Wystawa "Take Me" Łukasza Trzcińskiego w CSW Kronika w Bytomiu

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Luty 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy do bytomskiego CSW Kronika na otwarcie wystawy Łukasza Trzcińskiego, które rozpocznie się w najbliższą sobotę, 3 marca o godz. 19:00. Cykl "Take Me", będący częścią projektu "Nowa Europa", powstał w Mołdawii. Autor zainspirował się amatorskimi fotografiami zamieszczonymi w internecie na anglojęzycznych stronach matrymonialnych, dzięki którym kobiety szukają sposobu ucieczki do bogatszej części świata.
fot. Łukasz Trzciński, z cyklu "Nowa Europa"

"Take me" Łukasza Trzcińskiego to część wielowymiarowego projektu "Nowa Europa", prowadzonego przez artystę od 1999 roku. Trzciński koncentruje się w nim na przemianach zachodzących w "nowych", postkomunistycznych krajach Europy po rozpadzie układu "żelaznej kurtyny".

Ważniejsze w "Nowej Europie" jest nie tyle dziedzictwo obciążeń poprzedniego systemu, historycznych uwikłań (choć jest mocno obecne), ile dzisiejsze, glokalne wątki danego, różnicującego się od innych, kraju z perspektywy aktualnych przemian polityczno-ekonomiczno-kulturowych.

Cykl "Take me" powstał w Mołdawii i jest inspirowany amatorskimi fotografiami zamieszczonymi w internecie na anglojęzycznych stronach matrymonialnych, dzięki którym kobiety szukają sposobu ucieczki do bogatszej części świata. Kilka lat temu media na świecie informowały o mołdawskich miastach, których mieszkańcy desperacko oferowali na sprzedaż swoje organy do przeszczepów. "Take me" stanowi w pewnym sensie inny obraz tych zachowań przerwania w turbokapitalistycznym świecie.

Łukasz Trzciński stworzył swój profil na matrymonialnym portalu, docierając w ten sposób bezpośrednio do bohaterek cyklu. Portretowe zdjęcia reżyserowane przez modelki, w których stylizują swoje pozy i entourage na podpatrzone przez nie zdjęcia reklamowe, ujawniają psychologię poddawania się mechanizmom logiki rynku, sposobów prezentacji towaru, w tym wypadku samo-uprzedmiotownienia czlowieka.

Bohaterki cyklu "Take me" pozwalają się portretować na tle wyobrażonej i wyestetyzowanej przez nie codzienności. Zaprezentowane w Kronice zdjęcia przybierają formę dużych zdjęć, w innej wersji przygotowywanej przez artystę, cykl będzie miał charakter intymnego pokazu slajdów.

Fotografie z cyklu "Take me" Łukasza Trzcińskiego są dostępne w sprzedaży. Nabywca zostaje kolejnym ogniwem projektu.

Kurator: Stanisław Ruksza.

Łukasz Trzciński - artysta posługujący się medium fotografii. Od 1999 roku pracuje nad cyklem "Nowa Europa". Wcześniej jako fotograf prasowy pracował nad zmieniającymi się realiami Polski okresu transformacji, a także fotografował w miejscach ogarniętych wojną, m.in. w Iraku, Afganistanie czy Palestynie (był laureatem wielu ważnych międzynarodowych nagród fotograficznych). Dziś miejsce fotoreportażu w twórczości Trzcińskiego zajęła analityczna postawa dokumentalisty oraz skupienie się na medium, w miejsce samego obrazu fotograficznego.

Łukasz TrzcińskiTake Me

Wernisaż: 3.03.2012, godz. 19:00-21:00
Termin: 4.03-21.04.2012

CSW Kronika
Rynek 26
Bytom

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą wystawę w Berlinie
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą...
Maciej Markowicz unowocześnił najstarszą technikę fotograficzną i dziś fotografuje świat z wnętrza vana lub barki, które pełnią rolę ruchomej camery obscury. Abstrakcyjne zdjęcia...
5
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
ŚwiatloSiła 2024 dopiero we wrześniu, ale już teraz warto zapisać się na spotkanie z gościem specjalnym festiwalu. Joe McNally, światowej sławy fotograf zawita do Gdańska, by zabrać uczestników...
7
Reinterpretacje - bezpłatne warsztaty Master Class z Bartkiem Warzechą
Reinterpretacje - bezpłatne warsztaty Master Class z Bartkiem Warzechą
Instytut Teatralny zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów dla osób zainteresowanych fotografowaniem teatru. W ramach zajęć Master Class 10 wybranych osób zrealizuje projekty...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)