„Ruch Polski wokół Słońca” - premiera nowej książki Andrzeja Tobisa

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Luty 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Książka "Ruch Polski wokół Słońca" towarzyszy wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Prezentuje 200 fotografii z realizowanego od 2006 cyklu „A-Z (Gabloty edukacyjne)”.

Prace nad projektem “A-Z (Gabloty edukacyjne)” rozpoczęły się w listopadzie 2006 roku. Punktem wyjścia jest słownik obrazkowy - “Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch”, wydany w 1954 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej, wraz z jego późniejszymi wydaniami (drugim i trzecim), zawierającymi nieznaczne zmiany względem wydania pierwszego. W ramach projektu hasła i zwroty opracowane w NRD są obecnie, po ponad 60 latach, ponownie ilustrowane.

Fotografie do haseł zaczerpniętych z oryginalnego słownika mogą być wykonane wyłącznie na terenie Polski. Sfotografowane sytuacje i obiekty nie są aranżowane ani cyfrowo montowane - muszą być odnalezione. Każde hasło w wersji niemieckiej i polskiej opatrzone jest numerem indeksu z oryginalnego słownika. Zdjęcie oraz hasło umieszczone pod nim na białym pasku stanowią integralną całość.

Do połowy 2022 roku zrealizowanych / odnalezionych zostało ponad 1500 haseł. Projekt “A–Z” ma charakter utopijny - nie wiadomo, jak długo będzie kontynuowany, choć oczywiste jest, że nigdy nie uda się go zrealizować w całości. Dotychczas pokazywany był kilkadziesiąt razy, w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i Europie (Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Republika Czeska).

"Ruch Polski wokół Słońca", Andrzej Tobis

Książka "Ruch Polski wokół Słońca" została wydana w związku z wystawą prac artysty w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Prezentuje 200 fotografii stanowiących podsumowanie za 2021 rok oraz odpowiadających im znaczeniowo zdjęć z lat wcześniejszych. Na każdej rozkładówce, zawsze po prawej stronie, umieszczone są chronologicznie prace z 2021 roku - ostatniego pełnego obrotu Polski wokół Słońca”. Materiałowi wizualnemu w tej trójjęzycznej (polsko-niemiecko-angielskiej) publikacji towarzyszy autorski komentarz artysty oraz esej Doroty Masłowskiej pt. Polski Dixit.

Premiera już w niedzielę

Premiereowe spotkanie autorskie z Andrzejem Tobisem i Katarzyną Sagatowską (współautorką koncepcji książki) odbędzie się w niedzielę, 12 lutego 2023 roku o godz. 16.00 w Galerii Sztuki Współczesnej przy pl. Teatralnym 12 w Opolu.

W trakcie spotkania książkę „Ruch Polski wokół Słońca” będzie można nabyć w promocyjnej cenie 65 z. Od 13 lutego książka będzie do nabycia za pośrednictwem księgarni GSW w cenie 75 zł.

Więcej informacji na facebookowej stronie wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Wydana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu książka „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989” to największy dotychczas zbiór tekstów dotyczących polskiej...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)