zmieści się w kieszeni czy torebce, może okazać się praktyczniejszy i bardziej przyjazny od dużej lustrzanki z zestawem obiektywów.

Autorzy opowiadają w kolejnych punktach m.in. o rozdzielczości, wielkości matrycy, czułości, trybach pomiaru światła i ustawiania ostrości, możliwościach, jakie daje manualne dobieranie parametrów, używanie aparatu ze zmiennymi obiektywami. Tłumaczą, co to jest histogram i autobracketing. Poświęcają nieco uwagi wyświetlaczom i rozwiązaniom konstrukcyjnym obudowy. Wszystko po to, by przyszły użytkownik aparatu wiedział jakie ma możliwości, na co może zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru. Autorzy książki nie namawiają do konkretnych decyzji, nie wnikają w szczegóły, próbują raczej w przystępny sposób przekazać wiedzę, która pomoże w świadomym wyborze aparatu ze sklepowej półki.

Okładka książki "Moja cyfrówka i ja" Włodzimierz Barchacz, Justyna Komar, projekt Marek Regner

W następnym rozdziale znalazły się nieco bardziej zaawansowane uwagi o osprzęcie i akcesoriach. Z wielu skorzystać mogą również właściciele aparatów analogowych. Autorzy mówią o głębi ostrości, o tym, jak świadomie na nią wpływać. Prezentują obiektywy o różnej ogniskowej, tłumaczą, co to znaczy, że jeden obiektyw jest jasny a inny ciemny, i jakie to ma znaczenie podczas pracy. Poświęcają nieco uwagi osłonom przeciwsłonecznym i konwerterom. Piszą o filtrach i podstawowych efektach, jakie daje ich zastosowanie. W tym rozdziale znalazły się też zasadnicze informacje o światłomierzach, lampach błyskowych, statywach, wężykach spustowych, torbach i plecakach fotograficznych.

W drugiej części książki autorzy dokonują przeglądu zagadnień, które ściśle związane z fotografowaniem, nie dotyczą już samego sprzętu. Mowa o kompozycji i estetyce obrazu, o barwach, elementach wpływających na dynamikę kadru, roli tła w fotografii portretowej. Autorzy podpowiadają jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach, jak podejść do modela, który na widok aparatu pozostaje zupełnie sparaliżowany, jak fotografować ceremonię zaślubin czy inną rodzinną uroczystość. Na koniec umieszczono kilka porad odnośnie prezentowania zdjęć. Wspomniano też o prawach autorskich, zasadach wykonywania i rozpowszechniania fotografii.

Książkę uzupełnia szeroki wybór amatorskich prac, opatrzonych komentarzem. Wśród prezentowanych fotografii znalazły się zdjęcia przyrody, pejzaże, sytuacje uchwycone na mieście, przykłady rodzinnych portretów, ujęć architektury, a także eksperymenty z formą. Książka wydana przez Polskie Wydawnictwo Fotograficzne to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy właśnie rozpoczęli przygodę z fotografią.

Książkę "Moja cyfrówka i ja" można kupić bezpośrednio w sklepie wydawcy: www.fotosklepik.pl


Specjalnie dla naszych Czytelników mamy 5 egzemplarzy książki "Moja cyfrówka i ja".
Aby wygrać jedną z nich, należy przesłać na adres konkurs@fotopolis.pl mail (zatytułowany Moja cyfrówka) z odpowiedzią na pytanie:

Ilu unikalnych użytkowników odwiedziło stonę Fotopolis.pl w grudniu 2008?

Na Wasze odpowiedzi czekamy do północy 29 stycznia 2009 (czwartek). Spośród nadesłanych, prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy nagrody. O wynikach konkursu powiadomimy na stronie Fotopolis.pl

Prosimy o podanie w wiadomości swojego imienia i nazwiska oraz adresu pocztowego, na który będziemy mogli wysłać nagrodę.

Aktualizacja, 30 stycznia 2009
Konkurs został rozstrzygnięty. Książki otrzymują: Grzegorz Tomaszewski, Adam Czesny, Tomasz Kulbowski, Tomasz Szejbut, Marek Nużka. Gratulujemy!

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
ZAPOWIEDŹ: Henri Cartier-Bresson: China 1948-1949, 1958
ZAPOWIEDŹ: Henri Cartier-Bresson: China 1948-1949, 1958
Na początku listopada na rynek trafi nowy album Henriego Cartiera-Bressona. Cofniemy się o 70 lat i zobaczymy, jak twórca pojęcia decydującego momentu dokumentował decydujące momenty w nowożytnej...
2
0
„Gold”, czyli gorączka złota oczami Sebastiao Salgado. Premiera już 20 września
„Gold”, czyli gorączka złota oczami Sebastiao Salgado. Premiera już 20 września
Brazylijska gorączka złota w Serra Pelada to dziś niemal legenda. Po raz pierwszy w jednym albumie zobaczymy wszystkie zdjęcia, jakie udało się wtedy zrobić Sebastiao...
25
0
Łam zasady z nowym numerem Digital Camera Polska
Łam zasady z nowym numerem Digital Camera Polska
Na sklepowe półki trafiło właśnie najnowsze wydanie magazynu DCP, a w nim m.in: 10 przykazań fotografii i podpowiedzi, jak je łamać, historia fotografii z podroży na...
0
0