Projekt "Metropolis" - pierwsze spotkanie w Bytomiu

Autor: Marcin Grabowiecki

20 Styczeń 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
CSW Kronika w Bytomiu i Fundacja Imago Mundi w Krakowie zapraszają na pierwsze spotkanie w ramach projektu "Metropolis", które odbędzie się w piątek, 27 stycznia o godz. 19:00 w Bytomiu. W programie m.in.: fotokasty Kuby Dąbrowskiego "Na piechotę", Rafała Milacha "Bardzo piękny projekt", "making-off" Marcina Dosia; w dyskusji udział biorą: Kuba Dąbrowski, Rafał Milach, Tomek Padło, Stanisław Ruksza i Łukasz Trzciński.
fot. Rafał Milach

Projekt "Metropolis" podejmuje próbę zmierzenia się ze stereotypowym wizerunkiem Górnego Śląska oraz stworzenia współczesnego portretu przy użyciu medium fotografii, choć wykorzystując też inne narzędzia. Celem projektu jest odkrywanie równoległych, istniejących obok siebie, miast w mieście, regionów w regionie.

Projekt został oficjalnie zainaugurowany w czerwcu 2011 wydarzeniem "Discover Katowice". W trakcie pierwszych rezydencji na terenie Katowic powstało siedem osobistych narracji, które możemy nazwać pierwszym otwartym tekstem w obszarze nowej ikonografii Śląska.

Wypowiedzi artystów uzupełniają fotografie amatorskie, wykonywane na co dzień do potrzeb prywatnych, czy na użytek internetowych blogów. Wszyscy, zarówno z pozycji mieszkańców regionu (część związana z Katowicami na co dzień), jak i z pozycji przybysza, dalecy są od utartych kalek wizualnych, tworząc zaczątek wielogłosu, który odkrywa unikalny potencjał regionu, tkwiący w przestrzeni, tożsamości miejsc, ich historycznych nawarstwieniach, codziennej atmosferze ulicy, jak i samych mieszkańcach.

Kolejne działania to m.in. kolejne rezydencje artystyczne na ternie całego Górnego Śląska, oraz akcje opierające się na aktywności mieszkańców regionu. Podsumowanie projektu (konferencje, wystawy, publikacje albumów) nastąpi w 2013 roku.

Spotkanie w ramach projektu "Metropolis"
Termin: 27.01.2012, godz. 19:00

CSW Kronika
Rynek 26
Bytom

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Zobacz, które filtry warto mieć w swojej torbie, i jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i nadać swoim zdjęciom profesjonalny wygląd.
7
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i komfortowo?
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i...
Fotograf i filmowiec Krystian Bielatowicz dzieli się z nami swoimi ulubionymi akcesoriami, które ułatwiają mu pracę w licznych podróżach. Od wyboru pasków na konkretne okazje po...
15
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Filmowa estetyka nadal rządzi w świecie filmu i fotografii i nigdzie się na razie nie wybiera. A filtry typu Black Mist to prawdopodobnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by uzyskać ten...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)