Projekt "Metropolis" - pierwsze spotkanie w Bytomiu

Autor: Marcin Grabowiecki

20 Styczeń 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
CSW Kronika w Bytomiu i Fundacja Imago Mundi w Krakowie zapraszają na pierwsze spotkanie w ramach projektu "Metropolis", które odbędzie się w piątek, 27 stycznia o godz. 19:00 w Bytomiu. W programie m.in.: fotokasty Kuby Dąbrowskiego "Na piechotę", Rafała Milacha "Bardzo piękny projekt", "making-off" Marcina Dosia; w dyskusji udział biorą: Kuba Dąbrowski, Rafał Milach, Tomek Padło, Stanisław Ruksza i Łukasz Trzciński.
fot. Rafał Milach

Projekt "Metropolis" podejmuje próbę zmierzenia się ze stereotypowym wizerunkiem Górnego Śląska oraz stworzenia współczesnego portretu przy użyciu medium fotografii, choć wykorzystując też inne narzędzia. Celem projektu jest odkrywanie równoległych, istniejących obok siebie, miast w mieście, regionów w regionie.

Projekt został oficjalnie zainaugurowany w czerwcu 2011 wydarzeniem "Discover Katowice". W trakcie pierwszych rezydencji na terenie Katowic powstało siedem osobistych narracji, które możemy nazwać pierwszym otwartym tekstem w obszarze nowej ikonografii Śląska.

Wypowiedzi artystów uzupełniają fotografie amatorskie, wykonywane na co dzień do potrzeb prywatnych, czy na użytek internetowych blogów. Wszyscy, zarówno z pozycji mieszkańców regionu (część związana z Katowicami na co dzień), jak i z pozycji przybysza, dalecy są od utartych kalek wizualnych, tworząc zaczątek wielogłosu, który odkrywa unikalny potencjał regionu, tkwiący w przestrzeni, tożsamości miejsc, ich historycznych nawarstwieniach, codziennej atmosferze ulicy, jak i samych mieszkańcach.

Kolejne działania to m.in. kolejne rezydencje artystyczne na ternie całego Górnego Śląska, oraz akcje opierające się na aktywności mieszkańców regionu. Podsumowanie projektu (konferencje, wystawy, publikacje albumów) nastąpi w 2013 roku.

Spotkanie w ramach projektu "Metropolis"
Termin: 27.01.2012, godz. 19:00

CSW Kronika
Rynek 26
Bytom

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
10
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)