Premiera książki Andrzeja Tobisa w CSW Kronika

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Styczeń 2015
Artykuł na: 4-5 minut
CSW Kronika w Bytomiu oraz Fundacja Bęc Zmiana zapraszają na premierę książki Andrzeja Tobisa "A-Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego", która odbędzie się w piątek, 30 stycznia o godz. 19:00 w CSW Kronika w Bytomiu. To zwieńczenie siedmioletniej lingwistyczno-wizualnej podróży artysty przez Polskę.

Po siedmiu latach lingwistyczno-wizualnej podróży Andrzeja Tobisa przez Polskę, zbiór "A-Z (Gabloty edukacyjne)" ukazał się nakładem Fundacji Bęc Zmiana i Instytutu Adama Mickiewicza w postaci polsko-niemiecko-angielskiej publikacji. Zawiera ona 100 fotografii ilustrujących hasła słownika "Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch", wydanego w 1954 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Tworząc swój projekt, Tobis przyjął następujące założenia: zdjęcia mogą być wykonane wyłącznie na terenie Polski; sfotografowane sytuacje i obiekty nie są aranżowane ani cyfrowo montowane - muszą być odnalezione; każde hasło w wersji niemieckiej i polskiej opatrzone jest numerem indeksu z oryginalnego słownika; zdjęcie oraz umieszczone pod nim na białym pasku hasło stanowią integralną całość.

Andrzej Tobis o projekcie "A-Z (Gabloty edukacyjne): Chcąc ująć rzecz w sposób możliwie najbardziej ogólny, mogę powiedzieć, że projekt A-Z powstał z potrzeby nazwania, zdefiniowania doświadczanej przeze mnie rzeczywistości. (…) Ku własnemu zaskoczeniu zauważyłem ostatnio, że spośród wszystkich zrealizowanych dotąd haseł pierwszym w alfabetycznym porządku jest "Afryka", a ostatnim - "żyrafa". Może świadczy to o tym, że cała zawarta w tej klamrze rzeczywistość, której doświadczam, pomimo pozornej bliskości jest dla mnie bardzo afrykańska? Może mój stan umysłu jest stanem umysłu człowieka, który znalazł się w egzotycznych okolicznościach, wobec czego wszystko, co widzi wokół, postrzega jako dziwne?

Projekt Andrzeja Tobisa "A-Z (Gabloty edukacyjne)" miał swoją premierę wystawienniczą w CSW Kronika w Bytomiu w 2007 roku. Później Kronika prezentowała go na wystawach w Instytucie Polskim w Berlinie w 2008 roku oraz w Instytucie Polskim w Düsseldorfie w 2009 roku. Obecnie część prac z cyklu "A-Z" można zobaczyć w ramach wystawy "Plica Polonica" w Kronice.

W ubiegłym roku w Kronice miał miejsce również premierowy pokaz nowego cyklu malarskiego Tobisa "Dowody rzeczowe".

O uczestnikach dyskusji:

Andrzej Tobis - artysta wizualny, malarz, fotograf, pedagog. W wieku 20 lat przeprowadził się do Katowic, gdzie odtąd z przerwami mieszka do dziś. W 1995 roku ukończył tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych, w której obecnie prowadzi jedną z dyplomujących pracowni malarstwa.

Paweł Szypulski - kurator i twórca wizualny pracujący z różnorodnymi materiałami archiwalnymi. Członek Rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z wykształcenia antropolog specjalizujący się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych.

Stanisław Ruksza - historyk sztuki, kurator kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą, dyrektor programowy CSW Kronika. Autor tekstów o sztuce współczesnej, wykładowca historii sztuki.

Kuba Gawkowski - student historii sztuki w ramach MISH na Uniwersytecie Śląskim, autor tekstów o sztuce współczesnej. Publikuje między innymi w "Magazynie Sztuki".

Podczas spotkania będzie można kupić książkę A-Z w cenie promocyjnej.

Szczegóły na: www.kronika.org.pl

Premiera książki Andrzeja Tobisa "A-Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego"
Uczestnicy spotkania: Andrzej Tobis, Paweł Szypulski, Stanisław Ruksza
Prowadzenie: Kuba Gawkowski
Termin: 30 stycznia 2015, godz. 19:00

CSW Kronika
Rynek 26
Bytom

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
Willa Lentza w Szczecinie zaprasza na wystawę Lucii Mugnolo, która zabiera nas do rodzinnego miasta fotografki. „W poszukiwaniu decydującego momentu” zabiera oglądających na wyprawę...
0
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Powiązane artykuły