In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Kwiecień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie prezentowany podczas tegorocznego Fotofestiwalu.

W swojej debiutanckiej książce „In Praise of Shadow” Tomasz Kawecki poprzez medium fotografii eksploruje przestrzeń, w której cień reprezentuje świat przyrody i związane z nim wierzenia. Artysta zakłada, że cień stał się kryjówką dla animistycznych i pierwotnych wierzeń, reprezentujących resztki świata przyrody, której nie zdążył przyporządkował sobie człowiek.

„W towarzystwie grzybów i pleśni artysta zanurza się coraz głębiej w swoją podświadomość”

"In Praise of Shadow", Tomasz Kawecki

Brytyjski biolog, podróżnik i popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough potwierdza, że nie licząc dna oceanu, nie ma na świecie miejsc, które nie zostałyby przejęte przez człowieka. Dawne duchy z legend musiały się więc przystosować do teraźniejszego świata. Chowając się w cieniu rzucanym przez człowieka, szukają w ciemności schronienia – dziur w ziemi, jaskiń, ciemnych zakamarków w opuszczonych domostwach. Tomasz Kawecki poszukuje tych niedostępnych światów w okolicach Nowej Rudy oraz w jej podziemiach.

"In Praise of Shadow", Tomasz Kawecki

"In Praise of Shadow", Tomasz Kawecki

"In Praise of Shadow", Tomasz Kawecki

Artysta pracuje wyłącznie w nocy, poruszając się w ciemności z aparatem oraz lampą błyskową. Odkrywa królestwa organizmów kryjących się pod osłoną ciemności - przestrzenie związane z pierwotnym postrzeganiem przyrody. Są one zamglone, wilgotne, hipnotycznie pociągające i napawające jednocześnie lękiem przed odkryciem tego co nieoczekiwane, niemożliwe do nazwania i sklasyfikowania. W towarzystwie różnych gatunków grzybów i pleśni, artysta doświadcza coraz intensywniej cienia i zanurza się coraz głębiej w swoją podświadomość. Zastanawia się, czy ten pierwotny strach przed bezwzględnymi siłami natury nie pchnął człowieka do zabarykadowania się przed nią i ucywilizowaniem jej?

"In Praise of Shadow", Tomasz Kawecki

  • Wydawca: RUST Publishing
  • Zdjęcia: Tomasz Kawecki
  • Tekst: Aleksandra Przybysz
  • Ilustracje: MIkołaj Stachańczyk
  • Redakcja: Tomasz Kawęcki, Jakub Szachnowski, Aleksandra Przybysz, Michał Łuczak.
  • Projekt: Jakub Szachnowski
  • Liczba stron: 80
  • Format: 29 x 22 cm
  • Oprawa: Miękka
  • Cena: 25 euro

Książka dostępna do kupienia za pośrednictwem strony internetowej wydawcy.

Tomasz Kawecki - sylwetka autora

Artysta wizualny, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Zainteresowany mitologią i legendami, inspiracje do swoich prac czerpie z otaczającej go natury. Jego prace pokazywane były na wystawach i festiwalach w kraju i za granicą. Laureat konkursów Talent Roku Pix.House, ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie, PhotoVogue Festival. Finalista Programu Otwartego Fotofestiwal 2024.

tomaszkawecki.com

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Na półkach sklepowych znajdziecie zimowy numer Digital Camera Polska. To aż 150 stron fotograficznych porad i inspiracji!
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)